Навіщо нам так багато стейблкоїнів: розбираємо нативні стейблкоїни Tezos і токени Wrap Protocol

Навіщо нам так багато стейблкоїнів: розбираємо нативні стейблкоїни Tezos і токени Wrap Protocol

Більшість криптоінвесторів користується стейблкоїном USDT. Крім нього на CoinMarketCap є ще 70 стейблкоїнів. Чим вони відрізняються один від одного і чи потрібно ринку стільки криптодоларів? Давайте розбиратись.

Розповідаємо про стейблкоїни Tezos: нативні та обгорнуті за допомогою Wrap Protocol. Порівнюємо їх механізми роботи та розбираємось у відмінностях.

Які стейблкоїни є на Tezos

На Tezos працює 4 нативні стейблкоїни:

 • USDtez (USDtz) — звичайний стейблкоїн із забезпеченням у фіатних доларах. Користувачі можуть купити їх на біржі або звернутися до сервісів карбування (Mintery), щоб обміняти долари на USDtz і назад.
 • Stably USD (USDS) — стейблкоїн від фінтех компанії Stably. Він забезпечений фіатними доларами, що зберігаються на застрахованих рахунках Prime Trust. Користувачі можуть внести гроші на депозит Prime Stably та самостійно випустити USDS.
 • Kolibri USD (kUSD) — алгоритмічний стейблкоїн із забезпеченням в tez. Користувачі самостійно випускають kUSD під заставу tez, а Kolibri делегує забезпечення бейкерам.
 • Youves USD (uUSD) — алгоритмічний стейблкоїн із забезпеченням tez. При випуску uUSD користувачі регулярно отримують керівницький токен YOU, який можна внести до стейкінгу.

Крім того, за допомогою Wrap Protocol можна перенести 6 стейблкоїнів із блокчейну Ethereum на Tezos:

 • Tether (USDT, wUSDT) — найпопулярніший централізований стейблкоїн із забезпеченням у доларах та інших активах. Користувачі можуть самостійно випускати USDT.
 • USD Coin (USDC, wUSDC) — стейблкоїн із забезпеченням у доларах, другий за капіталізацією. Його можуть випускати лише юридичні компанії з ліцензією на надання фінансових послуг.
 • Binance USD (BUSD, wBUSD) — стейблкоїн біржі Binance із забезпеченням у доларах. Користувачі випускають та погашають BUSD без комісії.
 • Paxos Standard (PAX, wPAX) — стейблкоїн Paxos Trust Company. Окрім випуску PAX, Paxos розробляє брендовані стейблкоїни для інших криптокомпаній. Один із її продуктів — Binance USD.
 • Huobi USD (HUSD, wHUSD) — стейблкоїн біржі Huobi, який випускає компанія Stable Universal. Для самостійного випуску та погашення HUSD потрібен обліковий запис на сайті Stable Universal та гаманець Huobi Global Wallet.
 • Dai (DAI, wDAI) — один із найстаріших алгоритмічних стейблкоїнів. Користувачі випускають його під заставу ETH та інших активів на блокчейні Ethereum.

Навіщо потрібно стільки стейблкоїнів

Будь-який стейблкоїн можна описати трьома реченнями:

 • хто емітент;
 • як працює прив’язка до фіату;
 • чим забезпечений токен.

Емітент — питання довіри. Користувачі побоюються, що централізовані емітенти можуть приховувати стан резервів та друкувати токени з повітря. Крім того, резерви не завжди лежать у сейфі. Наприклад, Tether використовує гроші клієнтів для видачі позик.

Для великих бірж, фінтех компаній та блокчейн-розробників виглядає логічним запустити власні стейблкоїни замість того, щоб покладатися на чиюсь чесність. Так вони захищають себе та своїх клієнтів від чужої некомпетентності та форс-мажорів.

Механізм прив’язки — питання стабільності. Курс забезпечених фіатом стейблкоїнів постійно коливається в межах 0,1%, а під час сильної ринкової волатильності може впасти або зрости на 10%. Курси алгоритмічних стейблкоїнів зазвичай відрізняються від $1 на 0,2-0,5%.

Забезпечення — питання ризиків та прибутку. Власники централізованих стейблкоїнів вірять у те, що зможуть обміняти токени на фіат. Вони не отримують пасивного прибутку, але й не ризикують.

З алгоритмічними стейблкоїнами складніше: користувачів відштовхують механізми ліквідації застави при падінні курсу, комісії на стабільність та спалювання токенів. З іншого боку, випуск алгоритмічних стейблкоїнів дозволяє інвестору заробляти. Наприклад, при мінтингу uUSD або kUSD можна делегувати заставу в tez бейкеру, потім внести токени в пул ліквідності на DEX, а LP-токени пула — в стейкінг. Так інвестор отримає прибуток від зростання tez, делегування, торгівлі в пулі та стейкінгу.

У результаті різноманітність стейблкоїнів служить тому, щоб кожен користувачів міг знайти токен, який задовольняє його з усіх питань. А якщо такого не знайшлося, то користувач зможе розбити кошти між кількома токенами та диверсифікувати ризики.

Підписуйтесь на соціальні мережі Tezos Ukraine, щоб нічого не пропустити:

 1. Telegram-канал
 2. Facebook.
 3. Twitter російською та українською мовами
 4. Twitter англійською мовою
 5. YouTube-канал
 6. Instagram
 7. LinkedIn
 8. hub на ForkLog

наступний

Найкоротший огляд найкориснішого сайту для NFT-колекціонерів

Читайте схожі пости

Формальна верифікація: фіча Tezos, про яку ніхто не говорить

Формальна верифікація: фіча Tezos, про яку ніхто не говорить

Як делегувати tez під 185% річних: пояснюємо синтетичні активи на прикладі ctez

Як делегувати tez під 185% річних: пояснюємо синтетичні активи на прикладі ctez

Навіщо переносити токени з Ethereum на Tezos? Пояснюємо за 5 хвилин на прикладі Wrap Protocol

Навіщо переносити токени з Ethereum на Tezos? Пояснюємо за 5 хвилин на прикладі Wrap Protocol

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота