LUNA не перша: ТОП 5 криптопроєктів, які раптово обвалилися

LUNA не перша: ТОП 5 криптопроєктів, які раптово обвалилися

2 травня, у блокчейні Terra почалася смертельна спіраль. Вартість токена LUNA за два тижні впала з $80 до $0,0002, а інвестори втратили $42 млрд. Ну, що тут скажеш — у блокчейн-індустрії таке відбувається не вперше.

Поки Bitcoin і Ethereum приходять до тями, Tezos за тиждень відновив 8,5% вартості. І на тлі всього цього згадаймо 5 блокчейн-проєктів, які через помилки творців або скам втратили понад 90% вартості.

Спільні риси всіх криптофейлів

Противники криптовалют постійно повторюють, що токени нічим не забезпечені. Це неправда: вартість токенів визначає те, наскільки інвестори вірять у майбутнє проєкту та попит на нього у цифровій економіці. Чим більше людей вірить у монету — тим вище підніметься його ціна.

Токени з нашого списку падали й спричиняли паніку, тому що інвестори втрачали віру. Причини були різними: відвертий скам, хак, токсичність засновника, прямі проблеми з регулятором або просто натяк на них.

Ми вважаємо, що Tezos у нинішньому стані захищений від таких обвалів. Особисто ми віримо в Tezos, як у сімейну Тойоту: хоч на спідометрі немає позначки 300 км/год, але вона точно доставить нас куди потрібно і захистить від дощу.

OneCoin — мінус $4 млрд

OneCoin з’явився у 2014 році. Творці називали його повним аналогом біткоїну, але приховували, що баланси та записи про операції зберігаються у централізованій базі даних. Хоча на сайті OneCoin працював і гаманець, і щось схоже на P2P-обмінник, сам проєкт не мав блокчейна.

Компанія заробляла на продажу пакетів «токенів», які давали право майнити ще більше «токенів». Пакети коштували від €100 до €118 тисяч. Крім «токенів» покупці отримували навчальні матеріали про блокчейн і право отримувати відсотки з продажу пакетів від свого імені.

До 2016 року люди вклали в OneCoin понад $4 млрд. У 2017 році внутрішній обмінник закрився і інвестори втратили можливість продати неіснуючі токени. Засновник скама Ружа Ігнатова зникла з грошима.

BitConnect — мінус $3 млрд

Творці BitConnect позиціонували його як платформу для пасивного заробітку. Користувач позичає кошти, боти використовують їх у торгівлі та приносять до 40% прибутку на місяць, тобто до 5670% річних.

BitConnect приймала депозити лише у власному токені BCC. Агресивний маркетинг сприяв зростанню попиту та ціни: з моменту запуску проєкту у 2017 році вартість BCC зросла з $0,17 до $450. Капіталізація на піку досягала $3 млрд.

Наприкінці 2017 року Британський реєстратор компаній, Техаська рада з цінних паперів та відділ цінних паперів Північної Кароліни оголосили діяльність BitConnect потенційним шахрайством. 17 січня 2018 сайт BitConnect закрився, інвестори почали продавати BCC, і ціна токена впала майже до нуля. Наразі BCC не торгується ніде.

NEM — мінус $15 млрд

NEM (New Economic Movement) запустилася у 2015 році. Головна фіча криптовалюти — алгоритм консенсусу Proof of Importance. Шанс видобути наступний блок залежав від активності користувача, наприклад кількості транзакцій і обсягу відправлених коштів у період часу.

У 2017 році нативний токен NEM — XEM — навіть входив у ТОП-10 CoinMarketCap.

Але в січні 2017 року, коли курс XEM становив $1,8, біржа Coincheck оголосила про крадіжку 500 млн токенів вартістю близько $700 млн. Після цього ціна XEM впала до $0,05.

Спільнота NEM не наважилася провести хардфорк та повернути мережу до стану до моменту крадіжки, як це зробили в Ethereum після злому DAO. Віра в NEM зникла і капіталізація монети знизилася з $16 млрд на піку до $500 млн на момент публікації.

CEL — мінус $1,5 млрд

Celsius — лендинговий протокол для пасивного заробітку в стейблкоінах та токенах популярних проєктів. Користувач вносить кошти на депозит, платформа позичає їх інституціоналам під процент, користувач отримує прибуток. Дохідність можна збільшити, якщо погодитись на виплати в токені CEL замість позиченого активу. Наприклад, депозит у GUSD з виплатами до GUSD приносить 7,1% річних, а з виплатами в CEL — 9,32%.

Восени 2021 року вартість CEL трималася близько $6. Водночас у Celsius почалися проблеми з регуляторами: в угоді користувача не було попереджень про ризики втрати інвестицій через крадіжку ключів, зупинки блокчейнів або волатильності криптовалютного ринку. Платформа оновила документ, але також додала ще один фактор ризику — ризики регулювання (regulatory risk).

Користувачів насторожили ці рядки і вартість CEL поступово впала до $2. Після падіння LUNA курс CEL опустився ще нижче — до $0,76. У результаті інвестори потенційно втратили $1,5 млрд.

Bitcoin Satoshi Vision — мінус $2 млрд

Біткоїн повільний: час створення блоку — 10 хвилин, обсяг блоку — 1 МБ, пропускна спроможність — до 7 транзакцій за секунду. У 2017 році частина спільноти на чолі з Роджером Вером захотіла його прискорити через збільшення об’єму блоку до 8 МБ. Більшість не підтримала цієї ідеї, і все закінчилося хардфорком — Bitcoin Cash (BCH). Проте Крейгу Райту цього здалося мало, і наприкінці 2018 він зробив хардфорк BCH з необмеженим об‘ємом блоку — Bitcoin Satoshi’s Vision (BSV).

Створення BSV та скандали навколо хардфорків підкосили крипторинок. У листопаді 2018 року ціна біткоїну пробила підтримку на рівні $6000 і майже півроку залишалася в районі $3500. Тільки у квітні 2019 року ринок зміг відновитися.

Протягом наступних років Bitcoin Satoshi’s Vision так і не зміг досягти популярності. Біржі Kraken, Okcoin, Binance, Coinbase і ShapeShift назвали токен токсичним і прибрали торгові пари з BSV, потім мережа зазнала атаки 51% і кількох випадків подвійного витрачання. Хоча атака не завдала прямої шкоди, вартість токена впала від пікового значення $451 до $50. Передбачені втрати інвесторів — $2 млрд.

Підписуйтесь на соціальні мережі Tezos Ukraine, щоб нічого не пропустити:

  1. Telegram-канал
  2. Facebook.
  3. Twitter російською та українською мовами
  4. Twitter англійською мовою
  5. YouTube-канал
  6. Instagram
  7. LinkedIn
  8. hub на ForkLog

наступний

Ваші NFT не купують? Ви не вмієте їх шилити!

Читайте схожі пости

Tezos Tickets: спорткар, який роками стоїть у гаражі

Tezos Tickets: спорткар, який роками стоїть у гаражі

Що спільнота хоче бачити у Tezos: дивимося пропозиції на Agora

Що спільнота хоче бачити у Tezos: дивимося пропозиції на Agora

Tezos активував Ithaca 2: пояснюємо, що змінилося

Tezos активував Ithaca 2: пояснюємо, що змінилося

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота