fbpx
18.03.2021

NFT приходять на Tezos

Невзаємозамінні токени існують не перший рік, але в 2021 році почався справжній бум NFT. Tezos не залишився в стороні.

Високі комісії мережі Ethereum змушують NFT-проєкти та художників випускати токени на альтернативних блокчейнах, наприклад, на Tezos. Подивімось, як розвивається екосистема NFT на Tezos: рішення для створення NFT, ігри, доменні імена, пілотний проєкт платформи муніципального мистецтва в Ріно і NFT-маркетплейси.

Рішення для створення NFT

Одним з базових блоків екосистеми NFT на Tezos є dApp-фреймворк OpenMinter від команди TQ Tezos. Він потрібен для створення NFT на блокчейні Tezos, завантаження цифрових об’єктів, які токенізуються за допомогою NFT, в IPFS, та перегляду цих NFT в гаманці. На базі цього фреймворку можна створювати різні NFT-продукти, зокрема, NFT-маркетплейси.

Після прийняття оновлення Edo в мережі Tezos з’явився ще один спосіб створювати NFT — тікети. Перевага тікетів в тому, що їх власникам не потрібно взаємодіяти з централізованим смарт-контрактом. Ця технологія поки ще не отримала широкого поширення, але інструкція по запуску голландського аукціону для NFT, які створюються на основі тікетів, знаходиться у відкритому доступі.

Tezos підтримує не тільки створення нативних NFT, але й перенесення NFT з інших блокчейнів на Tezos. Це корисно у випадку, якщо NFT був випущений на Ethereum, а звернення до нього стало надто дорогим. Такий міст для перенесення NFT з Ethereum на Tezos розробляє Bender Labs в рамках проєкту Wrap Protocol.

NFT-проєкти

Ігри

Ми вже згадували про проєкт CriсTez. Це фантастична спортивна гра, в якій гравці збирають токенізованих персонажів, формують команди та беруть участь в змаганнях. Також користувачі торгують NFT-персонажами на внутрішньому маркетплейсі.

Botwars — це бої торгових ботів на різних криптовалютних ринках. Тут гравці збирають та екіпірують армії торгових ботів, а потім виставляють їх на бій проти армій інших гравців. Переможці отримують грошові призи. У цій грі предмети й персонажі токенізовані у вигляді NFT на блокчейні Tezos.

Доменні імена

проєкт Tezos Domains дозволяє використовувати для транзакцій адреси типу “tezos-ukraine.tez” замість звичайних довгих публічних адрес. Ці імена є FA2-сумісними NFT, тому право власності на таке доменне ім’я захищена приватним ключем. Якщо у вас є проєкт в мережі Tezos, то до 31 березня ви можете отримати для нього безкоштовний Tezos-домен.

Цифрове мистецтво

Найгучніший проєкт в області цифрового мистецтва на Tezos — це платформа для муніципального мистецтва. Вона дозволяє городянам і колекціонерам по-новому взаємодіяти з міськими колекціями предметів мистецтва та знайомитися з культурною історією міст.

Пілотну версію цього проєкту запустить місто Ріно, штат Невада. В рамках цього пілота планується використовувати Homebase для створення Reno DAO. Це ДАО підвищить прозорість операцій міської влади та допоможе вирішити завдання по покращенню ефективності локальної економіки. Крім цього, Ріно токенізує відомі міські твори мистецтва, серед яких «Космічний кит» фестивалю Burning Man.

Також є новини від незалежних художників. Успішно пройшов аукціон робіт художника під псевдонімом Alchememist: за 16 робіт він виручив у цілому понад 12 000 tez. Художник Девід Боллер, який малював комікси для Marvel і DC Comics, випустить NFT на Tezos в рамках трансмедійного проєкту Sky Godz.

Маркетплейси

Художник Маріо Клінгеманн самостійно створив 7 NFT на Tezos і продав їх на позабіржовому ринку за 24 години. У своєму твіті він зазначив, що NFT-маркетплейса на Tezos, мабуть, немає, тому він спробував підхід «якщо ти побудуєш його — він з’явиться». Він створив hicetnunc.xyz, де можна створювати NFT і виставляти їх на продаж.

NFT-маркетплейси на Tezos тільки починають з’являтися. Запуск маркетплейсу Kalamint, який отримав інвестиції від венчурного фонду Draper GorenHolm, був призначений на 18 лютого. Розробникам довелось відкласти запуск, щоб доопрацювання UI. Також анонсований, але поки не запущений маркетплейс TezAuction, який спеціалізується на аукціонах.

Перший аукціон NFT на Tezos провів проєкт tzcolors. Ці NFT — кольори, взяті з Encycolorpedia. Проєкт виявився успішним — покупці заплатили за NFT-кольори більше 20 000 tez. Тепер ці NFT торгуються на вторинному ринку, але інші NFT на сайті tzcolors продавати не можна.

NFT на блокчейні Tezos можна буде продавати не тільки на нативних маркетплейсах мережі Tezos. Популярний маркетплейс OpenSea анонсував інтеграцію NFT з блокчейном Tezos. Спочатку користувачі зможуть переглядати свої NFT стандарту FA2 на OpenSea, згодом — торгувати ними р2р, а потім — вбудовувати ці NFT на сайт чи в блог, або безпосередньо ділитися ними в Instagram.

NFT-челлендж

Ймовірно, перший NFT-челленжд від Tezos запропонували учасникам 32 міжнародної олімпіади з інформатики в Сінгапурі восени 2020 року.

На нашому #TezosDeFiHackathon челлендж “NFT-маркетплейс» був тільки одним із дюжини челленджів. Тим не менше, 8 з 22 проєктів учасників хакатону були так чи інакше пов’язані з NFT. В результаті три з шести команд-призерів хакатону (Дичина, The Buttonists і PlugTruck) отримали призи саме за NFT-проєкти.

Ми будемо продовжувати підтримувати проєкти, пов’язані з токенізацією взаємозамінних і унікальних активів на Tezos, а ви підписуйтесь на наші соціальні мережі, щоб нічого не пропустити:

  1. Telegram-канал
  2. Facebook.
  3. Twitter російською та українською мовами
  4. Twitter англійською мовою
  5. YouTube-канал
  6. Instagram
  7. LinkedIn
  8. hub на ForkLog

Готовий працювати з Tezos Ukraine?

Контакти