Як захистити транзакції Аліси від акули: пояснюємо алгоритм консенсусу Tenderbake на Tezos

Як захистити транзакції Аліси від акули: пояснюємо алгоритм консенсусу Tenderbake на Tezos

4 листопада розробники Nomadic Labs додали в головну гілку Tezos Gitlab записи про Tenderbake — новий алгоритм консенсусу. Нині вони тестують алгоритм у мережі Idiazabalnet. З покращень: прискорена фіналізація, підвищена безпека та зменшений поріг входу в бейкінг.

Пояснюємо, навіщо Tezos новий алгоритм консенсусу, чому Tenderbake кращий ніж поточний Emmy* і як впровадження нового алгоритму вплине на бейкінг. Ми все спростили та додали акул, які гризуть оптоволокно на дні Атлантики. Якщо ви цікавитеся технічними деталями Tenderbake, радимо подивитися семінар Nomadic Labs або почитати Tezos Gitlab.

Навіщо розробники Tezos змінюють алгоритм консенсусу

Один із важливих показників надійності децентралізованої мережі — швидкість фіналізації транзакцій. Це час або кількість блоків, після якого можна вважати, що включену транзакцію вже не можна змінити або стерти. Наприклад, у мережі Bitcoin транзакція вважається остаточною після додавання шести блоків після блоку з транзакцією, Tron — після двадцяти. Зверніть увагу — транзакція вважається фіналізованою, але не є такою.

Річ у тому, що в блокчейн включається найдовший ланцюжок блоків зі створених. Існує ймовірність появи другого довшого ланцюжка, який замінить ранній.

Приклад відкидання ланцюжка:

 1. Останній блок блокчейні — N0.
 2. Аліса перебуває у США. Вона відправляє транзакцію, місцевий майнер включає її в блок Х1 на базі N0 і додає його в блокчейн.
 3. Акула в Атлантичному океані кусає оптоволоконний кабель, який з’єднує Америку з Європою, і викликає затримку передачі сигналу.
 4. Інформація про знаходження блоку X1 ще не надійшла до Європи. Майнер у Франції створює блок Y1 на базі N0, де немає транзакції Аліси.
 5. Майнери починають створювати блоки вже на основі X1 та Y1 залежно від того, який блок вони отримали першим.
 6. Якщо майнери будуть швидше створювати блоки на базі Y1, то через декілька блоків мережа відкине весь ланцюжок на основі X1.
 7. Транзакція Аліси зникає із блокчейну.

Імовірність скасування транзакції через акулу мінімальна, але все ж таки існує.

Тому розробники протоколу Tezos хочуть перейти з ймовірнісного алгоритму Emmy на детермінований Tenderbake, який гарантовано включає транзакції в блокчейн.

Чому Tenderbake кращий ніж Emmy*

Головна перевага Tenderbake — у детермінованості: транзакції являються фіналізованими і точно не зникнуть із блокчейну. Бейкери не зможуть на базі блоку N0 створити кілька ланцюжків, а потім відкинути частину транзакцій. Це можливо завдяки іншому підходу до створення блоків під час асинхронного періоду, коли бейкери не можуть синхронізувати свої дії.

У Bitcoin та інших мережах із Nakamoto-style консенсусом майнери продовжують працювати під час асинхронного періоду. Саме це призводить до створення форків.

Алгоритм Tenderbake передбачає, що асинхронний період колись закінчиться. Хакер завершить DDoS-атаку, інтернет-провайдер перезавантажить обладнання, а водолаз віджене акулу від кабелю. І якщо цей період закінчиться, потрібно просто почекати.

Якщо бейкери помічають розсинхронізацію з мережею, то призупиняють створення нових блоків. Але при використанні BFT-алгоритму консенсусу достатньо, щоб синхронізованими були хоча б дві третини вузлів. Таким чином, повільне з’єднання між Америкою та Європою не поставить на паузу всю мережу, якщо вузли Європи та Азії спілкуються між собою на нормальній швидкості.

У результаті в блокчейні з алгоритмом Tenderbake завжди буде тільки один ланцюжок на базі останнього створеного блоку. Для гарантованої фіналізації транзакцій необхідно створити лише один блок N1 на базі N0.

Як використання Tenderbake вплине на бейкінг в Tezos

По-перше, мережа Tezos зможе знизити поріг входу в бейкінг. Розробники Nomadic Labs запропонували зменшити мінімальний стейк для запуску вузла з 8000 до 6000 tez, а в майбутньому знизити його ще.

По-друге, більше не потрібно чекати, доки ймовірність форка впаде до нуля. Бейкери отримуватимуть нагороди одразу після підписання чи підтвердження блоку, а не через п’ять циклів (12-13 днів).

По-третє, мережа каратиме неактивних бейкерів, які шкодять синхронізації та BFT-консенсусу. Для отримання нагороди за підтвердження блоків вузол повинен підтвердити понад 50% своїх слотів. Це простимулює бейкерів оновити обладнання та ретельніше стежити за його роботою.

У результаті після впровадження Tenderbake транзакції в мережі Tezos стануть швидшими та надійнішими.

Підписуйтесь на соціальні мережі Tezos Ukraine, щоб нічого не пропустити:

 1. Telegram-канал
 2. Facebook.
 3. Twitter російською та українською мовами
 4. Twitter англійською мовою
 5. YouTube-канал
 6. Instagram
 7. LinkedIn
 8. hub на ForkLog

наступний

Чому на DEX стрибає обмінний курс: пояснюємо за 5 хвилин

Читайте схожі пости

Як працює IPFS і де насправді зберігаються ваші NFT

Як працює IPFS і де насправді зберігаються ваші NFT

Економіка Tezos у вересні: де сховатися від ведмедів?

Економіка Tezos у вересні: де сховатися від ведмедів?

InstaDEX — надавайте ліквідність без ризику непостійних збитків

InstaDEX — надавайте ліквідність без ризику непостійних збитків

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота