Наскільки активно використовуються DAO в Tezos?

Наскільки активно використовуються DAO в Tezos?

У багатьох проєктів на Tezos є управлінські токени та смарт-контракти, за допомогою яких спільнота висуває пропозиції щодо розвитку та висловлює свою волю. Сам Tezos — теж одне велике DAO із регулярними голосуваннями за оновлення.

Розбираємось, наскільки популярні DAO у Tezos, як вони допомагають найбільшим проєктам підлаштовуватися під ринкові умови та наскільки вони децентралізовані.

Трохи контексту

Нас зацікавила тема DAO після історії про кита, на якого припадало 95% загальної кількості депозитів та 86% боргів великого лендингового протоколу. Розробники навіть провели екстрене голосування за те, щоби взяти тимчасовий контроль над гаманцем кита — і кит теж проголосував «За». Пізніше спільнота назвала рішення неетичним та нелегальним, і за результатом другого голосування дала киту спокій.

Тому ми вирішили перевірити портали самоврядування популярних проєктів Tezos та дізнатися, чи є у Tezos подібні кити, чи все справді децентралізовано та безпечно. На щастя, управлінські токени добре розподілені, а спільноти проєктів активно голосують та приймають пропозиції.

Самоврядування Tezos

Оновленнями протоколу Tezos керують бейкери за допомогою голосування за різні пропозиції оновлення протоколу. «Вага» голосу залежить від кількості власних та делегованих tez.

Процес голосування складається з п’яти періодів тривалістю 14 днів та 5 годин:

 • Пропозиція (Proposal) — бейкери публікують у блокчейн пропозиції у вигляді готового для впровадження коду, а не текстового «давайте зробимо це». Потім вони голосують за пропозиції, щоб вивести їх у наступний період. Для цього потрібно набрати 5% голосів «За»;
 • Дослідження (Exploration) — бейкери вивчають пропозиції та голосують за краще. Щоб перейти на наступний період, пропозиції потрібно досягти кворуму в 50% від загальної можливої ​​кількості голосів та набрати мінімум 80% голосів «За» без урахування тих, хто втримався;
 • Охолодження (Cooldown) — пропозицію запускають в окремому тестнеті, щоб спільнота випробувала його на практиці;
 • Просування (Promotion) — бейкери обговорюють досвід тестування та голосують, чи впроваджувати його у мейннеті. Для активації оновлення потрібно знову досягти кворуму та супербільшості;
 • Adoption — додатковий час на адаптацію коду та інфраструктури до нової версії протоколу. Після завершення бейкери синхронно оновлюють ноди і Tezos переходить на нього.

Якщо жодна пропозиція не набирає достатньо голосів у будь-якому періоді, протокол скидає прогрес до періоду Пропозиції. Те ж саме відбувається, якщо бейкери на будь-якому етапі голосують проти оновлення, як було з Ithaca.

У голосуванні за оновлення зазвичай беруть участь 160-200 бейкерів — більше половини від загальної кількості. При цьому в Tezos немає бейкерів-олігархів, які могли б одноосібно впливати на голосування. Наприклад, найбільший приватний бейкер Coinbase Custody володіє 13,3% tez у стейкінгу, але не бере участі у голосуваннях.

Kolibri Governance

Kolibri Finance випускає алгоритмічний стейблкоїн kUSD під заставу tez. Безпеку та стабільність таких токенів можна виразити у вигляді формули з багатьма складовими: поріг забезпечення печі, резерви, винагорода за ліквідацію, відрахування до стабілізаційного фонду та фонду розробників та інші.

За допомогою Kolibri Governance Portal спільнота Kolibri змінює значення складових та розпоряджається коштами фондів. Наприклад, відрахування до стабілізаційного фонду (Stability Fee) становили 24% річних. Згодом фонд наповнився, а вартість kUSD зросла до $1,03. Спільнота регулярно проводила голосування на порталі Kolibri Governance, і в результаті знизила відсоток відрахувань до 0,5% річних, щоб стимулювати випуск нових kUSD та знизити курс до $1.

Щоб винести пропозицію на Kolibri Governance, потрібно внести 1000 kDAO ($360) до ескроу-механізму. Ініціатор голосування отримає їх назад, коли пропозицію набере мінімум 20% голосів «За».

Kolibri Governance не вказує кількість тих, хто проголосував, тільки кількість голосів у kDAO. Спільнота дуже активна: в останніх пропозиціях задіяно понад 400 000 kDAO із загальної емісії в 1 млн.

Youves Governance

Youves випускає алгоритмічний стейблкоїн під заставу tez, tzBTC та SIRS, а також надає пули ліквідності для обміну токенів та ферми.

Голосування на Youves Governance стосуються запуску нових трекер-токенів, додавання активів як забезпечення, змін рівня забезпечення та інших значень. Наприклад, в останньому голосуванні спільнота схвалила розробку механізму адаптивного підстроювання комісії за мінтинг uUSD, бонусу за ліквідацію сховищ, що «потонули», та інших параметрів платформи.

Пропозиції вносять розробники Youves. Для участі в голосуванні потрібно володіти токенами YOU, при цьому враховуються токени, які користувач вніс у пули ліквідності або стейкінг-пули.

У голосуваннях брали участь від 40 до 110 власників YOU із 1300.

Plenty Vote

Plenty DeFi надає пули для обміну токенів, ферми, стейкінг, а також міст для перенесення активів з Ethereum на Tezos.

Розробники Plenty виносять на голосування плани щодо розвитку платформи. Наприклад, в останній пропозиції спільнота проголосувала за запуск Flat Curve та звичайних CPMM для більшої кількості стейблкоїнів та обгорнутих активів, зменшення нагород у фермах для боротьби з інфляцією та закриття ферм для непопулярних торгових пар.

Для участі у голосуванні потрібно володіти токенами xPLENTY. Пропозиції вносять розробники проєкту.

У голосуваннях брали участь від 70 до 364 власників xPLENTY з 2600.

Підписуйтесь на соціальні мережі Tezos Ukraine, щоб нічого не пропустити:

 1. Telegram-канал
 2. Facebook
 3. Twitter російською та українською
 4. Twitter англійською
 5. YouTube-канал
 6. Instagram
 7. LinkedIn
 8. hub на ForkLogс

наступний

Пройшло всього 5 днів із запуску USDt на Tezos. Вже можна користуватися?

Читайте схожі пости

Де зараз найвигідніший фармінг на Tezos?

Де зараз найвигідніший фармінг на Tezos?

Ф’ючерси на Tezos: тестуємо децентралізовану платформу деривативів Zenith

Ф’ючерси на Tezos: тестуємо децентралізовану платформу деривативів Zenith

Як працює IPFS і де насправді зберігаються ваші NFT

Як працює IPFS і де насправді зберігаються ваші NFT

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота