Що таке блокчейн, гаманці та токени простими словами? Tezos для новачків

Що таке блокчейн, гаманці та токени простими словами? Tezos для новачків

Ми часто бачимо, як новачки запитують про прості речі: про роботу блокчейну, види токенів, смарт-контракти, колекції NFT та додатки. Тому ми вирішили зробити серію баз знань із відповідями на найчастіші запитання.

Ми не будемо вдаватися до подробиць, оскільки повне технічне пояснення правил створення блоку або досягнення консенсусу при створенні блоку займає кілька сторінок. Просто допоможемо розібратися в основах та покажемо, що це не так і складно.

Коротко про головне

Блокчейн — децентралізована база даних, у якій не можна видалити чи модифікувати записи. Вона безпечна: люди купують токени на мільйони доларів і більше бояться падіння цін, ніж того, що хтось вкраде їхні монети.

Для роботи з блокчейном потрібен гаманець — додаток, який зберігає приватний ключ від адреси, підписує їм операції та показує, якими токенами володіє адреса.

Є кілька видів токенів, і всі мають свої завдання: у нативних токенах платять транзакційні комісії, ціна стейблкоїнів не змінюється, керівницькі токени дають доступ до голосувань, утіліти-токени — до використання додатків.

Як працює блокчейн?

Що таке блокчейн? Це база даних, що складається із блоків. Однак під поняттям блокчейна часто мається на увазі вся екосистема: протокол, алгоритм консенсусу, віртуальна машина.

Що таке блок у блокчейні? Це контейнер з даними: деталями операцій, хеш-сумою операцій та хеш-сумою попереднього блоку.

Що таке хеш-сума? Це результат перетворення даних за спеціальною формулою. Процес перетворення даних на хеш-суму називається хешуванням. При хешуванні різних даних виходять унікальні хеш-суми, але якщо двічі хешувати ті самі дані, вийде однакова хеш-сума.

Що таке нода у блокчейні? Це комп’ютер, який зберігає копію блокчейна та постійно звіряє її з копіями інших нод. Ноди потрібні для децентралізації: якщо відключити частину нод, блокчейн все одно працюватиме.

Що таке валідатор у блокчейні? Це нода, яка має право обробляти операції учасників мережі, створювати нові блоки та додавати їх до блокчейну. У Tezos валідатори називають бейкерами. Більше про бейкінг — у нашому спецпроєкті.

Що таке блокчейн-протокол? Це правила, за якими працюють ноди та валідатори.

Що таке алгоритм консенсусу у блокчейні? Це механізм, який координує дії нод та користувачів блокчейну, а також визначає, хто створить наступний блок. Tezos використовує алгоритм консенсусу Liquid Proof-of-Stake.

Як працює блокчейн? Валідатори отримують операції, які хочуть здійснити учасники мережі. Протокол вибирає випадкового валідатора, щоб він запакував усі отримані операції в блок і додав його до своєї копії блокчейну. Інші валідатори та ноди перевіряють блок на можливі помилки, а потім додають його у свої копії блокчейну. Коли більшість нод записують новий блок у свою копію блокчейну, операції в ньому вважаються виконаними та необоротними.

Детальніше — у статті “Як взагалі працює блокчейн“.

Чому блокчейн безпечний для використання? Блоки містять хеш-суми самих себе та попереднього блоку. Жодна нода неспроможна змінити дані у старому блоці і підробити якусь операцію, оскільки хеш-суми зміняться. Інші ноди зрозуміють, що їх намагаються обдурити, і не включатимуть змінений блок у свої блокчейни.

Що таке адреса та гаманець у блокчейні?

Що таке адреса у блокчейні? Адреса — по суті, унікальне ім’я користувача в блокчейні.

Що таке блокчейн-гаманець? Ця програма для управління адресою та засобами на ньому. Однак часто під гаманцем мається на увазі адреса. «Скинь свій гаманець» означає «напиши свою адресу».

Є чотири види гаманців:

Що таке приватний ключ у блокчейні? Приватний ключ — це пароль для керування адресою. Його не можна нікому показувати та зберігати у місцях, до яких у теорії можуть отримати доступ сторонні. Якщо ви втратите приватний ключ, то втратите доступ до адреси і всіх токенів, які на ній були.

Що таке мнемонічна фраза? Це набір слів, із якого за допомогою певного алгоритму можна отримати приватний ключ. Як і ключ, мнемонічну фразу не можна показувати стороннім людям або зберігати у небезпечному місці.

Що таке бекап гаманця? Це резервна копія приватного ключа чи мнемонічної фрази. Якщо у користувача зламається пристрій із додатком-гаманцем, він перевстановить операційну систему або випадково видалить гаманець, то потім за допомогою бекапу зможе знову отримати доступ до своєї адреси. Бекапів багато не буває!

Що значить «імпортувати гаманець»? Користувач може встановити гаманець на комп’ютер і створити нову адресу. Потім експортувати приватний ключ цієї адреси, встановити інший гаманець на смартфон, завантажити (імпортувати) туди приватний ключ та отримати доступ до тієї ж адреси зі смартфону.

Що таке токени та транзакції у блокчейні?

Що таке токени? Токени, монетки чи коїни — це цифрові гроші, які існують у блокчейні. Їх можна купувати, продавати, передавати іншим користувачам. Токени зберігаються на адресі користувача. Часто під словом «криптовалюта» мається на увазі нативний токен якогось блокчейну.

Що таке транзакція у блокчейні? Це переказ токенів з однієї адреси на іншу.

Що таке операція у блокчейні? Це будь-яка операція, яка зберігається в блокчейні: транзакція, делегування, виклик смарт-контракту чи ще щось.

Що таке нативний токен? Це токен, який необхідний для використання основних функцій блокчейну. Наприклад, tez — нативний токен блокчейну Tezos. Протокол розраховує в ньому стейки валідаторів, валідатори одержують у ньому винагороду за створення та підтвердження блоків, користувачі платять у ньому транзакційні комісії.

Що таке утиліті-токени? Вони потрібні для використання будь-яких функцій програми. Наприклад, Unobtanium (UNO) необхідний для створення нових блоків землі у грі Tezotopia.

Що таке керівницькі токени (governance-токени)? Вони дають право голосу в керуванні додатком. Наприклад, власники Kolibri DAO (kDAO) можуть голосувати за або проти пропозицій щодо додавання функцій, зміни комісій, розподілу нагород та бюджету програми. Три приклади governance-токенів на Tezos.

Що таке стейблкоїн? Це токен, ціна якого прив’язана до вартості долара, євро чи іншої валюти. Прив’язка досягається через забезпечення: власник стейблкоїну будь-якої миті може обміняти його на паперовий долар чи інший цінний актив. Три приклади стейблкоїнів.

Що таке синтетичні активи? Це токени, вартість яких прив’язана до вартості інших токенів чи ринкових активів. Наприклад, tzBTC прив’язаний до ціни біткоїну, і власник tzBTC може обміняти їх на звичайні BTC.

Що таке NFT? NFT — це токен, якого прив’язаний будь-який об’єкт: зображення, відео, музика, текст. Вартість NFT визначається ринковим попитом і може бути будь-якою, від нуля до мільйонів доларів.

Що таке тікер? Це коротка назва токена у вигляді набору з декількох літер: XTZ, QUIPU, ctez, YOU. Тікер може відрізнятись від звичайної назви токена.

Підписуйтесь на соціальні мережі Tezos Ukraine, щоб нічого не пропустити:

  1. Telegram-канал
  2. Facebook
  3. Twitter українською мовою
  4. Twitter російською мовою
  5. Twitter англійською мовою
  6. YouTube-канал
  7. Instagram
  8. LinkedIn
  9. hub ForkLog

наступний

Потрібно більше золота: земля на SalsaDAO

Читайте схожі пости

Що таке мета-транзакції без транзакційних комісій?

Що таке мета-транзакції без транзакційних комісій?

Що таке мультисіг і навіщо він потрібний? Пояснюємо простими словами

Що таке мультисіг і навіщо він потрібний? Пояснюємо простими словами

Дорога до 1 000 000 TPS: історія оновлень Tezos

Дорога до 1 000 000 TPS: історія оновлень Tezos

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота