fbpx
baking,tezos-intro - 29.04.2021

Як вибрати бейкера для своїх tez

У Tezos ви можете делегувати свій стейк будь-якому бейкеру, але не всі бейкери однакові.

Tezos працює на алгоритмі консенсусу Liquid Proof of Stake, який дозволяє відносно легко делегувати й скасовувати делегацію вашого стейка бейкер. На що варто звертати увагу при виборі бейкера? Розбираймось.

Які бувають Бейкер?

Вам вже напевно траплялися такі терміни, як «публічний бейкер», «приватний бейкер» і «корпоративний бейкер». Чим вони відрізняються? З точки зору протоколу, тобто участі в валідації блоків, вони нічим не відрізняються.

Публічний бейкер відрізняється від приватного тільки тим, що функціонує як публічний стейкінговий сервіс, який обіцяє ділитися своїми доходами з усіма, хто делегує йому свої стейки. Приватний бейкер не пропонує всім охочим делегувати йому свої стейки: технічно він не може заборонити вам делегувати йому свої tez, але він не зобов’язується ділитися з вами своїми доходами від бейкінга.

Наприклад, зараз найбільші стейки у централізованих бірж. Вони надають своїм користувачам можливість стейкінгу tez зі свого біржового рахунку й отримувати з цього прибуток. Якщо ви делегуєте такому бейкеру tez не зі свого біржового рахунку, а безпосередньо, то дохід ви не отримаєте. Це й означає, що біржа не є публічним бейкером — отримувати дохід від делегування tez такому бейкеру може тільки обмежене коло осіб, визначене цим бейкером.

Термін «корпоративний бейкер» використовують тільки для того, щоб підкреслити, що бейкером Tezos є якась корпорація. Корпоративний бейкер може бути як публічним, так і приватним.

Далі ми будемо говорити тільки про публічних бейкерів. Такі інформаційні ресурси, як Baking Bad, Tezos Nodes і TzStats дозволяють оцінювати публічних бейкерів за цілою низкою критеріїв.

Чим публічні Бейкер відрізняються один від одного?

Комісії. Комісія бейкера — це частка доходу від стейкінга ваших tez, яку бейкер залишає собі як плату за послуги. В середньому прибутковість від стейкінга однакова у всіх бейкерів, але прибутковість їхніх клієнтів відрізняється, тому що різні бейкери стягують різні комісії. Якщо комісія бейкера значно нижче, ніж в середньому на ринку, то варто задуматися, у чому причина.

Мінімальна сума для делегування. Бейкери можуть встановлювати мінімальну суму, яку вони готові прийняти від свого клієнта. Таким чином вони можуть обмежувати коло своїх потенційних клієнтів: одні бейкери приймають стейки від 1 tez, інші — від 1000 tez. Деякі бейкери також встановлюють мінімальну суму виплат.

Сума стейка. У короткостроковій перспективі чим більше сума стейка, тим менше коливання доходу бейкера від циклу до циклу, але в довгостроковій перспективі величина стейка не впливає на прибутковість. Проте, якщо стейк бейкера занадто малий у порівнянні з конкурентами, то виникає питання «чому?».

Термін існування. На Tezos Nodes термін існування бейкера вимірюється в циклах валідації. Незначна сума стейка може пояснюватися тим, що бейкер тільки нещодавно з’явився на ринку.

Кількість клієнтів. На TzKT можна подивитися кількість адрес, які делегували свої tez цьому бейкеру. Маленький стейк може пояснюватися тим, що у бейкера мало клієнтів.

Вільне місце. Кожен раз, коли бейкер створює блок або підтверджує блок іншого валідатора, він повинен заблокувати певну суму на 5 циклів в якості страхового депозиту. Якщо у бейкера недостатньо коштів для таких бондів (немає вільного місця), то великий стейк буде приводити до того, що цей бейкер буде пропускати блоки й отримувати менше винагороди, ніж міг би при такій сумі стейка.

Ефективність. Бейкер може пропускати блоки та отримувати менше винагороди, ніж можливо, не тільки через проблеми з бондом, а й через технічні проблеми. В ідеалі бейкер повинен працювати 24/7 без відключень, але на практиці це вдається не всім і не завжди.

Періодичність виплат. Бейкер встановлюють графік виплат винагород. Як правило, першу винагороду ви зможете отримати через 12 циклів (37 днів) або 7 циклів (23 дні).

Акуратність виплат. Бейкери не завжди виплачують ті суми, на які розраховують їхні клієнти, і не завжди дотримуються графіка виплат винагород. Причини такої недбалості можуть бути різними, але ця інформація є публічною і її варто враховувати.

Страховка. Baking Bad впровадили повне і часткове страхування клієнтів бейкерів. Страховка гарантує, що якщо бейкер перестає виплачувати винагороди своїм клієнтам, пропускає блоки, що призводить до падіння доходів його клієнтів, або змінює умови роботи без попередження, то Baking Bad буде покривати ці збитки протягом певного терміну.

Участь в управлінні мережею. Ви делегуєте бейкеру не тільки право затверджувати блоки, а й право голосу в управлінні мережею Tezos. Якщо, наприклад, ви підтримуєте прийняття оновлення Florence, а ваш бейкер не голосує за нього, то, можливо, ви захочете делегувати свої tez комусь іншому.

Інші проєкти. Деякі бейкери не обмежуються діяльністю по валідації блоків і створюють додаткову цінність для екосистеми Tezos. Це можуть бути самі різні проєкти: від подкастів на Soundcloud до Tezos Giga Node.

Підтримка. З деякими бейкерами можна зв’язатися тільки через соціальні мережі, деякі пропонують підтримку через чат в Telegram. Рівень чуйності бейкера може відрізнятися.

Висновки

Ми розповіли, на що варто звернути увагу при виборі бейкера. Кожен сам вирішує, які з цих критеріїв для нього важливі, а які ні. Головне, щоб ваш вибір бейкера був усвідомленим.

Ми ще не раз будемо говорити про бейкінг, так що залишайтеся на зв’язку, щоб нічого не пропустити:

  1. Telegram-канал
  2. Facebook.
  3. Twitter російською та українською мовами
  4. Twitter англійською мовою
  5. YouTube-канал
  6. Instagram
  7. LinkedIn
  8. hub на ForkLog

Готовий працювати з Tezos Ukraine?

Контакти