fbpx
23.03.2021

Розробник Tezos Mandala: в Tezos нас приваблює справжня децентралізація

У лютому ми опублікували курс по розробці смарт-контрактів на Tezos, провели чотири воркшопи та організували #TezosDeFiHackathon. А вже в березні призери #TezosDeFiHackathon запустили проєкт процедурального мистецтва Tezos Mandala.

Ми поговорили з автором ідеї та головним розробником Tezos Mandala Борисом Грітом, щоб дізнатися, чому команда вибрала Tezos і які у них плани.

Привіт, Борис! Розкажи про себе. Як і коли ти дізнався про блокчейн-технології?

Я full stack-розробник і вже 10 років працюю над веб-продуктами. Але взагалі в програмуванні давно: навіть попрацював з алфавітно-цифровими терміналами 80-х років.

Дізнався про блокчейн давним-давно, ще коли за відвідування тематичних сайтів роздавали біткоїни. Я тоді створив гаманець, назбирав кілька десятих біткоїна і через декілька місяців його видалив. А коли почув, що біткоїн коштує 20 доларів, знову звернув увагу на технологію. Ну і після цього стежив за цим всім потроху.

До речі, про Tezos дізнався в день анонсу та відразу подумав, що це цікавий проєкт. Почитав про OCaml, перейнявся, але не ризикнув заглиблюватись.

А як ти все ж потрапив в екосистему Tezos?

Побачив в лютому 2021 року, що Tezos Ukraine проводять воркшоп по розробці смарт-контрактів. Подивився його і виконав практичне завдання — зробив смарт-контракт на LIGO. Ну, і отримав за це приз від Tezos Ukraine.

Потім взяв участь в #TezosDeFiHackathon, на якому ми з командою розробили NFT-маркетплейс з незвичайним типом аукціону і зайняли два призових місця в категоріях «Челендж» і «Вибір Tezos Commons».

Мені сподобалося, що Tezos — це самобутній крутий продукт, а не клон Ethereum. Формальна верифікація, академічний підхід до дизайну системи — це мене і підкупило.

Що таке Tezos Mandala і чому ви вирішили спочатку запустити саме мандали?

Tezos Mandala — проєкт процедурального мистецтва. Користувачі купують Mandala Seed, з якого в будь-який час можуть згенерувати мандалу. Причому до запуску генерації ніхто не знає, як вона буде виглядати. Reviken із спільноти Tezos порівнює сіди мандал з різдвяними крекерами. Нам подобається ця метафора.

Але мій улюблений юзкейс Tezos Mandala — це подарунки. Користувач може подарувати сід, з якого людина сама згенерує мандалу. Виходить цікавий процес розпакування подарунка: навіть сам дарувальник не знає, що знаходиться під обгорткою.

У Tezos нас приваблює справжня децентралізація. Щоб відмовитися від сторонніх сервісів і навіть IPFS, ми упакували векторні мандали в компактний розмір і записуємо їх в блокчейн. HashMasks, наприклад, зберігають у блокчейні тільки хеші масок.

Концепцію процедурально-генерованої мандали я придумав кілька років тому. У мене є психологічна освіта, тому мені близька ця тема. Команді ідея теж сподобалася. Ми разом придумали Mandala Seeds і пропрацювали матеріалістичне обґрунтування Tezos Mandala. Це арт-проєкт на тему західного психологічного трактування мандали.

Зробили Tezos Mandala, тому що любимо мандали, NFTs і Tezos.

Які у вас плани?

Ми раді, що Tezos Mandala отримав хороший відгук ком’юніті. Будемо рухатися згідно з початковим планом: продовжимо розробку цікавих проєктів на Tezos. Ми виграли #TezosDeFiHackathon з ідеєю NFT-маркетплейсу. Цей проєкт і плануємо представити найближчим часом.

Взагалі ідей багато. Але головне — у нас виходить об’єднати навколо цих ідей класних художників і розробників, які до цього не були знайомі з Tezos. Було б здорово побудувати сильну спільноту. У нас навіть назва готова — Buttonists.

А чим ваш маркетплейс відрізняється від інших проєктів в екосистемі?

Ми придумали, як зробити гібрид аукціону та лотереї. Це цікава механіка, яка базується на теорії ігор. Віримо, що вона дозволить залучити в екосистему більше художників і користувачів, яким подобаються концепція #CleanNFT.

І фінальне питання: ти рекомендуєш брати участь в хакатонах?

Звісно! Це відмінна можливість знайти команду і познайомитися зі спільнотою. Завдяки хакатону я і зміг реалізувати давню ідею в компанії прекрасних однодумців.

Ще більше цікавої та корисної інформації в соціальних мережах Tezos Ukraine, приєднуйтесь:

Готовий працювати з Tezos Ukraine?

Контакти