Flat Curve Market Maker на youves: більше вигоди, менше непостійних збитків

Flat Curve Market Maker на youves: більше вигоди, менше непостійних збитків

25 січня youves запустив Flat Curve MM для шести токенів у трьох торгових парах. Фіча Flat Curve — обмін великої кількості токенів із мінімальним впливом на ціну.

Пояснюємо, як працює Flat Curve MM, що можна обміняти на youves і чому такий вид маркету мейкера вигідний для провайдерів ліквідності.

Що таке Flat Curve

Раніше ми пояснювали особливості роботи децентралізованих бірж. Замість книги ордерів вони використовують автоматизовані маркери мейкерів. Ці смарт-контракти розраховують обмінний курс за допомогою функції, яка враховує доступну ліквідність у пулі.

На централізованих біржах обмінний курс залежить від ліквідності у книзі ордерів. При покупці активу ціна змінюється стрибками, тобто користувач отримує токени спочатку за однією фіксованою ціною, потім за іншою.

Графіки нижче – для наочності. Вони показують, як змінюється обмінний курс залежно від обсягу угоди, але не динаміку цін у реальних пулах.

На DEX немає книги ордерів і ціну токенів визначає автоматизований маркет мейкер. Найпоширеніші АММ — Constant Product Market Makers. Зміна ціни під час покупки виглядає як парабола.

Чим більше tez потрібно купити, тим більше USD потрібно заплатити за кожний наступний tez. Якщо користувач захоче купити все tez в пулі, ціна останнього tez буде сягати нескінченності.

Для стейблкоїнів та синтетичних активів з однаковою вартістю краще використовувати іншу формулу: Y + X = K, так звану Constant Sum Market Maker. Наприклад, при обміні ctez на tez графік буде виглядати як пряма лінія: за кожен ctez користувач отримає один tez.

Хоча можливість міняти синтетичні активи за курсом 1:1 виглядає добре, насправді застосування такої формули зіткнеться з проблемою. Обмінний курс не підлаштовується під попит, а значить ціна останнього tez не досягне нескінченності. У результаті в якийсь момент у пулі закінчиться ліквідність, якщо користувачі торгуватимуть «в один бік».

Щоб розв’язати проблеми з курсом та ліквідністю, розробники вигадали концепцію Flat Curve Market Maker — з прямою лінією при збалансованих резервах та кривою при дисбалансі.

Flat Curve можна зробити за допомогою різних формул. Наприклад, curve.fi використовує таку:

Артур Брайтман запропонував простіший варіант: U(x,y) = (x+y)⁸ – (x–y)⁸.

При розрахунку угод за такою формулою обмінний курс у пулі спочатку слабко відхиляється від цільового курсу. У разі збільшення обсягу угоди настає точка, коли курс починає активно зростати. Останній токен в пулі коштуватиме нескінченно багато, як і у випадку з Constant Product MM. В результаті користувачі обмінюють активи за адекватним курсом і не можуть повністю вивести ліквідність із пулу.

За розрахунками youves, у збалансованому пулі купівля 75% обсягу пулу змінить ціну лише на 3%.

Flat Curve на youves

Такий вид АММ в екосистемі Tezos використовують Plenty для обміну ctez на tez та youves для обміну стейблкоїнів та синтетичного BTC. Flat Curve на youves доступний для таких активів:

  • стейблкоїни — обмін uUSD на wUSDC, kUSD, USDtz;
  • обгорнутий біткоїн — обмін uBTC на tzBTC, wwBTC.

Крім того, токени на youves можна обміняти на tez, YOU та uDEFI через пули Quipuswap. Якщо обмін відбувається за допомогою Flat Curve, з’являється відповідне повідомлення.

При обміні 10 000 wUSDC на uUSD через Flat Curve ціна зміниться на 0,2% від ринку.

А при обміні такий 10 000 wUSDC через звичайний AMM ціна зміниться на 21%:

Ще одна перевага Flat Curve Market Maker

Обмін у DEX працює завдяки провайдерам ліквідності, які вносять токени в пули. За кожен обмін у пулі вони отримують комісії та заробляють. Однак при зміні обмінного курсу активів провайдери отримують непостійні збитки: на момент виведення коштів з пулу їхня частка може коштувати менше, ніж початковий депозит.

Припустимо, Аліса внесла до пулу 100 tez та 300 uUSD ($600), її частка в пулі становить 10%. Користувачі вносили в пул uUSD і забирали tez, доки обмінний курс не виріс із 3 uUSD до приблизно 6 uUSD.

У пулі тепер 705 tez та 4250 uUSD, а частка Аліси становить 70,5 tez та 425 uUSD ($848). Однак якби вона не вносила кошти в пул, її 100 tez та 300 uUSD зараз коштували б $900. По суті, Аліса недоотримала $52 прибутку — це і є непостійні збитки. За даними Nasdaq, половина провайдерів ліквідності децентралізованих бірж через це втрачає гроші.

У Flat Curve-кулі зі стейблкоїнами або іншими рівноцінними активами непостійні збитки будуть набагато меншими, тому що обмінний курс змінюється набагато слабше.

Підписуйтесь на соціальні мережі Tezos Ukraine, щоб нічого не пропустити:

  1. Telegram-канал
  2. Facebook.
  3. Twitter російською та українською мовами
  4. Twitter англійською мовою
  5. YouTube-канал
  6. Instagram
  7. LinkedIn
  8. hub на ForkLog

наступний

Спільнота Tezos зібрала для України $300 000!

Читайте схожі пости

Де зараз найвигідніший фармінг на Tezos?

Де зараз найвигідніший фармінг на Tezos?

Ф’ючерси на Tezos: тестуємо децентралізовану платформу деривативів Zenith

Ф’ючерси на Tezos: тестуємо децентралізовану платформу деривативів Zenith

Як купити Porsche за tez: огляд Smartlink Marketplace

Як купити Porsche за tez: огляд Smartlink Marketplace

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота