Розробники стейблкоїна Kolibri: у DeFi на Tezos великий потенціал, але щоб його розкрити потрібно більше технологій

Розробники стейблкоїна Kolibri: у DeFi на Tezos великий потенціал, але щоб його розкрити потрібно більше технологій

В минулих записах ми згадували про стейблкоїн Kolibri (kUSD) на блокчейні Tezos. Сьогодні хочемо розповісти про нього детальніше: 18 лютого команда розробників Hover Labs запустила Kolibri в мейннеті.

Ми підготували інтерв’ю з розробниками Kolibri Раяном Серсом і Кіфером Тейлором із Hover Labs. Розповідаємо про особливості kUSD, смішні баги та майбутню передачу керування проєктjv спільноті.

Привіт, Раян і Кіфер! Розкажіть про себе. Як ви прийшли в блокчейн-розробку?

Раян: Привіт! Дякую за інтерв’ю, ми раді поділитись результатами останніх місяців роботи.

Мій бекграунд — кібербезпека. П’ять років тому я був «спеціалістом з безпеки з головою розробника», а тепер я називаю себе «розробником з головою спеціаліста з безпеки».

Більша частина моїх минулих проєктів пов’язана з традиційною криптографією. Я працював над інфраструктурою відкритих ключів, механізмами аутентифікації за допомогою хеш-функцій і способами хешування паролів.

Мене зацікавила біла книга біткоїна і перспективи розвитку криптовалют. Криптовалюти допомогли криптографії: команди Monero і ZCash створили криптографічні цеглинки, за допомогою яких інші розробники будують цілі блокчейни, такі як Tezos і Mina.

Кіфер: я — програмний інженер. Я прийшов в блокчейн-розробку типовим для інженера шляхом: під час буму 2017 року читав білу книгу біткоїн, писав торгові алгоритми й інвестував в ICO. З часом мені набридла робота в великій компанії із Fortune 500, і я почав шукати сторонні проєкти.

На мою думку, в сучасній IT-індустрії є тільки дві проривні технології — машинне навчання та блокчейн. Я не настільки добре знаю математику, щоб з задоволенням працювати над машинним навчанням, тому зупинився на блокчейн-розробці.

У 2017 році я інвестував в ICO Tezos і помітив, що спільнота не розробляє додатки для смартфонів. А моя спеціалізація — саме мобільні додатки.

Я написав TezosKit — SDK для розробки на iOS для Tezos. Він ліг в основу CamlKit від команди CamlCase, і пізніше на ньому зробили Magma. Після цього я став бейкером, ретельно вивчив Tezos і впав в кролячу нору.

Що таке Kolibri? Як він працює?

Kolibri (kUSD) — це алгоритмічний стейблкоїн з прив’язкою до долару США. Стейблкоїни потрібні для розробки DeFi-продуктів, тому що їх ціна не змінюється з часом.

Якщо ви знайомі з екосистемою Ethereum, то Kolibri — це аналог DAI. kUSD забезпечені надлишковою кількістю XTZ — по $2 XTZ на 1 kUSD. Алгоритм регулярно отримує від оракулів ціну XTZ і коригує вартість випуску та спалювання kUSD. Так ми прив’язали ціну kUSD до долара без фіатних резервів в традиційних фінансових установах.

Як Kolibri відрізняється від Tether та інших стейблкоїнів?

Очевидний спосіб створити стейблкоїн — забезпечити токени фіатом. Забезпечення можна зберігати в банку: $1 на банківському рахунку буде відповідати одному токен на блокчейні.

Ми називаємо це жорсткою прив’язкою. Її мінус в тому, що функціонування стейблкоїна залежить від чесності емітента. Користувачі повинні вірити, що:

 1. Емітент не зніме кошти з банківського рахунку. В іншому випадку токени втратять забезпечення і знеціняться.
 2. Емітент не випустить токенов на суму більше, ніж є в забезпеченні. Інакше стейблкоїни не будуть прив’язані до фіату в співвідношенні 1:1.
 3. Емітент не заборонить транзакції або викуп токенов для будь-яких користувачів.

Другий варіант — забезпечити токен стейблкоїнами, які забезпечені фіатними грошима. Так зробили в USDC. У цьому випадку користувачі можуть відправити токен на адресу емітента стейблкоїна і отримати фіатний долар.

Третій варіант — алгоритмічно прив’язати ціну випуску і спалювання стейблкоїна до фіатних грошей. Ми називаємо це м’якою прив’язкою. Її мінус — невелика волатильність ціни, оскільки токен лише репрезентує долар.

Для створення Kolibri ми вибрали м’яку прив’язку. Публічний смарт-контракт випускає і спалює kUSD без посередників. Користувачі можуть перевірити код контракту і побачити, як він працює.

Де можна купити kUSD?

Ви можете купити kUSD за XTZ та інші токени на біржі Dexter. Також ви можете обміняти XTZ на kUSD на порталі Kolibri. Якщо ви розбираєтеся в програмуванні, можете використати для цього Kolibri.js або безпосередньо взаємодіяти з контрактом.

Ми сподіваємося, що біржа Quipuswap додасть підтримку kUSD. Будемо раді побачити Kolibri в обміннику від команди SEXP Exchange.

Які гаманці підтримують Kolibri?

Гаманці Galleon, Kukai і Thanos останньої версії вже підтримують kUSD. Зараз ми разом з MadFish Solutions інтегруємо Kolibri App з Thanos, оскільки самі користуємося цим гаманцем. Згодом інші гаманці Tezos теж будуть підтримувати kUSD.

Світ стає все більш мобільним, тому ми хочемо побачити справжній мобільний криптовалютний гаманець з підтримкою kUSD. В екосистемі Tezos поки немає типового «dapp-браузера», щоб користувачі могли знайти і встановити Kolibri App на смартфони.

Які юзкейси Kolibri ви можете назвати?

Головний юзкейс — платіжний засіб. Стабільна вартість — це один з фундаментальних принципів грошей. Уявіть: вчора ви купили хот-дог за $2, сьогодні він коштує $1, а завтра буде коштувати $4. kUSD позбавить користувачів Tezos від таких сюрпризів.

Інший юзкейс Kolibri — основа DeFi-екосистеми. Біржі можуть використати його для запуску опціонів, а розробники — для створення DeFi-примітивів більш високого рівня, наприклад смарт-контрактів для страхування.

Чому ви вирішили зробити стейблкоїн на Tezos?

Екосистемі потрібні DeFi-продукти. Поки Кіфер і Люк не написали оракул Harbinger, в Tezos не було DeFi-примітивів.

Tezos — надійний і перспективний блокчейн, який одним з перших зміг масштабувати економіку Proof-of-Stake. Завдяки цьому ми створили круті штуки типу механізму безкоштовних оновлень Harbinger. Tezos Foundation виділив проекту один «рол» XTZ, щоб механізм оплачував транзакційні комісії з нагороди за стейкінг цього «ролу».

Екосистемі Tezos не вистачає подій для смарт-контрактів і інструментів для розробки DeFi-додатків. Ми сподіваємося, що kUSD стане фундаментом для криптопозик, страхування і ончейн-управління, які принесли успіх екосистемі Ethereum.

Наскільки складно розробити стейблкоїн? Як виглядає процес розробки?

Досить складно. У серпні 2020 ми читали білі книги інших проектів і експериментували з алгоритмами для стейблкоїнів. Ми якраз запустили Harbinger і збиралися використати його в більш комплексних продуктах.

У той час Tezos працював на протоколі Carthage з дорогим газом, і ми довго намагалися оптимізувати код. Ми вдячні Tezos за оновлення Delphi і Edo: дешевий газ спростив завдання по оптимізації смарт-контракту Kolibri. Також дякуємо командам проектів Conseil, Taquito, Thanos і SmartPy за допомогу в імплементації наших фіч і доопрацювання коду для сумісності з Kolibri.

Під час розробки ми зіткнулися з обмеженнями блокчейну Tezos. Кіфер навіть написав Tezos Protocol Contribution, щоб вказати розробникам на проблемні місця в лімітах розміру смарт-контрактів.

У жовтні ми створили працездатну версію Kolibri, а потім тестували і покращували код. Після цього запустили бета-версію і зібрали фідбек. Ми цінуємо внесок перших користувачів: їхні відгуки допомогли зробити інтерфейс Kolibri інтуїтивно зрозумілим.

У своєму блозі ви згадували про Discord-канал, де користувачі повідомляють вас про баги Kolibri. Можете назвати смішні або небезпечні баги, які ви знайшли під час розробки?

На щастя, в смарт-контрактах багів немає, але тестери знайшли кілька смішних глюків в інтерфейсі. Наприклад, ончейн-сховище Kolibri використовує числа з 18 знаками після коми. Рання версія фронтендау Kolibri іноді губила один знак, і на рахунку користувача відображалися трильйони доларів.

Порадуємо любителів клацати по всьому підряд: ми сховали пасхальне яйце в інтерфейсі. Поки його ніхто не знайшов. Більше підказок не дамо, шукайте самі.

Що ви думаєте про DeFi-потенціалі Tezos?

Фундамент екосистеми сформований, спільнота працює над хорошими ідеями. У DeFi на Tezos великий потенціал, але для його розкриття потрібно більше технологій. Такі речі, як інструменти розробки, події і покращення callback-функції смарт-контрактів можуть зацікавити нових розробників. Нам подобається, що їх можна додати в блокчейн Tezos простим оновленням — без хардфорков і інших складнощів.

Над чим ви хочете працювати після релізу Kolibri?

Спочатку ми хочемо передати керування Kolibri спільноті. Зараз ми керуємо проєктом через мультісіг-контракт. Як тільки переконаємося в стабільності системи, програмно закриємо собі доступ і передамо Kolibri в руки користувачів. Поки ми обговорюємо, як це зробити.

Як відпустимо Kolibri у відкрите плавання — будемо експериментувати в області DeFi. Нещодавно ми обговорювали ідеї DeFi-додатків і NFT-проєктів без упору на продаж токенів.

Наш довгостроковий план — зробити екосистему Hover Labs, скомпонувати проєкти і спиратися на них надалі. І ми будемо раді кожному розробнику смарт-контрактів, який захоче працювати разом з нами.

Підпишіться на соціальні мережі Tezos Ukraine, щоб не пропустити новини екосистеми Tezos:

 1. Telegram-канал.
 2. Facebook.
 3. Twitter українською та російською мовами.
 4. Twitter англійською мовою.
 5. YouTube-канал.
 6. Instagram.
 7. LinkedIn.
 8. hub на ForkLog.

наступний

Оновлення Edo прийнято і ось його головні фічі

Читайте схожі пости

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота