Бернд Оострум і Ом Мальвія з Tezsure: завдання Plenty DeFi — залучити ліквідність в Tezos

Бернд Оострум і Ом Мальвія з Tezsure: завдання Plenty DeFi — залучити ліквідність в Tezos

27 травня два розробники з Tezsure запустили платформу Plenty DeFi. За місяць користувачі заблокували в Plenty DeFi $15 млн, а сам додаток стало третім за популярністю Dapp на Tezos.

Ми поспілкувалися з творцями Plenty DeFi — Берндом Оострумом та Омом Мальвія. Вони розповіли, як Plenty залучає ліквідність в Tezos, що таке Initial Farm Offering та перед якими труднощами постають розробники екосистеми Tezos.

Plenty DeFi — децентралізована платформа фермерства прибутку. Користувачі вносять в стейкінг XTZ, KALAM, ETHtz, hDAO, USDtz, wLINK або wMATIC та отримують прибуток в токені PLENTY.

У майбутньому розробники додадуть автоматичне реінвестування прибутку, АММ, управління за допомогою DAO і платформу для проведення IFO — токенсейла за допомогою фармінг-пулів. Детальніше — в дорожній карті Plenty.

Привіт, Бернд і Ом! Розкажіть про себе. Як ви дізналися про криптовалюту і зайнялися блокчейн розробкою?

Ом: У 2015 році брат розповів мені про біткоїн. Я надихнувся, завів блог і писав про все, що встигав дізнатись про криптовалюту. У 2017 році мій блог став одним з найпопулярніших блокчейн-медіа того часу. Він працює і зараз, але ним займається команда itsblockchain.com.

У 2018 я зацікавився технічною стороною технології блокчейн і вчився писати смарт-контракти. Потім Бернд розповів мені про Tezos, і я пірнув в нього з головою.

Бернд: Я зайнявся блокчейн-розробкою у 2015 році після запуску Ethereum. Але у 2016 році хакери зламали The DAO. Я боюся згадувати, з якою безпечністю команда Ethereum викинула у вікно незмінність — основний принцип блокчейну. Через це я закинув Ethereum, зате пізніше дізнався про Tezos. Мене вразили інновації протоколу, що захищають його від проблем з форками. Пам’ятайте криптозиму після війни Bitcoin Cash і BSV? З Tezos такого не станеться.

У 2017 році блокчейн-розробники заробляли мільйони за допомогою ICO, а я ніяк не міг придумати епічну ідею. Вирішив, що спочатку потрібно набратися досвіду, і пішов в офіс. Під час роботи я пропонував великим компаніям і уряду Голландії кілька крутих проєктів. Шкода, але далі концептів справа не пішла. Мені сказали: «Хочеш робити інновації — їдь в Кремнієву долину!» Ну я й поїхав. А у 2018 році на Hero Program of Draper University я зустрів Ома — дивовижного хлопця з Раджастхану. З того часу ми разом розробляємо проєкти на Tezos.

Над чим ви зараз працюєте?

Торік Tezsure взяла курс на DeFi. Ми розробили кілька цікавих проєктів, але поки тримаємо їх в секреті.

Два місяці тому Tezsure і корпорація DGH обговорювали екосистему Tezos. Ми запропонували спосіб залучення ліквідності з інших блокчейнів та розгону DeFi на Tezos. DGH запропонувала співпрацю, чим ми й скористалися для розробки Plenty DeFi.

Можете розповісти про цілі Plenty DeFi?

Головне завдання проєкту — залучити більше ліквідності в екосистему Tezos. Ми хочемо винагородити провайдерів ліквідності за перенесення активів з інших блокчейнів на Tezos.

Чому ви назвали проєкт «Plenty DeFi» («Багато DeFi»)?

Ми розглядали десятки назв, але Plenty DeFi сподобався всім учасникам проєкту. Слово «plenty» означає «з надлишком», а ще відсилає до міфологічного рогу достатку — нескінченного джерела багатств.

Що було найважчим у розробці Plenty DeFi?

Іноді нам не вистачало інструментів, документації та прикладів написання смарт-контрактів.

Зокрема, було важко отримати правильні метадані токену PLENTY. У шаблоні SmartPy не було анотацій Michelson для стандарту FA 1.2, які розробники представили три місяці тому. Нам довелося синхронізувати та оновлювати їх вручну. Стандарт TZIP-12 теж не підійшов: в документації описаний FA 2, а PLENTY використовує FA 1.2.

Зате нам пощастило, що з оновленням Edonet в Tezos з’явилася функція BLOCK_HEIGHT. Вона спростила розробку контрактів, які визначають час по висоті блоків, а не по timestamp.

Для чого потрібен токен PLENTY?

Зараз ми використовуємо PLENTY для винагороди за стейкінг в пулах і фермах. Після запуску PlentySwap трейдери будуть платити торгові комісії в PLENTY. А коли ми запустимо DAO, за допомогою PLENTY користувачі будуть управляти екосистемою.

Інші проєкти часто випускають різні токени для користування та управління проєктом. Ми призначили всі функції одному токену, щоб забезпечити йому максимальну цінність.

Зараз користувачі можуть тільки вносити активи в стейкінг і фармити PLENTY. Які функції ви плануєте додати?

Ми додамо один пул для стейкінгу PLENTY та фармінгу іншого токена. Але спочатку запустимо автоматизованого маркетмейкера PlentySwap.

В описі Plenty DeFi згадується можливість проведення Initial Farm Offering або IFO. Можете розповісти детальніше про ваш формат токенсейла? Чим він краще ICO, IDO та інших популярних видів первинних пропозицій?

ICO були популярні у 2017 році. Хоча багато проєктів зібрали кошти на ICO і випустили продукти, у самого формату є проблеми: вразливість до злому, людський фактор і відсутність приватності.

IDO — продаж токенів за допомогою пулів ліквідності децентралізованої біржі. DEX рідко перевіряють проєкти на чесність, тому токенсейли іноді закінчуються «вириванням килима»: розробники продають всі токени по ринку і зникають з грошима.

Наш формат IFO передбачає, що команда платформи спочатку перевіряє проєкт. Хоч перевірка не гарантує успішність проєкту і подорожчання токенів, але захищає інвесторів від шахраїв.

Інвестор купує токени проєкту за PLENTY-XTZ-LP. Команда проєкту повертає LP-токени в пул і отримує XTZ, а PLENTY згоряють. В результаті всі задоволені: в інвестора є токени, у команди — кошти на розробку, а у Plenty DeFi та Tezos — ліквідність.

На сайті Plenty DeFi є статистика по спаленим PLENTY. Навіщо спалювати їх зараз?

75% комісій за виведення коштів з пулів йде на викуп і спалення PLENTY. Так ми підтримуємо ціну токена і боремося з інфляцією. Коли ми запустимо децентралізоване управління, користувачі зможуть змінити відсоток викупу PLENTY.

Чого не вистачає Tezos? Як розробники можуть поліпшити протокол і екосистему?

Розробникам потрібен фреймворк на кшталт Truffle, але з хорошою підтримкою та оновленнями. Ще не вистачає документації зі створення готових до використання додатків на SmartPy і LIGO.

Tezos потрібно більше довідкових матеріалів по створенню DeFi-контрактів на кшталт DAO, вестинг-контрактів та ейрдроп-скриптів. Команда Kolibri відкрила вихідний код свого DAO, і ми їм дуже вдячні.

Розробникам варто ділитися досвідом один з одним. В одному місці розповідати про труднощі, з якими вони зіткнулися, що почерпнули з аудиту, як краще розробляти звичайні контракти, як виправляти типові помилки. Таку платформу можна було б використовувати як агрегатор інструментів з синхронізацією останніх оновлень, на кшталт TZIP.

Ще більше цікавої та корисної інформації в соціальних мережах Tezos Ukraine, приєднуйтесь:

  1. Telegram-канал.
  2. Facebook.
  3. Twitter українською та російською мовами.
  4. Twitter англійською мовою.
  5. YouTube-канал.
  6. Instagram.
  7. LinkedIn.
  8. hub на ForkLog.

наступний

Олександр Володарський: інді-розробники зададуть напрямок нових блокчейн-ігор

Читайте схожі пости

Де зараз найвигідніший фармінг на Tezos?

Де зараз найвигідніший фармінг на Tezos?

Ф’ючерси на Tezos: тестуємо децентралізовану платформу деривативів Zenith

Ф’ючерси на Tezos: тестуємо децентралізовану платформу деривативів Zenith

Як купити Porsche за tez: огляд Smartlink Marketplace

Як купити Porsche за tez: огляд Smartlink Marketplace

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота