Що таке смарт-контракти, даппи та NFT простими словами? Tezos для новачків

Що таке смарт-контракти, даппи та NFT простими словами? Tezos для новачків

Продовжуємо пояснювати децентралізований світ. Сьогодні розповімо про те, як працюють смарт-контракти та децентралізовані програми на Tezos та інших блокчейнах.

Розбираємось у термінах, пояснюємо способи використання смарт-контрактів та даппів. Не забудьте подивитися першу частину бази знань про блокчейн, транзакції та токени!

Що таке смарт-контракти та як вони працюють?

Що таке смарт-контракт? Це програма, яка зберігається та працює у блокчейні. Вона складається з виконуваного коду — інструкцій для роботи, і сховища — власної бази даних усередині блокчейну. Також у кожного контракту є адреса, за якою його викликають користувачі та інші контракти.

Що таке віртуальна машина блокчейну? Це середовище виконання смарт-контрактів у блокчейні. Віртуальна машина працює всередині нод блокчейну.

Що таке виклик смарт-контракту? Це звернення до будь-якої функції (точки входу) у його коді. Найчастіше у виклику потрібно передати параметри, наприклад, при надсиланні токенів у параметрах буде кількість токенів, адреса відправника та адреса одержувача.

Як працюють смарт-контракти? Коли користувач викликає точку входу контракту, він послідовно виконує код із отриманими параметрами. Якщо він успішно завершує виконання, записує результат у сховище. Наприклад, при надсиланні токенів він змінить у сховищі баланси одержувача та відправника.

Дізнайтесь більше у «Як взагалі працюють смарт-контракти?»

Де використовуються смарт-контракти? Майже у всіх активностях у блокчейні, крім транзакцій нативних токенів та деяких операцій на кшталт бейкінгу, делегування, публікації пропозиції щодо оновлення протоколу та голосування за них.

Чому за використання смарт-контрактів потрібно сплачувати транзакційні комісії? Смарт-контракти виконуються всередині віртуальної машини, яка працює на нодах блокчейну. Відповідно при виклику контракту користувач оплачує час роботи ноди, а також вартість перезапису даних у сховищі. Чим складніший код контракту і більше даних потрібно записати, тим дорожче його виконання.

Чому смарт-контракти кращі, ніж централізовані програми?

 • вони користуються перевагами блокчейну: децентралізованим зберіганням даних, стійкістю до цензури, відсутністю посередників;
 • їх код публічний: досвідчений розробник може перевірити його та переконатися в чесності;
 • вся історія операцій зі смарт-контрактами зберігається у блокчейні.

Чим смарт-контракти поступаються централізованим програмам?

 • за запис даних до блокчейну потрібно платити, і смарт-контрактами не можна користуватися безкоштовно;
 • у блокчейні є ліміт на виконання складних операцій, і ноди не опрацюють виклик смарт-контракту, який більший за цей ліміт. Наприклад, при відправленні токенів кільком одержувачам в одній операції (батчингу транзакцій) можна вказати не більш ніж 500 адрес, інакше нода не зможе виконати операцію.

Що таке блокчейн-додатки та як вони працюють?

Що таке блокчейн-додаток чи даппи (Decentralized Application, dapp)? Це десктопні, мобільні або веб-додатки, які використовують смарт-контракти та блокчейн.

Також блокчейн-додатки можна описати як графічний інтерфейс для роботи зі смарт-контрактами. Наприклад, щоб обміняти токени на децентралізованій біржі, користувач може зайти на її сайт і натиснути кілька кнопок, або самостійно викликати потрібний смарт-контракт і передати йому параметри для обміну.

Блокчейн-гаманець — теж блокчейн-додаток.

Що таке DeFi-додатки? Це децентралізовані додатки, орієнтовані фінансові операції:

 • DEX — децентралізовані біржі обміну токенів. Дізнайтесь більше в огляді DEX SpicySwap та матеріалі про QuipuSwap;
 • ферми, стейкінг, пасивний заробіток — додатки для довгострокових інвестицій. Читайте про бейкінг ліквідності та словник DeFi;
 • лендингові протоколи — позики та кредитування. На Tezos є Yupana і флеш-позики;
 • синтетичні активи та алгоритмічні стейблкоїни — випуск токенів, ціна яких прив’язана до інших криптовалют на кшталт BTC, фіатних валют, цінних металів або інших активів. Дізнайтесь більше в матеріалах про youves, Kolibri Finance і ctez;
 • ринки пророцтв і деривативи — по суті, ставки на результат певних подій;
 • DAO (децентралізовані автономні організації) — протоколи для голосувань, опціонально — для автоматичного виконання рішень на кшталт виділення коштів із скарбниці додатку. Дізнайтесь більше про найактивніші DAO Tezos;
 • оракули — програми, які отримують дані з інтернету або інших джерел, і постачають їх іншим блокчейн-додаткам. Наприклад, оракули можуть постачати ціни на золото для платформи синтетичних активів або результати футбольних матчів для ринку передбачень.

Що таке NFT? NFT означає «non fungible token», тобто невзаємозамінний токен з унікальним ідентифікатором.

Найчастіше NFT використовуються для токенізації мистецтва: користувач випускає невзаємозамінний токен із прив’язаним до нього зображенням, музикою, текстом або іншим цифровим об’єктом. Прив’язка чогось до токену називається токенізацією.

NFT можна створити самому, якщо написати смарт-контракт для випуску невзаємозмінних токенів, або скористатися відповідним додатком — NFT-маркетплейсом. Там також можна продати свої NFT чи купити чужі.

Детальніше — у воркшопі про створення NFT.

Що таке GameFi? GameFi — це ігри, які використовують блокчейн і дозволяють гравцям заробляти. Наприклад, видобувати та продавати внутрішньоігрові ресурси або грати в чесні казино. У Tezos є цікаві проєкти: тримайте добірку ігор та детальний огляд Emergents.

GameFi стало можливим завдяки випуску ігрових ресурсів у вигляді звичайних токенів або NFT. Ними можна торгувати та обмінюватися з іншими гравцями безпосередньо або на децентралізованих біржах.

Які ще є блокчейн-додатки? За допомогою смарт-контрактів можна реалізувати будь-який додаток, якому піде на користь децентралізована база даних, логін через блокчейн-гаманець або платежі в токенах:

 • децентралізовані соцмережі — користувач входить в них за допомогою гаманця, повідомлення зберігаються в зашифрованому вигляді і їх не можна видалити, користувачі можуть надсилати один одному токени або збирати донати. На Tezos вже є перший приклад — децентралізований чат Quilt;
 • додатки для бізнесу — чеки на купівлю товару у вигляді NFT, токени замість балів, стейкінг токенів для отримання знижок при наступних покупках;
 • облік на виробництві — кожен товар отримує свій NFT, а система записує всі дані про його переміщення до блокчейну;
 • оренда без посередників — користувач вносить на депозит токени та користується орендованим житлом чи автомобілем, а контракт регулярно знімає з депозиту плату.

Підписуйтесь на соціальні мережі Tezos Ukraine, щоб нічого не пропустити:

 1. Telegram-канал
 2. Facebook
 3. Twitter українською мовою
 4. Twitter російською мовою
 5. Twitter англійською мовою
 6. YouTube-канал
 7. Instagram
 8. LinkedIn
 9. hub ForkLog

наступний

Флеш-позики: як заробляти на чужому капіталі

Читайте схожі пости

Altme — гаманець для зберігання цифрових активів, документів та карт лояльності

Altme — гаманець для зберігання цифрових активів, документів та карт лояльності

Ми запустили курс про використання блокчейн-індексерів!

Ми запустили курс про використання блокчейн-індексерів!

Як працює IPFS і де насправді зберігаються ваші NFT

Як працює IPFS і де насправді зберігаються ваші NFT

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота