fbpx
grants,news - 27.07.2020

Tezos Foundation оголосив переможців четвертої групи грантів

Tezos Foundation оголосив переможців четвертої групи грантів, а ми підготували переклад їхнього анонса.

У заявці на участь (RFP) було представлено понад 120 грантових пропозицій, з акцентом на інфраструктуру інструменти, освітні ресурси і продукти для кінцевих користувачів.

Зокрема, в даний RFP були включено наступні категорії:

 1. Освітні/навчальні ресурси, пов’язані з Tezos (наприклад, Kauri, CryptoZombies і т.д.).
 2. Інструменти для розробки смарт-контрактів Tezos (наприклад, інструменти для тестування смарт-контрактів, шаблони смарт-контрактів, інфраструктура, інструментальний супровід Tez як грошей і т. д.).
 3. Дослідження основних компонентів протоколу.
 4. Програми, створені з використанням смарт-контрактів Tezos (з акцентом на децентралізовані фінанси, або «DeFi»).

Нижче наведено детальний огляд кожного з проектів, що фінансується в рамках цієї групи.

Освіта і дослідження

Прагнучи сприяти розвитку екосистеми Tezos, TF продовжує інвестувати в освітні і навчальні програми для розробників. Ця група грантів надає фінансування двом почесним командам розробників Tezos для об’єднання освітніх програм і контенту. Крім того, TF розгорнули капітал для дослідження основних компонентів протоколу. Прорив в дослідженнях призведе до підвищення безпеки та поліпшення інструментів і інфраструктури в довгостроковій перспективі.

COCTI (Certifiable OCaml Type Inference) Жака Гарріга, професора Вищої математичної школи Університету Нагоя. В рамках цього проекту Жак і його команда намагатимуться зробити вивід типу OCaml більш надійним, модульним і таким, що перевірятиметься за рахунок модульної перевірки типів OCaml з використанням виводу типу на основі обмежень і його сертифікації за допомогою асистента перевірки Coq. Крім того, дослідники проведуть технічні курси про Tezos в університеті Нагоя. Актуальність проекту полягає в тому, що сертифікація виводу типу OCaml є найважливішим будівельним блоком як безпосередньо (оскільки гарантує, що програми не можуть працювати неправильно на рівні набору тексту), так і опосередковано (оскільки багато методів сертифікації програм покладаються лише на те, що ці програми коректно типізовані).

Tezos Kitchen від Stove Labs: Stove Labs — активна команда розробників Tezos. Цей проект створить всеосяжний і сучасний план контенту, завдяки якому розробники зможуть дізнатися, як застосовується Tezos в різних варіантах використання. Користувачі зможуть ознайомитися з новими та існуючими концепціями за допомогою семінарів, користуватися Tezos wiki і експериментувати з шаблонами для роботи зі смарт-контрактами в мережі Tezos.

Tezos Labs від Baking Bad: Baking Bad — активна команда розробників Tezos, яка створила такі продукти Tezos, як BetterCallDev, оглядач смарт-контрактів, і TzKT, розширений оглядач блоків, індексатор і API. На додаток до існуючих проектів, команда Baking Bad створить інтерактивну програму навчання розробників Tezos, щоб допомогти більшій кількості користувачів в екосистемі Tezos.

Інфраструктура і інструменти

Безперервні інвестиції в інфраструктуру та інструментарій Tezos дозволять розробникам всіх категорій успішно створювати додатки для інших розробників, а також кінцевих користувачів. Розробка інструментів та інфраструктури знижує бар’єри входу для випічки, аналізу даних Tezos і перенесення смарт-контрактів, а також полегшує створення більшої кількості програм для кінцевих користувачів і різних варіантів використання (DeFi, tez як інтернет-гроші, ігри і предмети колекціонування тощо).

Anyblock Analytics: Anyblock Analytics — німецький блокчейн постачальник рішень, що пропонує методи, інструменти і дані для інтеграції бізнес-процесів з блокчейн-технологією. Команда Anyblock Analytics додасть дані Tezos до свого загальнодоступного індексу, завдяки чому будь-хто зможе безкоштовно запитати їх за допомогою Elasticsearch DSL і SQL, що в свою чергу зробить дані Tezos більш доступними як для розробників, так і для кінцевих користувачів.

Coinkit Tipbot від Blockcurators GmbH: Blockcurators GmbH управляє CoinKit, ланцюговим ботом Tipbot, який можна використовувати на різних платформах, таких як Twitter, Discord, Slack і Telegram. Цей проект інтегрує Tezos в CoinKit, що дозволить робити перекази в tez, і значно полегшить використання tez як грошей.

Data Hub від Figment Networks: Даний проект інтегрує Tezos в концентратор даних Figment, щоб надати розробникам простий доступ до даних Tezos без необхідності запуску власних нод. Figment Networks — активний учасник спільноти Tezos.

Enterprise Java Connectivity Toolbox від NEOFACTO: NEOFACTO — консалтингова компанія в області інформаційних технологій, що базується в Люксембурзі, Парижі та Брюсселі. Щоб зробити Tezos доступнішим для підприємств в сфері фінансових послуг, команда NEOFACTO створить для Tezos інструментарій підключення Java і забезпечить його готовність до обслуговування в майбутньому.

Інфраструктура формальної верифікації для Michelson від Runtime Verification: Runtime Verification розробляє формальні моделі для висококласних доменів додатків, і потім використовує їх для розробки продуктів і послуг, орієнтованих на конкретні домени, які в свою чергу націлені на коректність і безпеку. Грунтуючись на своєму досвіді роботи в Tezos, Runtime Verification створить інфраструктуру формальної верифікації для Michelson, розширивши нинішню структуру модульного тестування для проведення символічних модульних тестів. Цей проект допоможе розробникам будь-якої категорії з легкістю використовувати захищені смарт-контракти Tezos.

MIDL.dev: MIDL.dev — компанія, що спеціалізується на стейкингі. MIDL.dev працюють над інструментарієм інфраструктури Tezos з відкритим вихідним кодом, який полегшить реалізацію інфраструктури випічки реплікованим і безпечним способом. На додаток до прискорення процесу децентралізації команда MIDL.dev спростить кроки, необхідні для розгортання вузлів testnet, а також надасть знімки Tezos, які швидко завантажуються і регулярно оновлюються, знижуючи при цьому бар’єри для входу бейкерів-початківців у Tezos.

Payzos: Payzos — це набір плагінів для різних платформ електронної комерції, який дозволяє користувачам встановлювати Tezos в якості платіжного методу для своїх інтернет-магазинів. Payzos прагне спростити процес роботи з Tez, полегшуючи в цілому використання Tez як грошей і сприяючи поширенню Tezos серед роздрібних та онлайн-продавців.

Компілятор Sol2ligo від Madfish Solutions: Madfish Solutions — українська компанія з більш ніж 3-річним досвідом розробки блокчейнів. Madfish Solutions створюють кілька продуктів для спільноти Tezos: Thanos, гаманець Tezos і розширення для браузера, а також QuipuSwap, децентралізований протокол обміну цифрових активів на основі Tezos. Команда також розробляє sol2ligo, компілятор для перенесення смарт-контрактів Solidity на LIGO, і продовжуватиме робити його більш корисним для розробників, які переходять на Tezos. Компілятор sol2ligo полегшить розробникам переміщення смарт-контрактів з Ethereum в Tezos.

Домени Tezos від Agile Ventures: Agile Ventures — внутрішня група розробників ПЗ і консультативна група, яка з 2016 року працює над низкою проектів. Останній з них — TezosLive.io, група кінцевих точок API Tezos. Слідом за етапом досліджень Tezos Domains (див. публікації Tezos Agora тут) команда Agile Ventures розробить функціональний прототип Tezos Domains dApp і смарт-контракти в тестовій мережі Tezos з прикладом інтеграції гаманця і кінцевою точкою GraphQL, що дозволяє клієнтам легко запитувати дані в доменах Tezos. Метою Tezos Domains є забезпечення децентралізованої служби імен, яка дозволяє користувачам використовувати читані людиною імена в екосистемі Tezos, такі як «alice.tez», і зіставляти їх з читаними машиною ідентифікаторами, такими як адреси Tezos.

Tezos Reward Distributor: Tezos Reward Distributor є одним з найпопулярніших інструментів виплати винагород за випічку в Tezos. Він допомагає бейкерам знизити навантаження, спростивши і автоматизувавши завдання розподілу винагород за випічку серед їхніх делегатів. Завдяки цьому гранту, команда Tezos Reward Distributor продовжить вдосконалювати цей інструмент, додавати нові функції і підтримувати майбутні оновлення протоколу Tezos.

TezQuery від Pierre Genevès: Pierre Genevès — французький розробник з досвідом в області рекурсивних запитів а також досвідом роботи в дослідницькому центрі IBM Watson, EPFL, CNRS. В рамках цього проекту П’єр і його команда будуть створювати механізм запитів, що оцінює не тільки запити SQL, а й потужні (рекурсивні) запити в структурі графа Tezos, що дозволить проводити вдосконалений аналіз транзакцій, що відбуваються в Tezos.

Інфраструктура верифікації та тестування контрактів Tezos від Хакджу О (Hakjoo Oh): Хакджу О, доцент факультету комп’ютерних наук Корейського університету. Корейський університет є одним з найстаріших в країні (заснований в 1905 році) і найбільш видатних вищих навчальних закладів. За допомогою цього гранту Хакджу і його команда зможуть створити повністю автоматизований інструмент для перевірки і верифікації коректності смарт-контрактів Tezos.

Додатки

Описаний вище розподіл капіталу допоможе розробникам створювати нові продукти і максимально реалізовувати потенціал Tezos. Проте, TF усвідомлює, що існує явна необхідність одночасного фінансування проектів, які створюють продукти на рівні кінцевого користувача.

PeerPatron від Guillem Rieu: Guillem Rieu — паризький розробник OCaml і Tezos, очільник проект PeerPatron. PeerPatron — заснована на Tezos краудфандингова і патронажна платформа, яка використовує смарт-контракти для надання децентралізованої альтернативи таким платформ, як Patreon. Крім роботи над PeerPatron команда випустить інструменти з відкритим вихідним кодом, такі як dapp і шаблони смарт-контрактів, бібліотеки ReasonML, навчальні посібники і повну документацію.

Universities for E-Voting від Electis: Electis — некомерційна організація, метою якої є просування нового використання технологій для демократії і голосування. Команда — авторитетний експерт в сфері блокчейну і реалізації проектів голосування. Цей грант допоможе Electis продовжити роботу з додатком для електронного голосування на основі Tezos і підтримати членів спільноти з більш ніж 20 університетів з усього світу.

Hicetnunc Рафаеля Ліми: Рафаель — розробник Tezos з Бразилії. В рамках цього проекту Рафаель створюватиме додаток на Tezos, призначений для учасників спільноти кіберспорту, яке дозволить їм брати участь в краудфандингових і краудсорсингових ініціативах шляхом створення кампаній на підтримку цілей, заходів та чемпіонатів.

Розвиток системи грантів

Відколи TF запустили програму надання екосистемних грантів, екосистема Tezos значно зросла. Як наслідок, ми спостерігали значне збільшення числа заявок на гранти з кожною наступною групою. Крім збільшення обсягів ми також спостерігали зростання складності і специфічності з точки зору заявок на гранти і потреб. Ці зміни стали перевіркою нашого процесу надання грантів і спонукали переглянути те, як ми обробляємо і в цілому ставимося до заявок.

Ми вносимо ряд змін в процес виділення грантів, щоб активніше підтримувати розвиток і прийняття Tezos в майбутньому. Зокрема, ми випустимо нову форму заявки на отримання гранту, а також платформу управління, яка залишатиметься відкритою без будь-яких часових обмежень. Замість 6-тижневого періоду подачі заявок, за яким слідує період розгляду, заявки на гранти будуть розглядатися і оброблятися частіше. Це повинно допомогти обробляти і фінансувати проекти, які можуть принести користь екосистемі Tezos, більш стабільно і ефективно.

Конкретні пункти списку побажань відносно заявок на гранти і технічні пріоритети будуть опубліковані, коли ми запустимо нову форму заявки та платформу управління, і відкриємо її 31 серпня 2020 року. Ми впевнені, завдяки нашому досвіду і прагненню адаптуватися до нових вимог, наша команда зможе гідно підтримати проект Tezos на наступних етапах розвитку.

Підпишіться на соціальні мережі Tezos Ukraine, щоб не пропустити новини екосистеми Tezos:

 1. Telegram-канал.
 2. Facebook.
 3. Twitter українською та російською мовами.
 4. Twitter англійською мовою.
 5. YouTube-канал.
 6. Instagram.
 7. LinkedIn.
 8. hub на ForkLog.

Готовий працювати з Tezos Ukraine?

Контакти