Історія Teia.art: маркептлейс врятований спільнотою

Історія Teia.art: маркептлейс врятований спільнотою

DeFi-проєкти з DAO та самоврядуванням спочатку замислювалися децентралізованими. Історія hic et nunc інша: централізований маркетплейс залишився без творця, зник та відновився під керівництвом спільноти.

Результат: HEN змінив назву на Teia.art, став прикладом користі децентралізації, організував DAO без токенів і зібрав, напевно, найактивнішу спільноту в Tezos. Розповідаємо історію перетворення Teia.art.

Коротка історія hic et nunc

Маркептлейс hicetnunc.xyz створив один розробник — Рафаель Ліма. Він же його видалив у листопаді 2021 року. Проте всі NFT залишилися в реєстрі смарт-контракту, а прив’язані до них артефакти — у децентралізованій файловій системі IPFS. Зник лише фронтенд, інтерфейс для взаємодії з контрактом та IPFS.

Автор teztools під ніком Manitcor, який допомагав Лімі підтримувати hicetnunc.xyz, зробив дзеркало маркетплейсу на домені hicetnunc.art. Паралельно спільнота запустила ще три дзеркала і вирішила створити DAO для управління воскреслим проєктом.

Manitcor підтримав ідею децентралізації. За його словами, за допомогою hic et nunc Рафаель Ліма експериментував із креативною економікою та кинув виклик традиційним децентралізованим фінансам. Але лише спільнота художників, колекціонерів та ентузіастів визначить, чи нова інкарнація hic et nunc дотримуватиметься цього принципу далі та чи зможе вона пережити удар.

Запуск прото-DAO та перейменування HEN у Teia

До Discord hic et nunc підключилися розробники, стратеги та менеджери. Вони організували розробку DAO та мультисиг-гаманця для проведення голосувань та прийняття рішень, створення нового смарт-контракту для маркетплейсу та набору волонтерів для боротьби з копімінтерами.

Не все було гладко: від старого hic et nunc залишилися керівницькі токени hDAO. У перші місяці роботи маркетплейсу їх безкоштовно отримували учасники угод з NFT. У грудні 2021 р. спільнота почала обговорювати, чи продовжити використовувати hDAO у самоврядуванні та для винагороди учасників, чи випустити нові токени.

На прикладі війни за незалежність США, процедури отримання громадянства та організації компанії Huawei користувач під ніком jackyang пояснив, що токени не зроблять кита повноцінним членом спільноти, але підійдуть як винагорода активних учасників.

Поки точилися дискусії про майбутнє hDAO, розробники запустили голосування за нову назву маркетплейсу. Для участі потрібна була лише адреса, яка раніше взаємодіяла з hic et nunc, і трохи tez для оплати транзакційних комісій.

Назви SYNQ та TEIA вийшли у фінал, і на наступному голосуванні TEIA перемогло з відривом у 5 голосів.

1 лютого розробники запустили сайт Teia.art та канал для вибору нового логотипу. Обговорення закінчилося тим, що розробники додали інструмент для завантаження логотипів, а логотип змінюється щоразу при перезавантаженні сторінки.

Хоча голосування без токенів та обговорення в Discord не схожі на класичні DAO з токенами та досягненням супербільшості, спільнота Teia виконала завдання — почала приймати рішення та покращувати маркетплейс.

Плани на розвиток Teia

Спільнота обговорює недоліки маркетплейсу та способи їх вирішення в Discord та Discourse. На Discourse зазвичай виносяться підсумки обговорень важливих тем на кшталт тестування того самого DAO з токенами, впровадження нового універсального індексера TezTok та реєстрації Teia як юрособи для розподілу комісій та сплати податків. Ви не повірите, наскільки часто в Tezos обговорюють податки.

Одна з головних дискусій — запуск нового мінтер-контракту. Teia все ще працює на старому контракті hicetnunc OBJKT для створення NFT. По суті, незалежний маркетплейс-проєкт залишається просто альтернативним фронтендом.

Запуск нового контракту означатиме запуск самостійної екосистеми, яка не прив’язана до старого коду hic et nunc. Крім того, розробники зможуть оновлювати контракт: додавати нові фічі до NFT, покращувати безпеку контракту та стандарту токенів, випускати власні «teia genesis»-токени. Є й недолік: новий контракт втратить сумісність з індексерами та старими інструментами для роботи з NFT, відповідно їх доведеться доопрацювати.

Зараз розробники зайняті DAO, покращенням UI та прискоренням завантаження NFT з IPFS. Швидше за все, темою першого голосування у справжньому DAO стане мінтер-контракт. Обговорення в Discord — це круто, але підрахунок голосів — найкращий спосіб дізнатися про волю спільноти.

Підписуйтесь на соціальні мережі Tezos Ukraine, щоб нічого не пропустити:

  1. Telegram-канал
  2. Facebook
  3. Twitter російською та українською
  4. Twitter англійською
  5. YouTube-канал
  6. Instagram
  7. LinkedIn
  8. hub на ForkLog

наступний

Дерево Меркла: ось чому Optimistic Rollups будуть безпечними

Читайте схожі пости

П’ять курсів, три хакатони та шість тисяч нових ентузіастів Tezos: підсумки роботи Tezos Ukraine

П’ять курсів, три хакатони та шість тисяч нових ентузіастів Tezos: підсумки роботи Tezos Ukraine

Не просто JPEGs: інтерактивні NFT на fxhash

Не просто JPEGs: інтерактивні NFT на fxhash

Зроби свою вітрину для NFT: огляд DIYFRAME від Андре Фукса

Зроби свою вітрину для NFT: огляд DIYFRAME від Андре Фукса

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота