Розбираємося з протоколом Wrap від Bender Labs

Розбираємося з протоколом Wrap від Bender Labs

Bender Labs опублікували вайтпейпер свого першого продукту для екосистеми відкритих фінансів на Tezos — протоколу Wrap для токенізації активів.

Ми прочитали вайтпейпер Wrap і підготували для вас короткий виклад його основних положень.

Версія 1.0 вайтпейпера Wrap складається з чотирьох розділів:

 1. Кросчейнова ліквідність і інтероперабельність.
 2. Протокол Wrap від Bender Labs.
 3. Токен WRAP і економіка Wrap.
 4. Роадмап.

Кросчейнова ліквідність і інтероперабельність

Задачі Wrap принести на Tezos різноманітність активів і ліквідність. Екосистема DeFi розцвіла на Ethereum тому, що з часів буму ICO 2017 року це був головний блокчейн для випуску різних токенов, яких зараз нараховується до 350 000, згідно Etherscan?

Wrap вирішує завдання досягнення інтероперабельності двох блокчейнов. За допомогою обгортання (wrapping) можна переводити токени з одного блокчейна на інший, перетворюючи один блокчейн в сайдчейн іншого. В першу чергу Wrap покликаний трансформувати Tezos в сайдчейн Ethereum, потім можуть бути підключені інші блокчейни.

Сьогодні існує п’ять способів переводити активи з одного блокчейна на інший:

 1. Централізований кастодіан.
 2. Офчейн-федерація.
 3. Агрегування оракулів.
 4. Синтетична прив’язка.
 5. Атомарний своп.

Bender Labs порівняли ці рішення по шести параметрах:

 1. Складність. Наскільки складно реалізувати це рішення?
 2. Рівень довіри. Наскільки рішення децентралізовано?
 3. Безпека. Наскільки рішення безпечно, наскільки легко його атакувати?
 4. Ціна транзакцій. Наскільки дорого використовувати це рішення?
 5. Швидкість. Наскільки швидко це рішення з точки зору користувача?
 6. Залежності. Чи передбачає рішення стек інструментів на блокчейнах Tezos і Ethereum?

Цей аналіз привів Bender Labs до висновку, що найбільш прагматичне рішення, яке оптимізує користувацький досвід, знаходиться десь між централізованими й децентралізованими рішеннями. Таким рішенням обрано офчейн-федерацію. Це рішення відносно легко впровадити, у нього немає серйозних технологічних залежностей, воно вимагає менше довіри, ніж централізований кастодіан, і дає при цьому вищий рівень безпеки, і є привабливим з точки зору швидкості та ціни транзакцій.

Протокол Wrap від Bender Labs

Wrap дозволяє обертати токени ERC20 (і NFT!) на блокчейні Ethereum в wТокени токени FA2 на блокчейні Tezos.

Члени офчейн-федерації, яка називається Кворум підписантів (Signers Quorum), стежать за тим, щоб кількість токенов, заблокованих на Ethereum, завжди дорівнювала кількості випущених під їхнє забезпечення токенів на Tezos. Спочатку Кворум підписантів буде складатися з п’яти представників спільноти Tezos, включаючи Bender Labs.

При емісії та погашення wТокенов користувач має справу з трьома інстанціями: смарт-контракти на Ethereum, Кворум підписантів і смарт-контракти на Tezos. Офчейн-дії Кворуму підписантів забезпечують зв’язок між смарт-контрактами на Ethereum і Tezos.

Для емісії wТокенов потрібно відправити токени ERC20 в депозитний контракт на Ethereum і вказати адресу їх одержувача на Tezos. Мінімум три з п’яти учасників Кворуму підписантів повинні підтвердити депонування цих токенов. Підтвердженням є підписана Кворумом підписантів транзакція, яка дає команду емісійному смарт-контракту на Tezos випустити відповідну кількість токенов FA2 і відправити їх на адресу одержувача.

Щоб погасити wТокени, користувач відправляє їх в емісійний смарт-контракт на Tezos і вказує адресу одержувача на Ethereum. Емісійний контракт спалює ці wТокени, і мінімум три з п’яти учасників Кворуму підписантів повинні підтвердити це, підписавши своїми приватними ключами транзакцію, яка дасть команду депозитному контракту на Ethereum перевести відповідну суму токенів на адресу одержувача.

Токен WRAP і економіка Wrap

Протокол Wrap — це ДАО — управління протоколом і його прибуток належать власникам токена WRAP.

Голосування за параметрами протоколу відбувається ончейн з використанням фреймворку BaseDAO. До таких параметрів належать, наприклад, розмір комісій і максимальна пропозиція токена WRAP. З деяких питань, наприклад, додавання нового активу в протокол, власники WRAP можуть голосувати офчейн з використанням таких інструментів, як Snapshot.

Bender Labs випустить 100 млн WRAP у вигляді токенів ERC20 на Ethereum. Ці токени будуть поміщені в депозитний контракт Wrap і під їх забезпечення будуть випущені 100 млн WRAP у вигляді токенів FA2 на Tezos. Ці токени будуть поміщені в смарт-контракт, який буде протягом семи років щотижня розподіляти їх серед трьох категорій стейкхолдерів: члени Кворуму, користувачі протоколу і фонд розробки протоколу.

Спочатку члени Кворуму отримуватимуть 50% щотижневої дистрибуції, користувачі протоколу 40%, фонд розробки протоколу 10%, але ДАО може змінити ці параметри.

Комісія за використання протоколу в розмірі 0,15% також буде ділитися між трьома категоріями стейкхолдерів: члени Кворуму, які підписують транзакцію, отримують 0,04%, а власники WRAP і фонд розробки протоколу 0,1% і 0,01% відповідно.

Роадмап

Запуск Wrap v1 планується на перший квартал 2021 року. Спочатку протокол буде працювати з двадцятьма активами, чверть з яких — кастодіальні стейблкоіни, забезпечені доларами США (BUSD, HUSD, USDC, USDT і PAX). Некастодіальних стейблкоінов типу DAI в цьому списку немає, хоча є MKR, керуючий токен MakerDAO. DeFi представлені токенами кредитних програм (AAVE і COMP), DEX (SUSHI, UNI), оракулами (LINK), а також загорнутим Ethereum і біткоїном. Інша частина списку токени централізованих кредитних сервісів і бірж (CEL, CRO, FTT, HT, LEO, OKB).

Перехід до Wrap v2, дата якого поки не запланована, передбачає вирішення двох завдань. По-перше, це децентралізація Кворуму (на першому етапі він буде складатися з п’яти членів Bender Labs і чотири представники ком’юніті Tezos) і зниження рівня довіри до федерації, необхідного від користувачів. По-друге, це запуск ДАО, керованого власниками WRAP, на базі фреймворка BaseDAO.

Висновок

Протокол Wrap є базовим будівельним блоком екосистеми відкритих фінансів на Tezos він допоможе принести на Tezos ліквідні активи з Ethereum. «Ми вважаємо, що створили привабливий сід-протокол», говорить команда Bender Labs про протокол Wrap, повторюючи відомі слова з вайтпейпера Tezos. Однак вайтпейпер Wrap завершується не цими словами. Він завершується думкою про те, що після запуску Wrap v2 доля протоколу буде в руках не Bender Labs, а власників WRAP, і саме їм належить розкрити його потенціал.

Ми будемо стежити за розвитком протоколу Wrap, експерименти в тестнеті вже почалися, тому підписуйтесь на наші соціальні мережі, щоб нічого не пропустити:

 1. Telegram-канал
 2. Facebook.
 3. Twitter російською та українською мовами
 4. Twitter англійською мовою
 5. YouTube-канал
 6. Instagram
 7. LinkedIn
 8. hub на ForkLog

наступний

Розробники стейблкоїна Kolibri: у DeFi на Tezos великий потенціал, але щоб його розкрити потрібно більше технологій

Читайте схожі пости

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота