Анастасія Кондаурова з MadFish: QuipuSwap розв’язала проблему відсутності децентралізованих бірж на Tezos

Анастасія Кондаурова з MadFish: QuipuSwap розв’язала проблему відсутності децентралізованих бірж на Tezos

На початку року Tezos Foundation поговорила з засновником Madfish Solutions Матвієм Сиворакшою про продукти компанії для екосистеми Tezos.

У травні ми поспілкувалися з блокчейн-розробником MadFish Solutions Анастасією Кондауровою. Вона розповіла про розробку Sol2Ligo, децентралізовану біржу QuipuSwap і гаманець Temple.

Розкажіть про своє знайомство з криптовалютами.

З ними було два знайомства. Перше було технічним під час проходження тестового курсу по блокчейну в Unit Factory. Мені сподобалося досліджувати цю технологію. Відразу після курсу я влаштувалася в Madfish на позицію блокчейн-розробника.

Друге знайомство — на практиці — відбулося під час хайпу DeFi. Виявилося, що на блокчейні є маса корисних фінансових інструментів і мені стало цікаво, як на цьому можна заробити.

Чому ви вибрали Tezos?

Якийсь час MadFish брала активну участь в хакатонах. На Східноєвропейському хакатоні по Tezos ми представили три проєкти — гаманець, транспайлер і AMM. Нам сподобалося працювати з екосистемою, а Tezos Foundation сподобалися наші рішення. Ми отримали гранти на розвиток цих проєктів.

Розкажіть про роль Madfish в екосистемі Tezos. У яких проєктах бере участь ваша команда?

Наші основні продукти — вебгаманець Temple, децентралізована біржа Quipuswap, платформа для децентралізованих криптокредитів з робочою назвою Lending protocol і рішення для відправки транзакцій з оплатою комісії в токенах GSN.

Ком’юніті Tezos дуже згуртоване. Ми часто спілкуємося з іншими командами, допомагаємо один одному і запускаємо невеликі тестові проєкти, які рухають екосистему вперед.

Кіпу (quipu) — це древня мнемонічна система інків та їх попередників. Чому ви обрали таку назву?

Міфологію можна цікаво обіграти. Кіпу — це також техніка «запису» і ведення обліку ресурсів за допомогою мотузкових сплетінь і вузликів. Обмін — це завжди про розрахунки, а між вузликами кіпу можна провести аналогію з блокчейном.

QuipuSwap була розроблена на основі ідей Uniswap. Які переваги має QuipuSwap в порівнянні з Uniswap?

Ми не ставили за мету конкурувати з Uniswap. Команда MadFish розв’язувала проблему відсутності децентралізованих бірж на Tezos.

Але якщо порівнювати ці дві біржі, то у QuipuSwap є перевага — алгоритм консенсусу Liquid Proof-of-Stake (LPoS), на якому працює Tezos. QuipuSwap отримує і розподіляє винагороди від бейкерів між провайдерами ліквідності.

Як довго ви розробляли QuipuSwap? Хто бере участь у розробці DEX?

Розробка першої версії зайняла понад рік. Реалізацією основних функцій біржі займалася я, фронтенду — Сергій Пащенко. Ближче до запуску залучили всю команду MadFish до тестування QuipuSwap.

QuipuSwap використовує протокол Wrap від Bender Labs для обміну Ethereum (ETH) і токенів ERC20. Розкажіть докладніше про те, як працює цей протокол.

В основі протоколу лежить офчейн-федерація, яка пов’язує Ethereum з Tezos і контролює процес випуску обгорнутих (wrapped) токенів. Користувач вибирає токен, який хоче обернути, а також одержувача і суму. Після цього користувач відправляє токени в смарт-контракт на Ethereum. Федерація повинна підтвердити транзакцію перш ніж протокол випустить нові токени на адресу одержувача.

Для повернення токенів в «рідну мережу» користувач відправляє їх в контракт на Tezos, де вони згорають. Транзакцію підтверджує офчейн-федерація, після чого протокол відправляє оригінальний ERC20 на Ethereum-адресу користувача.

Ви плануєте запустити токен управління?

Так, ми активно це обговорюємо. Але, на жаль, деталями поділитися поки не можу.

Як користувачі можуть заробити на Quipuswap?

Користувачі Quipuswap можуть:

 • Успішно торгувати на біржі.
 • Отримувати винагороди бейкера як провайдер ліквідності.
 • Використовувати LP-токени у зовнішніх продуктах.
 • Отримувати 0,3% комісії від обмінів як провайдер ліквідності.

Щоправда, остання можливість заробітку сумнівна — impermanent loss безжалісний.

Як ви будете розвивати Temple Wallet? Ви плануєте випустити мобільний додаток?

MadFish позиціювала Temple Wallet як орієнтований на DeFi гаманець, тому він швидко став одним з найпопулярніших в екосистемі Tezos. Але це тільки початок. Найближчим часом ми реалізуємо кілька нових функцій і оптимізуємо наявні. Мобільний додаток в розробці, але поки рано говорити про дату його релізу.

Можете розповісти про прогрес в розробці транспайлера Sol2Ligo? На які труднощі ви натрапили?

На цей час ми не розвиваємо Sol2Ligo. Він може переводити прості Solidity контракти на Ligo, але комплексні системи його лякають.

У Solidity багато конструкцій, яких немає в Ligo. Наприклад, до оновлення Edo в Tezos не було інструкції для отримання поточного блоку, а в Solidity вона використовується досить часто. У Tezos немає поняття delegated call, Ligo не дозволяє повторити операцію assembly, отримати решту газу і хеш попереднього блоку. До оновлення Florence в Ligo і Solidity був навіть різний порядок внутрішніх викликів.

Solidity — це об’єктно-орієнтована мова, а Ligo — функціональна. У Solidity можна перервати потік функції на виклик іншого контракту, а в Ligo такої можливості немає. У цих мов різні фундаментальні типи: в Ligo немає такого поняття як масив. Крім того, в Solidity дуже специфічно працюють цикли та view-функції.

Все це потрібно враховувати. У більшості випадків простіше написати контракт з нуля, ніж переводити кожну інструкцію «дослівно».

Ви плануєте запускати проєкти, які розробили під час хакатону?

У розробці MadFish доволі багато проєктів. Нам не вистачає часу і людей, щоб доопрацювати хакатонівські «чернетки».

Однак, всі наші рішення open source. Ми будемо тільки раді, якщо спільнота допрацює їх та запустить як свої рішення.

Ще більше цікавої та корисної інформації в соціальних мережах Tezos Ukraine, приєднуйтесь:

 1. Telegram-канал.
 2. Facebook.
 3. Twitter українською та російською мовами.
 4. Twitter англійською мовою.
 5. YouTube-канал.
 6. Instagram.
 7. LinkedIn.
 8. hub на ForkLog.

наступний

Сьогодення та майбутнє DEX на Tezos

Читайте схожі пости

Розробник оракула ubinetic для Tezos: у провайдерів даних є стимул шахраювати

Розробник оракула ubinetic для Tezos: у провайдерів даних є стимул шахраювати

Бернд Оострум і Ом Мальвія з Tezsure: завдання Plenty DeFi — залучити ліквідність в Tezos

Бернд Оострум і Ом Мальвія з Tezsure: завдання Plenty DeFi — залучити ліквідність в Tezos

Олександр Володарський: інді-розробники зададуть напрямок нових блокчейн-ігор

Олександр Володарський: інді-розробники зададуть напрямок нових блокчейн-ігор

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота