Що спільнота хоче бачити у Tezos: дивимося пропозиції на Agora

Що спільнота хоче бачити у Tezos: дивимося пропозиції на Agora

У кожному оновленні протоколу Tezos є великі нововведення. У Granada був бейкінг ліквідності, у Ithaca — алгоритм консенсусу Tenderbake, у Jakarta планується вбудований L2. А які зміни пропонує спільнота?

Ми прочитали десятки постів на Tezos Agora і розповімо про інші пропозиції, які могли б зробити Tezos ще кращими.

Адаптивна інфляція

Інфляція у криптовалютах — це темп збільшення кількості токенів у користуванні. Наприклад, інфляція в 10% означає, що кожного року кількість токенів зростає на 10%.

Кількість токенів у користуванні не зростає сама по собі. Їх добувають власники нод — майнери, валідатори чи бейкери. Так вони отримують винагороду за те, що забезпечують безпеку мережі. Інфляція в Tezos насправді фіксована: бейкери добувають 40-42 млн tez на рік незалежно від того, як багато tez вони внесли в стейкінг.

Артур Брайтман запропонував механізм адаптації інфляції до кількості заблокованих коштів. Якщо бейкери блокують багато коштів і роблять мережу «надто безпечною», розмір нагород зменшується. Якщо в стейкінгу дуже мало tez, то інфляція зростає, а бейкери отримують стимул вносити більше tez та підвищувати економічну безпеку Tezos.

Підписи для повідомлень

При надсиланні tez, виклику смарт-контракту, делегуванні або іншій дії гаманець підписує транзакцію приватним ключем. Через підпис можна встановити, що дію зробив власник конкретної публічної адреси.

Фред Янковськи запропонував стандарт для офлайн-підписання повідомлень. Його можна використовувати, щоб безпечно довести факт володіння конкретною адресою. Замість підписання транзакцій чи запитів, які потенційно ставлять під загрозу безпеку приватного ключа, гаманець підписує звичайне повідомлення.

Ключ консенсусу

Бейкера ідентифікує його публічний ключ, а якщо простіше — адреса. Він прив’язаний до приватного ключа, за допомогою якого можна керувати токенами на цій адресі. Якщо бейкер вирішить перевести свої tez на іншу адресу і продовжити випікати на ній, його делегатам доведеться вручну переделегувати кошти на новий публічний ключ.

Ніколас Очем запропонував ввести нову пару ключів — ключ консенсусу. Бейкер може створити таку пару та делегувати їй право підписувати блоки та підтверджувати операції.

Користувачі делегують кошти саме публічному ключу консенсусу. Бейкер може перенести свої кошти на іншу адресу і з неї делегувати право бейкінгу тому самому ключу консенсусу, а делегатам не доведеться нічого міняти.

Флешбейк

У Tezos бейкер сам вибирає порядок виконання транзакцій у блоці. У нього є можливість отримати з цього вигоду: наприклад, переглянути транзакції в черзі і включити власні арбітражні транзакції перед транзакцією з покупкою токенів на DEX.

Ніколас Очем разом із командою ентузіастів розробив Flashbake Protect — оф-чейн систему відправлення транзакцій бейкеру. Такі транзакції не можна переглянути до моменту їх включення до блоку, і відповідно бейкер не може отримати з цього вигоду.

При використанні флешбейка транзакції користувачів спочатку спрямовуються в реле. Бейкери паралельно з нодою Tezos запускають окремий програмний сервіс, який приймає транзакції від реле та проводить закритий аукціон. Сервіс сортує приховані транзакції за обсягом транзакційних комісій та включає їх у блок у цьому порядку.

Сумісність з EVM

Ця пропозиція є єдиною з розглянутих ідей без реалізації в коді.

Багато популярних блокчейнів використовують EVM та смарт-контракти на мові Solidity. Такий підхід дозволяє блокчейн-проєктам масштабуватись на інші чейни, залучати більше ліквідності та користувачів.

Сумісність з EVM має на увазі спосіб обернути будь-який актив Tezos в інтерфейс стандарту ERC-20 або ERC-721. Таким чином активи Tezos можна буде додати на DEX та інші DeFi-протоколи в популярних EVM-чейнах.

Завдання складне, але теоретично вирішуване. Наприклад, блокчейн Velas з нативною віртуальною машиною Solana eBPF відразу запропонував EVM-сумісність через віртуальний блокчейн та сумісність нативних нод з EVM-RPC.

Підписуйтесь на соціальні мережі Tezos Ukraine, щоб нічого не пропустити:

  1. Telegram-канал
  2. Facebook.
  3. Twitter російською та українською мовами
  4. Twitter англійською мовою
  5. YouTube-канал
  6. Instagram
  7. LinkedIn
  8. hub на ForkLog

наступний

LUNA не перша: ТОП 5 криптопроєктів, які раптово обвалилися

Читайте схожі пости

Як працює IPFS і де насправді зберігаються ваші NFT

Як працює IPFS і де насправді зберігаються ваші NFT

Економіка Tezos у вересні: де сховатися від ведмедів?

Економіка Tezos у вересні: де сховатися від ведмедів?

InstaDEX — надавайте ліквідність без ризику непостійних збитків

InstaDEX — надавайте ліквідність без ризику непостійних збитків

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота