Що таке оракули і де брати офчейн-дані на Tezos?

Що таке оракули і де брати офчейн-дані на Tezos?

На tzstats ціна tez на момент написання матеріалу — $1,025, на tztkt — $1,03, на QuipuSwap — $1,007. То скільки він коштує насправді? Потрібно запитати оракула!

Розбираємось, навіщо потрібні блокчейн-оракули, як вони працюють і у яких смарт-контрактів на Tezos можна дізнатися офчейн-дані.

Навіщо потрібні оракули

Блокчейн-протоколи відірвані від решти інтернету. Смарт-контракти не можуть просто так отримати офчейн-дані: котирування з централізованих бірж, температуру повітря в Нью-Йорку або кількість лайків під постом у Twitter. Щоб дізнатися про цю інформацію, потрібно скористатися спеціальним сервісом — оракулом.

Оракули — це алгоритми, які збирають офчейн-дані та передають їх у смарт-контракти на запит користувачів або додатків. Наприклад, контракт алгоритмічного стейблкоїна за допомогою оракула отримує ціну tez на великій біржі та по ній обчислює відсоток забезпечення сховищ користувачів.

Крім того, оракули верифікують дані. Котирування на різних біржах відрізняються, тому оракули найчастіше збирають дані з кількох майданчиків та порівнюють їх. Якщо відповідь одного джерела дуже відрізняється від інших, оракул відкине його як фальшивий, щоб уникнути спроб маніпуляцій.

Також оракули можна використовувати для офчейн-генерації випадкових чисел на базі апаратних рішень. Чи знали ви, що Cloudflare використовує для цього шафу з лава лампами?

Як працюють оракули

Централізовані оракули працюють просто: програма отримує дані та самостійно записує їх у контракт. Блокчейн-додатки звертаються до контракту за даними. Розробникам доводиться довіряти чесності централізованого оракула.

Децентралізовані оракули не потребують довіри. Вони працюють так:

 1. До контракту оракула під’єднано кілька вузлів, якими володіють різні люди чи компанії.
 2. Користувач запитує у оракула ціну tez до USD на Binance.
 3. Оракул передає запит вузлам.
 4. Кожен вузол отримує у Binance дані та передає їх оракулу.
 5. Оракул верифікує дані та додає їх у контракт.
 6. Користувач отримує ціну.

За тим же принципом оракули можуть надсилати ончейн-дані в офчейн.

Які контракти-оракули є на Tezos

На Tezos працюють кілька оракулів: Ubinetic, Kaiko та Harbinger.

Ubinetic — рішення для оракулів на основі атестації ключів Android і вбудованих апаратних модулів безпеки, що пройшло аудит Compass Security. Вузли працюють на смартфонах, дані підписуються ключем і відповідь оракула неможливо підробити. Вихідний код та інструкції з використання є в репозиторії Ubinetic на Github, а взяти ціни можна з контракту Ubinetic Index Oracle.

Kaiko — постачальник даних про ринок криптовалют. У червні 2020 року платформа оголосила, що викладатиме цінові потоки tez для мережевого оракула на блокчейні Tezos. Kaiko отримує поточні обмінні курси XTZ/USD та XTZ/CHF у кожен новий блок Tezos раз на хвилину та записує їх у смарт-контракт Kaiko.

B9 lab — провайдер, що дозволяє запитувати зовнішнє джерело даних за допомогою Harbinger. Він надає набір інструментів та довідкових контрактів. У Мейнеті працює кілька контрактів, які постійно оновлюють ціни популярних криптовалют. Наприклад, Harbinget Normalizer зберігає ціни tez, BTC, ETH, LINK, BAT та інших.

Підписуйтесь на соціальні мережі Tezos Ukraine, щоб нічого не пропустити:

 1. Telegram-канал
 2. Facebook
 3. Twitter українською мовою
 4. Twitter російською мовою
 5. Twitter англійською мовою
 6. YouTube-канал
 7. Instagram
 8. LinkedIn
 9. hub ForkLog

наступний

Економіка Tezos у листопаді: непогано, якщо зробити поправку на ціну tez

Читайте схожі пости

Що таке мета-транзакції без транзакційних комісій?

Що таке мета-транзакції без транзакційних комісій?

Дорога до 1 000 000 TPS: історія оновлень Tezos

Дорога до 1 000 000 TPS: історія оновлень Tezos

Бонусний урок для блокчейн-індексерів: робимо простий токен трекер

Бонусний урок для блокчейн-індексерів: робимо простий токен трекер

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота