Деталі оновлення Jakarta: на Tezos з’явиться Optimistic Rollups

Деталі оновлення Jakarta: на Tezos з’явиться Optimistic Rollups

Команда Nomadic Labs анонсувала наступне оновлення протоколу Tezos — Jakarta. До нього увійдуть Transactional Optimistic Rollups (TORUs) — рішення для масштабування блокчейна через Layer 2.

Пояснюємо простими словами, як це працює і як Jakarta змінить досвід використання Tezos.

Способи масштабування блокчейна

Оновлення Granada зменшило час створення блоків із 60 до 30 секунд, а оновлення Ithaca прискорило фіналізацію транзакцій із 6 до 2 блоків. Пропускна здатність мережі залишилася незмінною: 40-80 транзакцій в секунду.

Бейкери Tezos не можуть виконувати операції швидше — їм не вистачить часу на обробку, валідацію та синхронізацію транзакцій.

Небезпечний спосіб прискорити блокчейн — форсувати швидкість роботи вузлів. Тоді для запуску вузла знадобиться потужний комп’ютер, наприклад, з 16-ядерним процесором та 256 ГБ оперативної пам’яті, як у Solana. Кількість валідаторів скоротиться, тому що не всі захочуть оновлювати обладнання.

Складний спосіб — шардинг або кластеризація, розбивка великої мережі на маленькі підмережі. Теоретична пропускна здатність зростає, фактична — ні, бо операції між шардами привносять постійні часові затримки.

Ефективний спосіб — L2-рішення у вигляді роллапів. Обробкою транзакцій займаються окремі вузли-оператори, а бейкери отримують підсумковий результат усіх операцій.

Як працює Optimistic Rollups (OR)

Роллап — сутність у блокчейні з власною адресою та балансом. Користувачі вносять на цю адресу токени і отримують таку кількість токенів на L2. Роллап-оператори обробляють транзакції токенів L2 і публікують остаточний стан балансу користувачів в основній мережі.

Фіча Optimistic Rollups — мінімум обчислень. Валідатори в мейннеті витрачають обчислювальні потужності для отримання криптографічних доказів валідності транзакції. Наприклад, під час передачі tez з однієї адреси на інший валідатори повинні переконатися, що відправник має ці tez.

Ролап-оператори ж за замовчуванням вважають усі транзакції валідними і одразу застосовують їх до стану. Тому L2 транзакції через Optimistic Rollups споживають до 90% менше газу, ніж транзакції в мейннеті.

Користувач може вивести L2-токени в мейннет тільки після закінчення «спірного періоду». За цей час вузли повинні перевірити валідність запропонованого стану та, якщо виявлять шахрайство, оштрафувати оператора. Якщо все добре — вузли мейнету фіналізують останній стан балансу користувача, і він отримує токени на L1.

Як використання Optimistic Rollups вплине на Tezos

Optimistic Rollups в першу чергу знадобиться для DeFi-екосистеми. Дешеві транзакції та виклики смарт-контрактів — це фундамент для високочастотного арбітражу, внутрішньоденного трейдингу на DEX та активніших блокчейн-ігор.

Команда Nomadic Labs планує спочатку запустити Optimistic Rollups для транзакцій tez. Ролапи для смарт-контрактів з’являться пізніше.

Цікавий момент: у Ethereum роллап реалізований у смарт-контракті. Через це депозит і виведення коштів обходиться сумарно $100 і більше. Tezos може впровадити Optimistic Rollups на рівні протоколу, як бейкінг ліквідності. Таке рішення знизить поріг входу і зробить роллап доступним для всіх користувачів.

Підписуйтесь на соціальні мережі Tezos Ukraine, щоб нічого не пропустити:

  1. Telegram-канал
  2. Facebook.
  3. Twitter російською та українською мовами
  4. Twitter англійською мовою
  5. YouTube-канал
  6. Instagram
  7. LinkedIn
  8. hub на ForkLog

наступний

Три команди Tezos DeFi Hackathon 2022 вже отримали гранти Kolibri!

Читайте схожі пости

Пропозиція оновлення Lima: фікси, покращення та ролапи наступного покоління

Пропозиція оновлення Lima: фікси, покращення та ролапи наступного покоління

Історія Teia.art: маркептлейс врятований спільнотою

Історія Teia.art: маркептлейс врятований спільнотою

Дерево Меркла: ось чому Optimistic Rollups будуть безпечними

Дерево Меркла: ось чому Optimistic Rollups будуть безпечними

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота