Plenty Community Call #13: обговорюємо безпеку Tezos, Naan та ліквідність

Plenty Community Call #13: обговорюємо безпеку Tezos, Naan та ліквідність

У суботу команда Plenty DeFi провела дзвінок Twitter. В ньому взяли участь блокчейн-розробники, NFT-художники, активні учасники екосистеми та ком‘юніті-менеджер Tezos Ukraine Оля Римар. Обговорили багато цікавих тем: NFT, безпеку Tezos, проблеми новачків, роздування TVL. Переказуємо найцікавіші моменти.

Якщо вам цікаво дізнатися більше – слухайте повний дзвінок у Twitter Plenty DeFi. Команда додала таймкоди, щоб було простіше знайти потрібну тему.

Чому аукціонний будинок VerticalCrypto перейшов на Tezos

VerticalCrypto починав свій шлях до NFT з Ethereum. Представник аукціонного будинку зазначила, що раніше спільнота цього блокчейну любила мистецтво. Але коли з’явилися відомі PFP проєкти, спекулянти потіснили художників. Це логічний шлях розвитку мистецтва, але не всім художникам та колекціонерам таке подобається.

VerticalCrypto почав шукати альтернативи та в 2021 році перейшов на Tezos завдяки відгукам художників, які мінтили на Hic et Nunc. Команді сподобалося те, що NFT-екосистема Tezos залишилася сфокусованою на мистецтві, відкритою для спільноти та не надто спекулятивною. Навіть коли на NFT-ринку зросли обсяги, митці продовжують робити мистецтво, а не гроші.

Безпека Tezos

У 2022 році майже щотижня з’являються новини про злом чергового мосту або додатків на EVM-блокчейнах. У Tezos ми знаємо лише про один інцидент: білий хакер маніпулював ціною пулу ліквідності kUSD/XTZ, викупив за безцінь забезпечення великих печей kUSD і отримав прибуток у $2,5 млн. На щастя, він повернув гроші наступного дня, а команда Kolibri Finance закрила цей вектор атаки.

Одна з фіч Tezos для забезпечення безпеки — формальна верифікація коду, тобто отримання доказу, що контракт за будь-яких вхідних даних працюватиме так, як задумав розробник. Однак Mavryk Finance зауважив, що насправді жоден проєкт Tezos не використовує формальної верифікації контрактів, бо це складно та дорого.

Разом з тим розробники відзначають, що мова програмування Ligo набагато безпечніша, ніж Solidity та інші популярні мови. Але тут теж є проблеми: Ligo не настільки популярний як Rust, і розробникам складніше навчатись. VerticalCrypto погодився з тим, що знайти блокчейн-розробників Tezos — це ще те завдання.

Апдейти по мобільному гаманцю Naan

Чим Naan кращий за інші гаманці, наприклад Kukai? Очевидна відповідь — тим, що він мобільний і підтримує всі необхідні функції: транзакції, перегляд NFT, роботу з програмами Tezos у вбудованому браузері.

Також Naan можна використовувати з додатками на комп’ютері: при під’єднанні гаманця в додатку потрібно вибрати будь-який мобільний гаманець або опцію Beacon, відкрити Naan і відсканувати QR-код у додатку.

Naan має ще кілька фіч:

  • вкладка Events, на якій з’являються анонси цікавих подій у Tezos;
  • перегляд чужих NFT-колекцій — додаєте адресу гаманця і дивитесь NFT.

Наразі команда Naan працює над наступною версією гаманця. Можливо, Naan також з’явиться на десктопах у вигляді плагіна або веб-гаманця, а також отримає можливість створення гаманця через обліковий запис у соцмережах. Мета таких змін — знизити поріг входу в блокчейн та NFT та залучити більше користувачів.

Також розробники Naan хочуть реалізувати опцію для покупки NFT за USDT, будь-який інший токен, або навіть за допомогою картки. Це буде корисно для івентів та виставок, щоб відвідувачі могли купувати роботи навіть якщо у них немає XTZ.

Проблеми TVL

Проєкти на інших блокчейнах, зокрема Solana, навмисне роздувають власні об‘єми операцій. Наприклад, брати Макалінао побудували кілька DeFi-протоколів один на іншому, щоб DeFi-браузери враховували один долар по кілька разів і показували завищене значення заблокованих коштів (TVL).

Plenty заради експерименту перевірили, чи можна подібним чином роздмухати обсяги на Tezos. За словами Бернда, за допомогою кількох смарт-контрактів та трюків можна легко зробити фейкові обсяги та отримати TVL у кілька мільярдів, яке відображатиметься у TVL-агрегаторах на кшталт DefiLlama. Проте DeFi-проєкти на Tezos працюють чесно та покладаються на органічне зростання користувачів та обсягів.

З цього випливає проблема DeFi на Tezos — нестача ліквідності. Добре, що Tezos користується багато талановитих художників, але було б краще, якби до них приєдналися кілька китів та почали користуватися DeFi.

Підписуйтесь на соціальні мережі Tezos Ukraine, щоб нічого не пропустити:

  1. Telegram-канал
  2. Facebook.
  3. Twitter російською та українською мовами
  4. Twitter англійською мовою
  5. YouTube-канал
  6. Instagram
  7. LinkedIn
  8. hub на ForkLog

наступний

Ми чекаємо запуску: 3 круті проєкти, які скоро з’являться на Tezos

Читайте схожі пости

П’ять курсів, три хакатони та шість тисяч нових ентузіастів Tezos: підсумки роботи Tezos Ukraine

П’ять курсів, три хакатони та шість тисяч нових ентузіастів Tezos: підсумки роботи Tezos Ukraine

988%, 110%, 47%, 40% річних — найвигідніші ферми на Tezos у 2023 році

988%, 110%, 47%, 40% річних — найвигідніші ферми на Tezos у 2023 році

Plenty.network: пояснюємо що робити з PLY та veNFT та як на них заробляти

Plenty.network: пояснюємо що робити з PLY та veNFT та як на них заробляти

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота