fbpx
15.04.2021

Огляд піврічного звіту Tezos Foundation (березень 2021 року)

Tezos Foundation публікує піврічні звіти з серпня 2019 року. В кінці березня 2021 року вийшов черговий такий звіт, і ми зробили його огляд.

Звіт складається із вступної частини та п’яти розділів. Вступна частина — з передмови, опису місії Tezos Foundation, а також короткого викладу головних подій в екосистемі Tezos і показників активності Tezos Foundation за останні шість місяців. П’ять розділів звіту присвячено наступним темам: гранти, індустріальне впровадження, карта екосистеми Tezos, фінансові показники, управління. Ми коротко резюмуємо зміст кожного з них.

Вступна частина

До числа важливих подій в екосистемі Tezos за останні шість місяців віднесені наступні:

 1. Серпень: презентація оракула Harbinger і робота над децентралізованим ID (DID).
 2. Вересень: запуск цифрового підпису DigiSign і AMM-DEX Dexter.
 3. Жовтень: впровадження DirectAuth в гаманці Kukai та запуск платіжної платформи для локального бізнесу eсoo.
 4. Листопад: банк Sygnum запропонував стейкінг Tezos своїм клієнтам; Sword France стала корпоративним Бейкером Tezos.
 5. Грудень: нагородження призерів програми Tezos Community Rewards і перехід стейблкоіна Stably на блокчейн Tezos.
 6. Січень: Taibah Valley стала першим близькосхідним корпоративним Бейкером Tezos; запуск децентралізованого стейблкоіна kUSD в тестнете.

Крім цього, за попередні шість місяців були прийняті два оновлення Tezos — Delphi і Edo.

Гранти

Tezos Foundation фокусується на трьох категоріях грантів:

 1. Дослідження, освіта і розробка ядра протоколу Tezos.
 2. Екосистема — інструменти та додатки.
 3. Ком’юніті.

З моменту публікації минулого піврічного звіту в вересні 2020 року Tezos Foundation надали гранти 62 новим проєктам з 18 країн на загальну суму $51,3 млн. 31% від цієї суми ($15,7 млн) довелося на першу категорію грантів, 49% ($25,3 млн) — на другу, і 20% ($10,3 млн) — на третю.

У першій категорії виданий 21 грант: один (Nomadic Labs) на суму понад $0,5 млн, чотири (DaiLambda, Metastate, Simple Staking, Tarides) — від $0,2 млн до $ 0,5 млн, чотири (Bolt Labs, Marigold, B9lab, Spruce) — від $0,05 млн до $0,2 млн, решта – до $0,05 млн.

У другій категорії видано 84 гранти: один (TQ Tezos) на суму понад $0,5 млн, чотири (Simple Staking, LIGO і два гранти для Papers / AirGap) — від $0,2 млн до $0,5 млн, двадцять — від $0,05 млн до $0,2 млн, решта — до $0,05 млн.

У звіті не дається детальний розподіл коштів в третій категорії грантів: Tezos Foundation просто знайомить читачів з 18 командами, які отримали фінансування в цій категорії. Серед цих команд і Tezos Ukraine, і ми цим дуже пишаємося!

Індустріальне впровадження

Щоб сприяти зростанню і впровадження протоколу Tezos, Tezos Foundation співпрацює з компаніями та інституціями для створення продуктів, які імплементуються в реальному світі.

Tezos Foundation виділяє кілька пріоритетних напрямків індустріального впровадження Tezos, і у звіті наведені компанії, які вирішили використовувати Tezos в деяких з цих напрямків.

Цифрові цінні папери: Alliance, BTG Pactual, Andra Capital, Fundament, Globacap, Taurus, Vertalo.

Платежі: Baanx інтегрує tez як платіжну валюту у свій криптовалютний мобільний платіжний застосунок.

Платформи для цифрових активів: Bitcoin Suisse, Elevated Returns Exchange, Equisafe, Securitize, StakerDAO.

Карта екосистеми Tezos

На карті екосистеми Tezos показаний глобальний розподіл грантів, активних в поточному звітному періоді, і публічних бейкерів станом на 4 лютого 2020 року. Найбільша концентрація грантів і бейкерів доводиться на Європу, але як мінімум один грант або публічний бейкер Tezos є на всіх континентах, окрім Антарктиди. Хто знає, може, ця біла пляма на мапі екосистеми Tezos скоро зникне. Головне, щоб біла пляма Антарктиди не зникла з карти нашої планети — це ще одна причина використовувати PoS замість PoW.

Фінансові показники

Завдяки сприятливій ситуації на криптовалютному ринку активи Tezos Foundation зросли на ~ 57% і станом на 31 січня 2021 року склали $1,176 млрд.

Головними активами Tezos Foundation залишаються BTC (51% портфеля) і XTZ (22% портфеля). Тільки 4% активів припадає на фіатні валюти: 65% з них це долари США, 18% — фунти стерлінгів, 11% — швейцарські франки і 6% — євро і сінгапурські долари. Крім цього, в активах Tezos Foundation знаходяться облігації, ETF, товари, частки в компаніях, а також інші криптовалюти, зокрема ETH.

У червні 2021 року PricewaterhouseCoopers проведе аудит діяльності фонду за 2020 фінансовий рік.

Управління

В цьому розділі перераховані функції і зони відповідальності структурних підрозділів Tezos Foundation: це Рада фонду, Виконавчий комітет, Комітет з аудиту, Інвестиційний комітет, Технічна консультативна комісія, а також нещодавно створений Комітет з оцінки та пропозиції нових членів Ради фонду.

Крім цього, в розділі можна познайомитися з членами Ради фонду. Станом на 31 січня 2021 року в Раду фонду входили Хубертус Тонхаузер, Алексіс Бонте, Ларс Хауссманн, Аліса Ллойд Джордж, Деніел Мастерс, Аніл Мадхавапедді і Кріс Райт.

На цьому ми завершуємо огляд звіту Tezos Foundation, але продовжуємо стежити за новинами екосистеми Tezos – підписуйтесь на наші соціальні мережі, щоб нічого не пропустити:

 1. Telegram-канал
 2. Facebook.
 3. Twitter російською та українською мовами
 4. Twitter англійською мовою
 5. YouTube-канал
 6. Instagram
 7. LinkedIn
 8. hub на ForkLog

Готовий працювати з Tezos Ukraine?

Контакти