Що таке смарт-контракти, даппи та NFT простими словами? Tezos для новачків

Що таке смарт-контракти, даппи та NFT простими словами? Tezos для новачків

Продовжуємо пояснювати децентралізований світ. Сьогодні розповімо про те, як працюють смарт-контракти та децентралізовані програми на Tezos та інших блокчейнах.

Розбираємось у термінах, пояснюємо способи використання смарт-контрактів та даппів. Не забудьте подивитися першу частину бази знань про блокчейн, транзакції та токени!

Що таке смарт-контракти та як вони працюють?

Що таке смарт-контракт? Це програма, яка зберігається та працює у блокчейні. Вона складається з виконуваного коду — інструкцій для роботи, і сховища — власної бази даних усередині блокчейну. Також у кожного контракту є адреса, за якою його викликають користувачі та інші контракти.

Що таке віртуальна машина блокчейну? Це середовище виконання смарт-контрактів у блокчейні. Віртуальна машина працює всередині нод блокчейну.

Що таке виклик смарт-контракту? Це звернення до будь-якої функції (точки входу) у його коді. Найчастіше у виклику потрібно передати параметри, наприклад, при надсиланні токенів у параметрах буде кількість токенів, адреса відправника та адреса одержувача.

Як працюють смарт-контракти? Коли користувач викликає точку входу контракту, він послідовно виконує код із отриманими параметрами. Якщо він успішно завершує виконання, записує результат у сховище. Наприклад, при надсиланні токенів він змінить у сховищі баланси одержувача та відправника.

Дізнайтесь більше у «Як взагалі працюють смарт-контракти?»

Де використовуються смарт-контракти? Майже у всіх активностях у блокчейні, крім транзакцій нативних токенів та деяких операцій на кшталт бейкінгу, делегування, публікації пропозиції щодо оновлення протоколу та голосування за них.

Чому за використання смарт-контрактів потрібно сплачувати транзакційні комісії? Смарт-контракти виконуються всередині віртуальної машини, яка працює на нодах блокчейну. Відповідно при виклику контракту користувач оплачує час роботи ноди, а також вартість перезапису даних у сховищі. Чим складніший код контракту і більше даних потрібно записати, тим дорожче його виконання.

Чому смарт-контракти кращі, ніж централізовані програми?

 • вони користуються перевагами блокчейну: децентралізованим зберіганням даних, стійкістю до цензури, відсутністю посередників;
 • їх код публічний: досвідчений розробник може перевірити його та переконатися в чесності;
 • вся історія операцій зі смарт-контрактами зберігається у блокчейні.

Чим смарт-контракти поступаються централізованим програмам?

 • за запис даних до блокчейну потрібно платити, і смарт-контрактами не можна користуватися безкоштовно;
 • у блокчейні є ліміт на виконання складних операцій, і ноди не опрацюють виклик смарт-контракту, який більший за цей ліміт. Наприклад, при відправленні токенів кільком одержувачам в одній операції (батчингу транзакцій) можна вказати не більш ніж 500 адрес, інакше нода не зможе виконати операцію.

Що таке блокчейн-додатки та як вони працюють?

Що таке блокчейн-додаток чи даппи (Decentralized Application, dapp)? Це десктопні, мобільні або веб-додатки, які використовують смарт-контракти та блокчейн.

Також блокчейн-додатки можна описати як графічний інтерфейс для роботи зі смарт-контрактами. Наприклад, щоб обміняти токени на децентралізованій біржі, користувач може зайти на її сайт і натиснути кілька кнопок, або самостійно викликати потрібний смарт-контракт і передати йому параметри для обміну.

Блокчейн-гаманець — теж блокчейн-додаток.

Що таке DeFi-додатки? Це децентралізовані додатки, орієнтовані фінансові операції:

 • DEX — децентралізовані біржі обміну токенів. Дізнайтесь більше в огляді DEX SpicySwap та матеріалі про QuipuSwap;
 • ферми, стейкінг, пасивний заробіток — додатки для довгострокових інвестицій. Читайте про бейкінг ліквідності та словник DeFi;
 • лендингові протоколи — позики та кредитування. На Tezos є Yupana і флеш-позики;
 • синтетичні активи та алгоритмічні стейблкоїни — випуск токенів, ціна яких прив’язана до інших криптовалют на кшталт BTC, фіатних валют, цінних металів або інших активів. Дізнайтесь більше в матеріалах про youves, Kolibri Finance і ctez;
 • ринки пророцтв і деривативи — по суті, ставки на результат певних подій;
 • DAO (децентралізовані автономні організації) — протоколи для голосувань, опціонально — для автоматичного виконання рішень на кшталт виділення коштів із скарбниці додатку. Дізнайтесь більше про найактивніші DAO Tezos;
 • оракули — програми, які отримують дані з інтернету або інших джерел, і постачають їх іншим блокчейн-додаткам. Наприклад, оракули можуть постачати ціни на золото для платформи синтетичних активів або результати футбольних матчів для ринку передбачень.

Що таке NFT? NFT означає «non fungible token», тобто невзаємозамінний токен з унікальним ідентифікатором.

Найчастіше NFT використовуються для токенізації мистецтва: користувач випускає невзаємозамінний токен із прив’язаним до нього зображенням, музикою, текстом або іншим цифровим об’єктом. Прив’язка чогось до токену називається токенізацією.

NFT можна створити самому, якщо написати смарт-контракт для випуску невзаємозмінних токенів, або скористатися відповідним додатком — NFT-маркетплейсом. Там також можна продати свої NFT чи купити чужі.

Детальніше — у воркшопі про створення NFT.

Що таке GameFi? GameFi — це ігри, які використовують блокчейн і дозволяють гравцям заробляти. Наприклад, видобувати та продавати внутрішньоігрові ресурси або грати в чесні казино. У Tezos є цікаві проєкти: тримайте добірку ігор та детальний огляд Emergents.

GameFi стало можливим завдяки випуску ігрових ресурсів у вигляді звичайних токенів або NFT. Ними можна торгувати та обмінюватися з іншими гравцями безпосередньо або на децентралізованих біржах.

Які ще є блокчейн-додатки? За допомогою смарт-контрактів можна реалізувати будь-який додаток, якому піде на користь децентралізована база даних, логін через блокчейн-гаманець або платежі в токенах:

 • децентралізовані соцмережі — користувач входить в них за допомогою гаманця, повідомлення зберігаються в зашифрованому вигляді і їх не можна видалити, користувачі можуть надсилати один одному токени або збирати донати. На Tezos вже є перший приклад — децентралізований чат Quilt;
 • додатки для бізнесу — чеки на купівлю товару у вигляді NFT, токени замість балів, стейкінг токенів для отримання знижок при наступних покупках;
 • облік на виробництві — кожен товар отримує свій NFT, а система записує всі дані про його переміщення до блокчейну;
 • оренда без посередників — користувач вносить на депозит токени та користується орендованим житлом чи автомобілем, а контракт регулярно знімає з депозиту плату.

Підписуйтесь на соціальні мережі Tezos Ukraine, щоб нічого не пропустити:

 1. Telegram-канал
 2. Facebook
 3. Twitter українською мовою
 4. Twitter російською мовою
 5. Twitter англійською мовою
 6. YouTube-канал
 7. Instagram
 8. LinkedIn
 9. hub ForkLog

наступний

Флеш-позики: як заробляти на чужому капіталі

Читайте схожі пости

Як розробити додаток на Tezos? Tezos для новачків

Як розробити додаток на Tezos? Tezos для новачків

Що таке блокчейн, гаманці та токени простими словами? Tezos для новачків

Що таке блокчейн, гаманці та токени простими словами? Tezos для новачків

Економіка Tezos у серпні: активних користувачів стає все більше

Економіка Tezos у серпні: активних користувачів стає все більше

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота