Інструменти з XTZ на централізованих біржах того не варті

Інструменти з XTZ на централізованих біржах того не варті

Дисклеймер: матеріал не є інвестиційною радою чи керівництвом до торгівлі. Tezos Ukraine не несе відповідальності за ваші інвестиційні рішення. Не вкладайте більше, ніж готові втратити.

DeFi-проєкти на Tezos надають багато інструментів: свопи, фармінг, арбітраж, надання ліквідності, позики та похідні стратегії зі складання прибутку. Але за просунутими інструментами типу опціонів треба йти на централізовані біржі.

Ми спробували знайти інструменти з XTZ, які теоретично повинні бути більш прибутковими або менш ризиковими, ніж DeFi. Але нічого такого нема — або низький прибуток, або ризик втратити все. Спойлер: краще заробляти у DeFi і менше думати про CEX.

Чи варто торгувати XTZ на CEX

Для торгівлі будь-якою криптовалютою чи фінансовим активом потрібно враховувати його волатильність — міру зміни ціни за певний період. Якщо інструмент надто волатильний, буде важко передбачити зміну ціни та порахувати ризики. Якщо інструмент недостатньо волатильний, то торгівля ним виявиться невигідною.

Для визначення волатильності ми скористалися індикатором Average True Range in Percent (ATR%). Він показує, як сильно змінюється ціна за вибраний період, а якщо точніше — середню різницю між максимальною та мінімальною ціною активу за вибраний період у відсотках.

Для Tezos показник ATR% протягом останніх 30 днів становить 6,737%, тобто за добу ціна змінюється у середньому на 6,7%.

Для інших криптовалют ATR% складає:

 • Bitcoin — 4,37%;
 • MANA — 6,03%;
 • Ethereum — 7,06%;
 • Monero — 9,28%.

Загалом волатильність XTZ знаходиться посередині між BTC і ETH. Для маржинальної та ф’ючерсної торгівлі цього достатньо.

Saving account

Saving account — це депозит з плаваючим терміном, тобто користувач може внести або забрати токени будь-якої миті. Прибутковість на Binance складає 2% — у 2,5 рази менше, ніж прибутковість делегування, при цьому XTZ доведеться внести на біржу. Краще делегувати.

Торгові боти

Боти торгують обраними активами за запрограмованою стратегією. Умовно їх можна розділити на два види:

 • шаблонні — користувач вибирає одну із заздалегідь складених стратегій;
 • кастомні — користувач сам програмує робота, щоб він торгував за показаннями індикаторів.

Біржа Gate.io підтримує обидва види ботів та торгівлю XTZ. Що можна зробити:

 • написати стратегію за допомогою математичних функцій, на кшталт «Купити 100 XTZ, якщо обсяг торгів з 6 до 8 ранку перевищить квадратний корінь обсягу перших 20 рівнів книги ордерів»;
 • скласти стратегію на базі індикаторів, наприклад «Купувати коли RSI(14) опуститься нижче 25»;
 • вибрати одного з класичних ботів для торгівлі сіткою ордерів, поступового накопичення XTZ або арбітражу між спотом та безстроковим ф’ючерсом.

Торгові боти на Gate.io підтримують тести на історичних даних, так що на них можна вправлятися у складанні стратегій або перевірити свої ідеї.

Хтось із трейдерів вже склав стратегію для спотового ринку XTZ/USDT з 11% APR, так що з роботів є якийсь зиск.

BULL&BEAR токени

BULL і BEAR токени, також відомі як leverage-токени або токени з плечем. Їх фіча в тому, що вартість таких токенів змінюється в кілька разів сильніше, ніж вартість базового активу. Найчастіше біржі запускають BULL і BEAR токени з плечем х3, тому ціна змінюється в 3 рази сильніше.

Наприклад, якщо ціна XTZ завтра зросте на 10%, то ціна XTZBULL — на 30%.

Приклад: верхній графік — спотовий ринок XTZ/USD, нижній — спотовий XTZBULLUSD на FTX.

18 липня XTZ зріс із $1,57 до $1,74 — на 10,8%. Водночас XTZBULLUSD виріс з 0,00004044 до 0,00005550 — на 37%.

Біржі задумували BULL та BEAR токени як технічно безпечні інструменти з плечем: їх можна вивести на зовнішній гаманець і холдити, як звичайні токени. Але через механізм ребалансування та волатильність ціни токенів з плечем сильно впали. Наприклад, BTCBULL коштує лише $142.

Лендинг для маржинальної торгівлі

Маржинальна торгівля — це купівлю або продаж активів на позичені кошти. Грубо кажучи, користувач бере в позику XTZ і використовує їх, щоб відкрити позицію з плечем. При цьому він зобов’язується закрити угоду і повернути позику з відсотками. Якщо позиція зайде в мінус, біржа може примусово ліквідувати його позицію, щоб запобігти випадку, коли власних коштів трейдера не вистачить на погашення боргу.

Торгувати з маржою — ризиковано. Але власники XTZ можуть давати їх в борг трейдерам та заробляти відсотки. Наприклад, на Gate.io можна позичити XTZ під 3,65% річних (0,01% на день), KuCoin — під 8% річних (0,022% на день).

Однак заробіток на маржинальному лендингу залежить від попиту трейдерів на ваш актив.

Висновки

Особисто ми очікували, що централізовані біржі запропонують вигідні та круті торгові інструменти. Але виходить так: на Saving Account прибутковість вдвічі нижча ніж у делегування, у маржинальних позик — непередбачувана прибутковість. Для заробітку з торговими ботами потрібний досвід у трейдингу. BULL&BEAR більше падають, ніж зростають.

Наш висновок краще делегувати XTZ або купити на них ctez, ніж намагатися заробити на CEX 10% річних з ризиком втратити все.

Підписуйтесь на соціальні мережі Tezos Ukraine, щоб нічого не пропустити:

 1. Telegram-канал
 2. Facebook
 3. Twitter українською мовою
 4. Twitter російською мовою
 5. Twitter англійською мовою
 6. YouTube-канал
 7. Instagram
 8. LinkedIn
 9. hub ForkLog

наступний

Quilt — децентралізований анонімний месенджер на Tezos

Читайте схожі пости

Altme — гаманець для зберігання цифрових активів, документів та карт лояльності

Altme — гаманець для зберігання цифрових активів, документів та карт лояльності

Як працює IPFS і де насправді зберігаються ваші NFT

Як працює IPFS і де насправді зберігаються ваші NFT

Економіка Tezos у вересні: де сховатися від ведмедів?

Економіка Tezos у вересні: де сховатися від ведмедів?

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота