Ф’ючерси на Tezos: тестуємо децентралізовану платформу деривативів Zenith

Ф’ючерси на Tezos: тестуємо децентралізовану платформу деривативів Zenith

На Tezos багато DEX та додатків із вбудованими свопами: QuipuSwap, SpicySwap, Vortex, SiriusDEX, Plenty DeFi та Vortex. Але чого поки не було, то це справжніх деривативів, щоб шортити на всю котлету і потім тремтіти перед страхом ліквідації.

На щастя, деривативи на підході — децентралізована платформа безстрокових ф’ючерсів Zenith вже проводить публічний тест у Ghostnet. Розповідаємо, як воно, торгувати із плечем на блокчейні. А також пояснюємо, як працюють ф’ючерси.

Як працює Zenith

Інтерфейс Zenith схожий на звичайну централізовану біржу: графік з різними таймфреймами, кнопки Long та Short, плече, нереалізований PnL для відкритих позицій, ставка фінансування тощо.

Однак на Zenith немає лімітних ордерів. На централізованих біржах вони потрібні для надання ліквідності, але на Zenith цим займається віртуальний маркет-мейкер (VMM чи VAMM).

VMM виконує угоди як звичайний автоматизований маркет-мейкер, але «віртуально». Трейдери під час відкриття угоди вносять у нього ліквідність, що забезпечує їх позицію. VMM записує ціну та обсяг угоди у сховищі контракту, а також змінює курс у пулі за формулою K = X × Y, начебто трейдери справді купують та продають токени.

Детальніше про розрахунок ціни у віртуальному пулі під час відкриття та закриття угод — у документації Zenith.

Коли трейдери закривають угоди, вони одержують прибуток із коштів, які внесли інші користувачі. Як і централізовані біржі, Zenith ліквідує позиції з плечем, якщо ціна активу змінюється, і забезпечення може вистачити покриття зобов’язань по угоді.

Тестова версія Zenith у Ghostnet підтримує торгівлю ф’ючерсом на ціну tez. Однак завдяки VMM на платформі можна запустити будь-які ф’ючерси: на Bitcoin, золото або акції Apple.

Максимальне плече в тестовій версії — 3х, але в документації команда Zenith говорить про 10х.

Досвід використання Zenith

Ми відкрили та закрили кілька позицій, один раз дочекалися ліквідації, щоб подивитися, як вона працює, та залишилися задоволеними. Також порівняли ціни — котирування на Zenith трохи відрізнялися від котирувань централізованих бірж.

Досвід торгівлі на Zenith одночасно кращий та гірший, ніж трейдинг на централізованих біржах. Великий плюс — простота входу та відсутність KYC. Користувач під’єднує гаманець і не страждає від капчі, закриття сесій з міркувань безпеки та рекламних пропозицій платформи. Невеликий мінус — кожна угода виконується ончейн із затримкою за кілька секунд.

Висновки

Zenith може стати тією самою платформою, заради якої люди користуватимуться Tezos щодня, і навіть переходити на неї із централізованих бірж. Судіть самі:

 • повний контроль над коштами. Користувачеві не потрібно вносити депозит та довіряти всі свої гроші третім особам — він ризикує лише позицією;
 • анонімність. Не потрібно проходити KYC та навіть вказувати пошту;
 • відсутність регулювання. Будь-які торгові інструменти та жодної цензури щодо користувачів;
 • спільнота може будувати поверх платформи. Наприклад, додати копітрейдинг або торгових ботів з кастомними.

Загалом, чекаємо запуску Zenith у мейннеті і сподіваємося, що вона приверне ліквідність і користувачів не лише до себе, а й до Tezos загалом.

Бонус — як працюють ф’ючерси

Ф’ючерсні контракти дають змогу заробити на русі ціни активу в будь-який бік. Покупець і продавець домовляються обміняти гроші на актив, а потім на вибір власника активу обмінятися назад за ринковою ціною.

Заробіток на купівлі ф’ючерсів (лонг) має такий вигляд:

 1. Аліса купує ф’ючерси на tez по $1,5.
 2. Ціна tez зростає до $3.
 3. Аліса закриває угоду, продає ф’ючерси Бобу та заробляє $1,5 з кожного tez.

Короткі продажі (шорт) працює трохи складніше:

 1. Боб продає ф’ючерси на tez по $1,5. Під капотом біржі він укладає угоду з Євою: бере в неї в позику tez, відразу їх продає і зобов’язується потім їх повернути.
 2. Ціна tez знижується до $1.
 3. Боб викуповує на ринку відповідну кількість tez по $1 і повертає їх Єві. На цьому він заробляє $0,5 з кожного tez.

На централізованих біржах укладанням угод займається торгове ядро. Контрагентами в угодах виступають трейдери, які виставляють лімітні ордери на купівлю чи продаж ф’ючерсів.

Оскільки трейдери мають закривати угоди, то біржі дозволяють їм торгувати з плечем — відкривати позиції, обсяг яких перевищує суму депозиті трейдера. Наприклад, з плечем 5х та $1000 на депозиті трейдер може купити чи продати контрактів на $5000.

Щоб у разі збитку під час торгівлі з плечем трейдер виконав зобов’язання перед контрагентами, біржі використовують ліквідацію. Вони примусово закривають позицію коли сума збитку наближається до суми забезпечення позиції. Якщо трейдер придбає tez по $1,5 із плечем 10х, то біржа закриє його позицію при падінні ціни tez на 10%.

Ф’ючерси — окремий ринок, і часто буває так, що їхня ціна відрізняється від вартості активу на спотовому ринку. Щоб стимулювати повернення курсу ф’ючерсів до споту, біржі використовують ставку фінансування. Якщо ціна ф’ючерсів вища за спот — власники довгих позицій регулярно платять ставку власникам коротких. У результаті частина трейдерів закриває позиції, а ті, хто поза ринком, відкривають короткий продаж, що опускає курс. Те саме відбувається при заниженій ціні: власники коротких платять власникам довгих, хтось закриває продажі, хтось купує та штовхає ціну нагору.

Підписуйтесь на соціальні мережі Tezos Ukraine, щоб нічого не пропустити:

 1. Telegram-канал
 2. Facebook
 3. Twitter українською мовою
 4. Twitter російською мовою
 5. Twitter англійською мовою
 6. YouTube-канал
 7. Instagram
 8. LinkedIn
 9. hub ForkLog

наступний

CBDC — чи потрібен їм блокчейн?

Читайте схожі пости

988%, 110%, 47%, 40% річних — найвигідніші ферми на Tezos у 2023 році

988%, 110%, 47%, 40% річних — найвигідніші ферми на Tezos у 2023 році

Plenty.network: пояснюємо що робити з PLY та veNFT та як на них заробляти

Plenty.network: пояснюємо що робити з PLY та veNFT та як на них заробляти

Що таке мультисіг і навіщо він потрібний? Пояснюємо простими словами

Що таке мультисіг і навіщо він потрібний? Пояснюємо простими словами

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота