fbpx
development,oracles,smart-contracts,tezos-intro - 17.04.2020

Оракули на блокчейні Tezos

Ми підготували адаптований переклад статті про оракули від TQ Tezos українською мовою.

Багатьом програмам на основі блокчейна потрібно отримати доступ до даних з реального світу, щоб бути корисними для широкої аудиторії.

Оракули з’єднують зі смарт-контрактами зовнішні для блокчейна дані або події. Це дозволяє додаткам і контрактами на основі блокчейну взаємодіяти з реальними даними (наприклад, зовнішні ціни, дані IoT) та відображати зобов’язання реального світу у вигляді коду.

У цьому дописі ми коротко ознайомимося з тим, як оракули з’єднують дані реального світу з додатками, які базуються на блокчейні та представимо смарт-контракту оракула на блокчейні Tezos, який може адмініструватися за допомогою multisig (або DAO).

Ми також пропонуємо просту Dockerized Flask app в Python на основі смарт-контракту Tezos. Ця програма протягом останніх кількох місяців публікує ціну акцій Apple (AAPL) з кожним блоком (~ 30 секунд) в тестовій мережі Babylonnet, і зараз вона вже доступна в основній мережі Tezos — Carthagenet.

Ресурси для початку роботи

 • Oracle Quick Start
 • Oracle Github Repo
 • DockerHub Image
 • AAPL oracle example on Carthagenet

На практиці, оракули підтримують значну кількість цінних додатків на блокчейні, особливо коли система смарт-контрактів потребує взаємодії із зовнішніми даними з реального світу. Наприклад, якщо є смарт-контракт, який виконується на основі вартості валюти, скажімо, Індійської рупії, додатки використовуватимуть оракул подачі цін для отримання та взаємодії з цими даними.

Оракули, які обслуговують поточні дані, наприклад подачу цін, обмежені тим, скільки даних можна зберігати в мережі: «двосторонні» оракули можуть обслуговувати набагато більше даних або навіть довільні обчислення поза мережею, приймаючи запити на дані.

Оракули і довіра

Іншими словами, оракули виступають посередниками довіри до даних або подій поза мережею і ця довіра може передаватись через централізовані або децентралізовані механізми.

У випадку централізованих оракулів, довірена сторона просто підтверджує достовірність даних, використовуючи криптографічні підписи. Однак, як випливає з цього, дані є настільки ж достовірними наскільки можна довіряти постачальнику даних. Проблема, яку іноді називають «Проблемою Оракулів». Цей виклик часто розглядають як одне з великих обмежень застосування технологій блокчейн у традиційних сферах.

У випадку децентралізованих оракулів, для посередництва довіри використовуються різні системи управління або економічні механізми. В деяких системах ці економічні механізми мають схожість із механізмами винагороди, які спостерігаються у системах Proof-of-Stake, як в тій, яка застосовується в Tezos.

Інші підходи, такі як Town Crier, використовують довірені середовища виконання, такі як Intel SGX, для надання автентифікованих каналів даних для смарт-контрактів (або приватної / конфіденційної інформації).

Деякі практичні приклади

 1. Оракул, який надає дані про погоду, може дозволити контракт страхування від цунамі: користувачі купують підписку від контракт, який виплачується, коли в їх районі є достатньо суворе цунамі.
 2. Комбінація різних оракулів може бути використана для досягнення консенсусу, наприклад, коли достовірними вважаються лише результати, опубліковані більшістю оракулів.
 3. Оракул, який надає інформацію про ціни на XTZ / USD, може дозволити користувачам депозитувати гроші, які одразу конвертуються в деякий мережевий актив і представлені як фіатні кошти.
 4. Оракул для позамережевих обчислень та оракул із ціновою подачею можна поєднувати для стягнення плати, виходячи із поточних хмарних спотових цін.
 5. Довірені сторони можуть виставляти REST API’s в мережі.
 6. Банки можуть використовувати оракули або для публікації даних Payment Services Directive (PSD2), або надавати можливість користувачам робити запит до оракула, який здійснює офлайн обчислення.

Для інших практичних посібників перегляньте Портал Активів.

Підпишіться на соціальні мережі Tezos Ukraine, щоб не пропустити новини екосистеми Tezos:

 1. Telegram-канал.
 2. Facebook.
 3. Twitter українською та російською мовами.
 4. Twitter англійською мовою.
 5. YouTube-канал.
 6. Instagram.
 7. LinkedIn.
 8. hub на ForkLog.

Готовий працювати з Tezos Ukraine?

Контакти