fbpx
27.01.2021

Огляд платформи для запуску DAO на блокчейні Tezos

Нещодавно ми розповіли про те, як команда Bender Labs розробляє DeFi-екосистему на блокчейні Tezos. Це ще не все: минулого тижня команда розробників TQ Tezos опублікувала анонс Homebase і BaseDAO — інструментів для роботи з DAO в мережі Tezos.

Ми підготували огляд Homebase і BaseDAO на основі статті TQ Tezos і інтерв’ю з продакт-менеджером Homebase Грегорі Рокко.

Homebase і BaseDAO: зробимо DAO простішими

В екосистемі Tezos росте кількість dapps та ініціатив спільноти. Разом з цим з’являється необхідність в децентралізованоум керуванні спільнотою і DAO (децентралізованих автономних організаціях, ДАО).

TQ Tezos представили проект Homebase — лаунчер, який дозволить користувачам створювати ДАО на Tezos і взаємодіяти з ними за допомогою фреймворку BaseDAO.

«Більшістю блокчейн-додатків незручно користуватись: звичайні люди не можуть в них розібратись. Ми створили інтуїтивно зрозумілий інтерфейс для запуску децентралізованих автономних організацій і керування ними. Завдяки Homebase проекти зможуть швидко створювати ДАО, а їх учасники — висувати пропозиції і приймати участь в голосуваннях. Все, що потрібно — підключити гаманець Tezos і кілька разів клацнути мишкою», — розповідає продакт-менеджер Homebase Грегорі Рокко

Homebase — це графічний інтерфейс для кастомізації та запуску ДАО в декілька років, а також голосування за зміну смарт-контрактів.

Спочатку Homebase буде підтримувати шаблони децентралізованих автономних організацій з основними функціями керування: вибір параметрів ДАО, як в протоколі Compound, і керування казначейством.

Наприклад, за допомогою шаблону Registry DAO користувачі керують смарт-контрактами: оракулами з курсами валют, протоколами криптопозик, децентралізованими обмінниками і іншими проектами на блокчейні Tezos. Учасники ДАО можуть заморозити токени для голосування, а також публікувати пропозиції за допомогою графічного інтерфейсу.

Бета-версія Homebase вийде в березні 2021 року.

Фреймворк BaseDAO: двигун Homebase

BaseDAO — це фреймворк з шаблонами для запуску та налаштування децентралізованих організацій. Він також підтримує створення кастомізованих пропозицій, які відображають будь-який код в вигляді лямбда-функцій.

«На Tezos нема базового фреймворку для роботи з децентралізованими автономними організаціями. Таким фреймворком може стати BaseDAO. Він дозволяє створювати і настроювати ДАО, а також випускати токени керівництва і проводити голосування», — пояснює продакт-менеджер Homebase Грегорі Рокко

Користувачі керують ДАО за допомогою пропозицій та голосувань. Пропозиції можуть бути простими і складними: від переказу коштів в мережі Tezos до зміни правил ДАО. Учасники ДАО голосують за прийняття пропозицій за допомогою токенів керування.

На даний момент TQ Tezos прототипували специфікацію розробки і код контрактів BaseDAO в LIGO і Michelson с використанням вбудованої предметно-специфічної мови програмування Lorentz.

В релізі BaseDAO v0.1 є шаблони основних смарт-контрактів:

 • TrivialDAO — простий дидактичний шаблон без кастомної логіки;
 • GameDAO — шаблон з кастомною логікою для керування MOBA-грою;
 • Treasury DAO — казначейство для керування активами спільноти і голосування за проведення транзакцій;
 • Registry DAO — шаблон для керування смарт-контрактами і перегляду метаданих ДАО на Tezos.

В майбутньому TQ Tezos покращить і розширить можливості шаблонів, щоб користувачі могли розробляти складні додатки. Наприклад, смарт-контракт для часткового володіння NFT або додаток для офчейн-голосування по принципу Snapshot.

Фреймворк BaseDAO надає метадані пропозицій з допомогою TZIP-16, підтримує стандарт токенів FA2, офчейн-голосування через Permit (TZIP-17) і включає дозвільне голосування «без комісій».

TQ Tezos оновить фреймворк, коли Tezos отримає нові можливості, такі як tickets. Крім того команда розробляє BaseDAO SDK на TypeScript і планує випустити його в лютому 2021 року.

Майбутнє ДАО на блокчейні Tezos

Децентралізовані автономні організації — ідеальний варіант для публічних фондів і децентралізованих проектів на Tezos. Наприклад, бейкери Tezos можуть запустити ДАО і відправити туди частку винагороди за добування блоків, щоб фінансувати розвиток інфраструктури для бейкінгу.

«Я думаю, що ДАО будуть розвиватися і рости разом з Tezos. Багато централізованих блокчейн-проектів планують стати децентралізованими, а існуючі децентралізовані спільноти шукають ефективні інструменти для самоуправління. Ми плануємо представити краще рішення для таких цілей», — коментує продакт-менеджер Homebase Грегорі Рокко

Команда TQ Tezos сподівається, що лаунчер спростить запуск ДАО, а графічний інтерфейс і шаблони допоможуть користувачам швидко освоїтись з Tezos.

Підпишіться на соціальні мережі Tezos Ukraine, щоб не пропустити новини екосистеми Tezos:

 1. Telegram-канал.
 2. Facebook.
 3. Twitter українською та російською мовами.
 4. Twitter англійською мовою.
 5. YouTube-канал.
 6. Instagram.
 7. LinkedIn.
 8. hub на ForkLog.

Готовий працювати з Tezos Ukraine?

Контакти