Що таке стандарти токенів: розбираємось на прикладі WiFi, USB та Tezos

Що таке стандарти токенів: розбираємось на прикладі WiFi, USB та Tezos

Про токени пишуть: стандарт ERC-20, BEP2-токен, FA2 NFT і т.д. Давайте розбиратися, навіщо токенам потрібні стандарти, що ховається за абревіатурою та як розробники їх розвивають.

Пояснюємо стандарти токенів на прикладі повсякденних речей: увімкнення та вимикання WiFi та різних видів USB-портів.

Навіщо потрібні стандарти на прикладі WiFi

Допустимо, Боб хоче вимкнути WiFi. Для цього він тисне на іконку WiFi, а потім на перемикач.

Мережа вимкнулася, Боб задоволений. Але що сталося за сценою? А там операційна система пристрою наказала системному контролеру вимкнути живлення Wi-Fi-чіпа.

Боб теж може так зробити: напряму скомандувати системному контролеру, щоб той вимкнув живлення WiFi.

При цьому Бобу не важливо, хто зробив його Wi-Fi-чіп: Broadcom, Intel, Asus або TP-Link. Бобу не потрібно знати набір внутрішніх команд WiFi-чіпа та його архітектуру.

Чіп вмикається на кліку на іконку WiFi, тому що виробник створив його за загальноприйнятим стандартом. Розробники ОС зробили так, що при натисканні на іконку WiFi система командує «Power off!». Розробники WiFi-чіпів передбачили, що при отриманні команди «Power off!» чіп повинен вимкнути живлення. Завдяки цьому Боб може вимкнути вайфай у два кліки, а так би йому довелося читати документацію та вчити консольні команди.

Причому тут блокчейн і токени

Грубо кажучи, токени — це смарт-контракти або код, який виконує віртуальна машина блокчейна.

Розробники операційних систем та виробники WiFi-чіпів стараються зробити так, щоб будь-який чіп розумів команди будь-якої операційної системи та не змушував користувача лізти в консоль. Так само й розробники токенів та додатків намагаються, щоб будь-який смарт-контракт токена розумів команди будь-якого блокчейн-додатка. Для цього вони домовляються про стандарти, а потім використовують їх для нових розробок.

Стандарт токена — це набір функцій, які обов’язково мають бути у контракті токена. Наприклад, базові стандарти на кшталт FA1.2, ERC-20 і BEP2 включають функції Transfer для переказу токенів та Approve для надання дозволу на переказ, а також view для перегляду балансів та інших даних. Розробники гаманців та додатків роблять так, що при натисканні кнопки «Надіслати» гаманець звертається до функції Transfer. Якщо розробник токена назве цю функцію інакше, гаманець не знатиме як до неї звернутись та не зможе надіслати токени.

З часом функції базового стандарту старішають, або ж їх не вистачає для нових кейсів. Наприклад, звичний прямокутний USB стандарту Type-A витісняється округлим USB Type-C: його простіше вставити в гніздо, а ще він передає аудіо та відеосигнал та підтримує швидку зарядку.

Так відбувається і в блокчейні: функцій Transfer та Approve мало для DeFi, NFT і GameFi. Так для реалізації NFT розробникам знадобилося створити нові стандарти токенів на кшталт FA2 на Tezos і ERC-721 на Ethereum. З розвитком ігрових проєктів та metaverse вони можуть створити новий стандарт, який підтримує більше функцій.

Чи потрібно розробляти нові стандарти токенів?

Анастасія Кондаурова в блозі Madfish Solutions і користувач під ніком Veqtor на форумі Tezos Agora запитували: чи не настав час розробити стандарт FA3 або хоча б FA2.1?

Причини є: оновлення Hangzhou принесло в Tezos timelock-примітив, нові view-функції та глобальні константи. Щоб використати їх на повну, розробники повинні домовитись про те, як їх використовувати, та відобразити це у стандарті. Це потрібно, щоб звичайному Бобу не довелося вивчати документацію та лізти у консоль.

Крім того, в новому стандарті токенів можна реалізувати й інші функції: transfer_and_call для оповіщення одержувача про переведення токенів, zk-channels для анонімних транзакцій, токени, що експіруються, для просунутих DeFi-механік і багато іншого.

Один із юзкейсів нового стандарту — TZIP-17 або «попередній підпис транзакції». З його допомогою можна спростити роботу з Tezos для нових користувачів: творець контракту попередньо підписує транзакцію та оплачує газ, а користувач може надіслати її безкоштовно. Це буде корисно для GameFi, щоб нові гравці не стикалися з газом, підтвердженням транзакцій та іншими потенційно складними речами.

Підписуйтесь на соціальні мережі Tezos Ukraine, щоб нічого не пропустити:

  1. Telegram-канал
  2. Facebook.
  3. Twitter російською та українською мовами
  4. Twitter англійською мовою
  5. YouTube-канал
  6. Instagram
  7. LinkedIn
  8. hub на ForkLog

наступний

Справа не в NFT: чому геймерам не сподобалася Ubisoft Quartz

Читайте схожі пости

Стейкінг та ще два способи отримувати пасивний дохід на Tezos

Стейкінг та ще два способи отримувати пасивний дохід на Tezos

Чому APR Kolibri Savings Rate та youves Saving Pool відрізняються на 5%

Чому APR Kolibri Savings Rate та youves Saving Pool відрізняються на 5%

Формальна верифікація: фіча Tezos, про яку ніхто не говорить

Формальна верифікація: фіча Tezos, про яку ніхто не говорить

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота