Як ліцензувати NFT на Tezos і навіщо це робити

Як ліцензувати NFT на Tezos і навіщо це робити

Дисклеймер: матеріал не є юридичною порадою. Рекомендуємо проконсультуватися з юристом по авторському праву, якщо ви плануєте купити та використовувати NFT у комерційних цілях.

Чомусь усі вважають, що придбання NFT означає повну купівлю прав на нього. Ніхто не забороняє поставити теззарда на аватарку, але як щодо продажу кухлів з теззардами, пошиття плюшевих ящерів, показу їх у рекламі чи іншій комерції?

У централізованому світі такі питання вирішуються за допомогою ліцензій. На Objkt.com та Radion.fm вже можна додати ліцензію до токену, а незабаром ми також зможемо ліцензувати інші NFT на Tezos за допомогою Tokenart.app.

Що взагалі можна ліцензувати?

Законодавства більшості країн включають поняття авторського права — реєстрацію права власності на інтелектуальні або творчі досягнення.

Людина може встановити авторське право на все, що вона зробила своїми руками та розумом незалежно від художньої та практичної цінності.

Наприклад, можна зробити своєю власністю код програми, книгу та її персонажів, музику та вірші, картини та фотографії, ювелірні вироби та меблі, ескіз дизайну кухні або топографічну карту свого міста.

Щоб використовувати чужий об’єкт авторського права у комерційних цілях, тобто заробляти з його допомогою гроші, потрібно отримати згоду власника авторських прав. Для цього або домовитися з ним безпосередньо, або придбати ліцензію.

Ліцензія вказує, що можна робити з твором: зберігати, заробляти на ньому, перепродати чи створити нову інтелектуальну власність на базі покупки. Договір може містити додаткову інформацію на кшталт заборони вивозити предмет мистецтва із країни.

Якщо третя сторона порушує умови ліцензії, власник авторських прав може звернутися до суду та отримати компенсацію.

Ліцензування NFT на Objkt.com

На маркетплейсі Objkt.com можна вказати тип ліцензії для свого об’єкта:

 • No License / All Rights Reserved — об’єкт не можна використовувати, проте його можна перепродати;
 • CC0 — громадське надбання, з ним можна робити все, що завгодно;
 • CC-BY — можна робити будь-що, але тільки якщо додавати посилання на джерело або автора;
 • CC-BY-SA — можна робити будь-що, але будь-які похідні об’єкти також потрібно ліцензувати за CC-BY-SA.

Тип ліцензії відображається у параметрах NFT. Наприклад, MEK.txt у роботах зазначає, що купівля картини не дає права на її комерційне використання.

Ліцензування зручне для обох сторін. Автор захищає свої інтереси з правом на одностороннє розірвання договору за його порушення, а ліцензіат отримує підтверджений доступ до об’єкта договору.

Ліцензування музики на Radion.fm

Маркетплейс для музики Radion.fm пропонує музикантам випускати свої треки у вигляді NFT, продавати їх та ліцензувати для комерційного використання.

Більшість треків мають ліцензію CC BY-NC-ND — потрібно вказувати посилання на автора та не змінювати об’єкт. Теоретично, якщо ви купили NFT-трек на Radion.fm, ви можете його завантажити і включати до комерційних проєктів.

Ліцензування на Tokenart

Tokenart — децентралізований проєкт для ліцензування та перегляду ліцензій на NFT. Платформа починала з колекцій на Ethereum, а зараз додала Tezos та інші блокчейни. Tokenart все ще у беті: вона знаходить колекції на Tezos за їхньою назвою, але не відображає самі об’єкти.

Тому покажемо ліцензії на прикладі BoredApeYachtClub. Кожен ліцензований токен має:

 • докладний опис того, що можна і чого не можна робити;
 • дозвіл чи заборону на комерційне використання;
 • посилання на умови ліцензії.

Щоб отримати ліцензію для своїх токенів або внести чинну ліцензію до бази даних Tokenart, потрібно зайти на сайт платформи і заповнити форму.

Tokenart підтримує такі ліцензії:

 • TA-DI — лише перегляд, продаж та оренда токена;
 • TA-DI-CU — можна використовувати з комерційною метою;
 • TA-DI-CU-A — можна використовувати в комерційних цілях, а також для створення NFT на основі об’єкта та заробітку на них;
 • TA-DI-E — перегляд, продаж та оренда, плюс гарантія унікальності, за якою автор зобов’язується не мінтити більше токенів з цією ж роботою;
 • TA-DI-CU-E — комерційне використання, автор гарантує унікальність токена;
 • TA-DI-CU-AE — комерційне використання, гарантія унікальності, право створювати інші NFT на основі об’єкта та заробляти на них;
 • R — обов’язкові роялті при перепродажі NFT.

Тобто, на Tokenart теоретично можна купити багато токенів з ліцензією TA-DI-CU-E, роздрукувати їх на полотнах, повісити в особистій галереї та брати плату за її відвідування.

Підписуйтесь на соціальні мережі Tezos Ukraine, щоб нічого не пропустити:

 1. Telegram-канал
 2. Facebook.
 3. Twitter російською та українською мовами
 4. Twitter англійською мовою
 5. YouTube-канал
 6. Instagram
 7. LinkedIn
 8. hub на ForkLog

наступний

Заводимо та виводимо XTZ з сайдчейна Deku

Читайте схожі пости

Не просто JPEGs: інтерактивні NFT на fxhash

Не просто JPEGs: інтерактивні NFT на fxhash

Зроби свою вітрину для NFT: огляд DIYFRAME від Андре Фукса

Зроби свою вітрину для NFT: огляд DIYFRAME від Андре Фукса

NFT-музиканти Tezos: шукаємо хороші альбоми на OBJKT

NFT-музиканти Tezos: шукаємо хороші альбоми на OBJKT

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота