Дорога до 1 000 000 TPS: історія оновлень Tezos

Дорога до 1 000 000 TPS: історія оновлень Tezos

Через кілька днів ми завершимо 2022 рік. Замість звичайного річного рекапу нашої активності пропонуємо зробити рекап історії оновлень Tezos.

Розповідаємо, як змінювався протокол та що нового у ньому з’явилося з моменту видобутку Genesis-блоку.

Genesis/Alpha — липень 2018

1 липня 2018 року Tezos Foundation запустила експериментальну версію протоколу Tezos та бейкінгу з обіцянкою перенести виконані транзакції до основної мережі. Час створення блоків складав 1 хвилину.

17 вересня 2018 року Tezos Foundation оголосила про запуск мейннету Tezos. Розмір ролу склав 10 000 tez. Далі розробники застосовували патчі, котрі коригували мінімальні транзакційні комісії та механізм голосування. Так, голосування за оновлення протоколу було в Tezos із самого початку.

Athens — березень 2019

Оновлення зменшило мінімальний розмір ролу з 10 000 до 8000 tez, а також збільшило вдвічі ліміт газу на виконання операцій та в блоці загалом. Розробники отримали можливість писати складніші смарт-контракти.

Інші зміни Athens стосувалися виправлення багів та покращення досвіду розробників. Наприклад, з’явилася можливість запустити приватну блокчейн-пісочницю з готовими смарт-контрактами у Genesis-блоці.

Babylon — жовтень 2019

Основною фічею став новий алгоритм консенсусу Emmy+, який вніс варіативну затримку створення блоку в залежності від пропущених підтверджень.

Також розробники оновили Michelson: смарт-контракти позбулися ліміту на один big_map. У голосуванні з’явився кворум. Якщо в Athens пропозиція переходила на наступний етап при наборі хоча б одного голосу за, то в Babylon вже потрібно було набрати 5%.

Carthage — березень 2020

Розробники ще раз збільшили ліміт газу, цього разу на 30%. З’явилося кілька фіксів Michelson на кшталт виправлення бага, через який інструкція MAP скасовувала всі зміни елементів у map чи списку після того, як їх застосувала.

Delphi — листопад 2020

Розробники застосували десятки патчів, щоб зменшити витрати газу при виконанні операцій. Крім того, вони підвищили продуктивність Michelson, щоб ноди Tezos повністю використовували швидкості сучасних жорстких дисків.

Також Delphi вчетверо зменшило вартість запису даних у блокчейн — з 1 до 0,25 tez за 1 КБ. Комісія за створення облікового запису знизилася з 0,064 tez замість 0,025 tez.

Edo — лютий 2021

Це оновлення вийшло нудним з погляду користувачів, але цікавим для розробників. З’явився п’ятий період голосування — прийняття (adoption), протягом якого бейкери могли спокійно підготуватися до активації оновлення. Період голосування скоротився з 92 днів до 71.

Michelson інтегрував Sapling — рішення для анонімних транзакцій, а також тікети та comb pairs.

Florence — травень 2021

Оновлення вдвічі збільшило максимальний розмір операції — до 32 КБ. Черга виконання операцій усередині смарт-контракту змінилася з breadth-first на depth-first. Реалізували чергову оптимізацію споживання газу.

З початкової пропозиції виключили бейкінгові облікові записи, за допомогою яких бейкери могли відв’язати бейкінг-ключі від своєї публічної адреси і не просити користувачів переделегувати кошти при зміні ключів.

Granada — серпень 2021

З’явився бейкінг ліквідності з субсидіями 2,5 tez за блок. Також розробники активували новий алгоритм консенсусу Emmy*, який зменшив час створення блоку з 60 до 30 секунд.

Ще одна оптимізація роботи з газом: вартість операцій зі сховищем знизилася в 10 разів, а вартість виклику смарт-контрактів — приблизно в 5 разів.

Hangzhou — грудень 2021

В оновленні з’явилися нові примітиви: timelock для приховання вмісту транзакцій на певний період, on-chain view для безпечного перегляду контрактом вмісту сховищ інших контрактів, глобальні константи та кеш популярних контрактів для нод.

Ithaca 2 — квітень 2022

Розробники відмінили систему ролів, через яку бейкер з 15 999 tez мав такий же шанс видобути блок, як бейкер з 8001 tez. Також зменшився мінімальний стейк для запуску ноди — з 8000 до 6000 tez.

Tezos отримав детерміністичний алгоритм консенсусу Tenderbake замість імовірнісного Emmy*. Транзакції стали досягати фінальності за 2 блоки замість 6.

Jakarta — червень 2022

Головною подією став анонс Optimistic Rollups для транзакцій або TORUs. Крім них розробники покращили тікети та sapling-контракти та зробили Michelson ще безпечнішим.

Kathmandu — вересень 2022

На додаток до TORUs анонсували SCORUs — оптимістичні роліпи з можливістю виконання смарт-контрактів.

З’явилася Verifiable Delay Function або VDF — ончейн-генерація справді випадкових чисел. Ще стартував Validation Pipelining Project, який прискорив поширення блоків мережею, і з’явився Ghostnet — перманентний тест.

Lima — грудень 2022

Останнє оновлення Tezos, в якому анонсували Kernel-Based Optimistic Rollups — роллапи з кастомними віртуальними машинами.

Відбулося чергове оновлення тікетів, які мають використовуватись у роллапах та сайдчейнах на базі DEKU. А також заново впровадили ті самі бейкінг-ключі, від яких відмовилися у Florence.

Mumbai — заплановано на 2023

Mumbai має стати найбільшим оновленням. У мейннеті з’являться роллапи, час створення блоків зменшиться до 15 секунд, а в тестнет додадуть Tezos-версію ZK-Rollups зі швидкою фіналізацією транзакцій на L1.

Підсумки

За чотири роки core-розробники Tezos виконали величезну роботу. Для користувачів найпомітнішими змінами стали оновлення алгоритму консенсусу:

 • час створення блоків зменшився з 60 до 15 секунд;
 • вартість використання смарт-контрактів знизилася загалом у 20 разів;
 • швидкість фіналізації транзакцій зменшилась із 5 до 1 хвилини.
 • з’явився унікальний бейкінг ліквідності.

Разом з оновленнями зростала й екосистема. Користувачі отримали алгоритмічні стейблкоїни та різноманітні DeFi-проєкти, відбувся бум NFT та були укладені гучні партнерства.

У 2023 році Tezos за допомогою роліпів та сайдчейнів досягне 1 000 000 транзакцій на секунду. Сподіваємося, нові проєкти скористаються збільшеною пропускною спроможністю і зроблять свій внесок у перехід з ведмежого ринку в бичачий.

Підписуйтесь на соціальні мережі Tezos Ukraine, щоб нічого не пропустити:

 1. Telegram-канал
 2. Facebook
 3. Twitter українською мовою
 4. Twitter російською мовою
 5. Twitter англійською мовою
 6. YouTube-канал
 7. Instagram
 8. LinkedIn
 9. hub ForkLog

наступний

Бонусний урок для блокчейн-індексерів: робимо простий токен трекер

Читайте схожі пости

Що таке мета-транзакції без транзакційних комісій?

Що таке мета-транзакції без транзакційних комісій?

Бонусний урок для блокчейн-індексерів: робимо простий токен трекер

Бонусний урок для блокчейн-індексерів: робимо простий токен трекер

Ми запустили курс про використання блокчейн-індексерів!

Ми запустили курс про використання блокчейн-індексерів!

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота