Інтерв’ю з співзасновником Tezos Ukraine Сергієм Васильчуком

Інтерв’ю з співзасновником Tezos Ukraine Сергієм Васильчуком

Ми поспілкувалися з Сергієм Васильчуком, співзасновником Tezos Ukraine та засновником Everstake.

Сергій розповів, як створювався Tezos Ukraine, чому спільнота Tezos особлива, з якими потенційними ризиками пов’язаний стейкінг через централізовані біржі, і які три речі він чекає в Tezos найбільше.

Розкажи про своє знайомство з Tezos, як ти прийшов у це ком’юніті?

Це сталося, коли я тільки починав будувати стейкінговий сервіс Everstake. Ми спочатку орієнтувалися на некастодіальні стейкінгові рішення, і в процесі дослідження таких рішень я зацікавився Tezos.

Ми почали зі знайомства з локальною спільнотою. В Києві ми познайомились з Міхаєм Цибуляком. Він був радий тому, що в Україні з’явились нові активні члени спільноти Tezos і одразу запропонував разом організовували мітапи Tezos. Міхай познайомив нас з Tezos Commons — вони одразу запропонували нам підтримку в організації мітапів та інших активностей. Так ми разом з Міхаєм організували перший мітап Tezos в Східній Європі. Я був приємно здивований тому, наскільки спільнота Tezos доброзичлива та готова допомогти. Це ще більше переконало мене в тому, що я зробив правильний вибір.

Як з’явився Tezos Ukraine?

Коли ми починали організовувати мітапи Tezos, я навіть не думав про те, що колись з’явиться Tezos Ukraine. Ідея створити Tezos Ukraine прийшла пізніше, коли я був у США і ближче познайомився з американською спільнотою Tezos. Україна славиться своїми розробниками, і я побачив цінність створення Tezos Ukraine в тому, щоб сприяти залученню розробників в екосистему Tezos.

Спочатку це була лише гіпотеза. Ми вирішили перевірити цю гіпотезу, організувавши хакатон Tezos. Попри те, що Tezos Ukraine ще не існувало, організовувати цей хакатон нам допомагали всі — засновники, Tezos Foundation, інші організації екосистеми. Ми відчули дуже сильну підтримку і в черговий раз переконалися, що в такому міцному ком’юніті ми ніколи не будемо одні.

Хакатон був дуже успішним як за кількістю учасників, так і за їх якістю. Наша гіпотеза про те, яку цінність ми можемо дати Tezos, підтвердилася, тому ми вирішили ініціювати створення Tezos Ukraine.

Чим займається Tezos Ukraine зараз?

Створення Tezos Ukraine на початку 2020 року збіглось з початком локдауну, і це внесло в наші плани певні корективи. Нам довелося тимчасово перенести нашу основну активність в онлайн, але завдання ми вирішуємо все ті ж: створення освітніх матеріалів, проведення вебінарів, воркшопів, хакатонів. Наша головна мета не змінилася — це розвиток локального ком’юніті і залучення розробників в екосистему Tezos.

Чому в своїх виступах ти називаєш Tezos «академічним прикладом стейкінгу»?

Everstake працює з кількома десятками PoS-монет, але якщо мені потрібно пояснити комусь, що таке стейкінг, я завжди роблю це на прикладі Tezos. У цій системі немає обмежень на кількість валідаторів, немає lock-up-періоду для стейка, і стейкінг тісно пов’язаний з управлінням мережею. У Tezos бейкерів вибирають не просто за розміром їх комісій — для людей важливо, чи буде бейкер якісно управляти мережею відповідно до їх очікувань. Таке свідоме ставлення до стейкінгу зустрічається нечасто, це особливість спільноти Tezos.

Як ти ставишся до стейкінгу через централізовані біржі?

З точки зору конкуренції на ринку стейкінгу централізовані біржі не становлять серйозної загрози для професійних стейкінгових сервісів. Стейкінг — це не основний бізнес для бірж, тож це позначається на якості їх роботи як валідаторів: вони пропускають блоки, не стежать за інфраструктурою. У довгостроковій перспективі все це працює не на їхню користь: дані про ефективність їх роботи публічні, а користувачі — не дурники.

З точки зору безпеки мережі стейкінг через централізовані біржі пов’язаний з серйозними ризиками. Наприклад, в Tezos бейкер повинні депонувати свої активи (бонд), щоб мати можливість приймати стейки від своїх клієнтів. Бейкери мають економічні стимули грати за правилами, тому що за порушення правил вони позбудуться своїх бондів. Біржі можуть використовувати активи своїх користувачів в тому числі і для бондів, а значить такого стимулу грати за правилами у них немає. Історія зі Steem показала, що біржі можуть використовувати кошти своїх користувачів для голосування в особистих інтересах не питаючи дозволу.

Які три речі ти чекаєш в Tezos найбільше?

Перше — це завершення розробки всіх базових блоків DeFi, тому що надійні та стабільні базові DeFi-додатки стануть основою для подальшого розвитку екосистеми. Друге — це наповнення цих DeFi-додатків ліквідністю, тому що без ліквідності базові блоки DeFi не працюватимуть так, як потрібно. Третє — це новий алгоритм консенсусу Tenderbake, який дозволить зменшити час генерації блоків. Це зменшить затримки в додатках, користувачі будуть відчувати менше незручностей при роботі з Dapps, а отже мережа стане ще більш привабливою для масового користувача.

Підписуйтесь на соціальні мережі Tezos Ukraine, щоб нічого не пропустити:

  1. Telegram-канал
  2. Facebook.
  3. Twitter російською та українською мовами
  4. Twitter англійською мовою
  5. YouTube-канал
  6. Instagram
  7. LinkedIn
  8. hub на ForkLog

наступний

Огляд піврічного звіту Tezos Foundation (березень 2021 року)

Читайте схожі пости

Нова криптогавань для проєктів на Tezos: розбираємо закон України «Про віртуальні активи»

Нова криптогавань для проєктів на Tezos: розбираємо закон України «Про віртуальні активи»

Розробник оракула ubinetic для Tezos: у провайдерів даних є стимул шахраювати

Розробник оракула ubinetic для Tezos: у провайдерів даних є стимул шахраювати

Бернд Оострум і Ом Мальвія з Tezsure: завдання Plenty DeFi — залучити ліквідність в Tezos

Бернд Оострум і Ом Мальвія з Tezsure: завдання Plenty DeFi — залучити ліквідність в Tezos

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота