Стейблкоїн Kolibri на Tezos: пояснюємо, випускаємо та обмінюємо kUSD

Стейблкоїн Kolibri на Tezos: пояснюємо, випускаємо та обмінюємо kUSD

Стейблкоїни — основа DeFi-екосистеми. Вони захищають капітал від волатильності, надають додаткову ліквідність і спрощують розрахунки.

У лютому ми поспілкувалися з розробниками алгоритмічного стейблкоїна Kolibri Райаном Серсом і Кіфером Тейлором. Інтерв’ю здебільшого присвячено розробці стейблкоїнів, а не самому Kolibri. Сьогодні ми це виправимо і розповімо, чому Kolibri зберігає стабільний курс, як самостійно випустити kUSD і які проєкти Tezos приймають цей стейблкоїн.

Механізм роботи Kolibri

Kolibri (kUSD) — алгоритмічний стейблкоїн з прив’язкою до долара США і депозитом в tez. Користувачі самостійно випускають kUSD за допомогою спеціальних смарт-контрактів — печей (ovens). Для цього власник tez створює пічку, вносить в неї заставу і забирає kUSD. Максимальний коефіцієнт застави становить 200%: за кожен $1 на депозиті користувач може забрати до $0,5 в kUSD.

Депозит на адресі пічки не лежить без діла: Kolibri автоматично делегує його бейкеру. Частина прибутку від делегування токенів йде до фонду спонсорування розробки Kolibri, а решту отримує власник пічки.

Kolibri регулярно перевіряє ціну tez за допомогою оракула Harbinger і перераховує поточний коефіцієнт застави для всіх активних пічок. Якщо коефіцієнт падає нижче 200%, Kolibri ліквідує пічку. Смарт-контракт пулу ліквідності автоматично вносить в неї стільки kUSD, скільки з неї забрав власник. Потім контракт виводить з пічки tez і через DEX обмінює їх на kUSD. Kolibri спалює половину цих kUSD для боротьби з інфляцією, а залишок повертає в пул. Власник ліквідованої пічки зберігає свої kUSD, але втрачає депозит.

Головний ризик випуску алгоритмічних стейблкоїнів — нестача коштів для ліквідації під час падіння ринку. Для боротьби з цим ризиком розробники Kolibri створили стабілізаційний фонд. Власники пічок щодня відраховують в нього 0,06% (22,5% річних) від вартості випущених kUSD. Також фонд отримує 9% всіх ліквідованих kUSD. Kolibri пустить в дію стабілізаційний фонд тільки якщо у пулу ліквідності не вистачить коштів для ліквідації великої пічки.

Ось так за допомогою надлишкової застави та механізму ліквідації Kolibri підтримує забезпечення і стабільний курс kUSD. На момент публікації користувачі випустили 2,5 млн kUSD під заставу 3,76 млн tez ($10 млн).

Коротке порівняння з MakerDAO (Dai)

Kolibri працює за таким же принципом, що й стейблкоїн Dai на Ethereum. При цьому у Dai більш вигідні умови: комісія стабілізаційного фонду становить максимум 9% замість 22,5%, а мінімальний коефіцієнт застави — 101% замість 200%. Причина відмінностей — у віці Kolibri. Розробники поліпшать умови випуску kUSD, коли ринок стабілізується, а баланс фонду — виросте.

Ще одна відмінність Dai від kUSD — в різноманітності смарт-контрактів для випуску стейблкоїнів. Наприклад, користувач може внести на депозит централізований стейблкоїн Gemini USD і випустити Dai з нульовою комісією і коефіцієнтом застави 101%. Можливо, в майбутньому Kolibri також додасть пічки з різними валютами депозитів.

Створення пічки та випуск kUSD

Для самостійно випуску kUSD потрібен гаманець Temple, Spire, Galleon або Kukai та 1 tez на його балансі.

Щоб створити пічку, потрібно зайти на сайт Kolibri.finance і натиснути кнопку «Create New Owen». Kolibri запропонує прийняти бейкера за замовчуванням або вказати його адресу самостійно.

Створення пічки включає публікацію смарт-контракту на блокчейні Tezos, тому транзакційна комісія складе близько $2. Цю комісію потрібно заплатити лише один раз.

Тепер на головній сторінці Kolibri.finance показується створена пічка.

Для випуску kUSD потрібно внести депозит: натиснути на кнопку «Deposit», ввести кількість tez і підтвердити транзакцію.

Щоб забрати з пічки стейблкоїни, потрібно натиснути кнопку «Borrow kUSD». Kolibri попередить користувача, якщо він захоче випустити kUSD на більш ніж 80% від максимальної суми. Це небезпечно: якщо ціна tez впаде на 20%, платформа ліквідує пічкуі депозит в tez. Коефіцієнт застави можна збільшити, якщо повернути в пічку частину kUSD або внести додатковий депозит.

Щоб забрати з пічки депозит, потрібно повернути kUSD: натиснути на кнопку «Pay Back kUSD», потім — ввести кількість стейблкоїнів.

Після повернення kUSD потрібно натиснути «Withdraw» і вказати кількість tez для виведення. Швидше за все, на адресу пічки залишиться близько 0,000001 tez. Це нормально: Kolibri стягує комісію стабілізаційного фонду при кожному додаванні блоку. Платформа встигне нарахувати невелику заборгованість за час підтвердження транзакції.

Для повторного випуску kUSD можна скористатися раніше створеної пічкою.

Використання kUSD

kUSD приймають такі проекти на Tezos:

 • провайдер DeFi-послуг Crunchy. Можна внести ліквідність в пул XTZ / kUSD і заробляти CRUNCH;
 • децентралізовані біржі Quipuswap і Dexter. Підтримують обмін kUSD на інші маркери на блокчейні Tezos, а також пули ліквідності в парі з kUSD;
 • кроссчейн-міст Staker DAO. Можна фармити STKR в пулі XTZ / kUSD.

Ще більше цікавої та корисної інформації в соціальних мережах Tezos Ukraine, приєднуйтесь:

 1. Telegram-канал.
 2. Facebook.
 3. Twitter українською та російською мовами.
 4. Twitter англійською мовою.
 5. YouTube-канал.
 6. Instagram.
 7. LinkedIn.
 8. hub на ForkLog.

наступний

У найближчі місяці на Tezos з’явиться стейблкоїн USDC

Читайте схожі пости

Зустрічайте нову plenty.network! Більше ліквідності, вищий прибуток

Зустрічайте нову plenty.network! Більше ліквідності, вищий прибуток

Флеш-позики: як заробляти на чужому капіталі

Флеш-позики: як заробляти на чужому капіталі

Апдейти додатків Tezos: Naan, Temple Wallet, Youves, Smartlink та QuipuSwap

Апдейти додатків Tezos: Naan, Temple Wallet, Youves, Smartlink та QuipuSwap

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота