Гайд по ctez: що це, навіщо потрібен, як користуватись

Гайд по ctez: що це, навіщо потрібен, як користуватись

Ctez — це синтетичний XTZ, який накопичує винагороду з делегування XTZ. Буквально: сьогодні 1 ctez може коштувати 1 XTZ, а через рік — вже 1,06 XTZ чи навіть більше.

Ми постаралися пояснити, як розраховується обмінний курс ctez, коли вигідно купувати ctez і чи варто випускати його у власній печі.

У чому суть ctez

Пули DEX та контракти DeFi-проєктів накопичують велику кількість XTZ. Постає питання: хто випікає ці XTZ? Якщо проєкт делегує, то кому саме? Що робити користувачеві, якщо він хоче використовувати DeFi, але не хоче делегувати конкретному бейкеру?

Ці проблеми вирішує ctez. Користувачі випускають ctez під заставу XTZ за допомогою власних печей, і самі вибирають комусь делегувати кошти.

При цьому ctez репрезентує не лише вартість XTZ, але й накопичену винагороду з бейкінгу. Наприклад, сьогодні 1 ctez може коштувати 1 XTZ, через рік — 1,06 XTZ, через два — 1,12 XTZ. Насправді обмінний курс регулюється не жорсткою прив’язкою до забезпечення, а механізмом підлаштування попиту та пропозиції ctez.

Як працює ctez

Механізм регулювання курсу ctez складається з двох частин:

 • печей для випуску ctez;
 • AMM для пари ctez та xtz.

Користувачі випускають ctez під заставу XTZ. Для цього вони створюють контракти-пічки, вносять у них депозити та випускають ctez. При створенні печі користувач вибирає бейкера, якому він делегує XTZ на депозиті. Бейкер нараховує винагороди у ту ж піч.

Одночасно з пічками працює окремий АММ — пул для обміну ctez на XTZ та назад. Крім прямої функції обміну він виконує роль оракула: курс цього пулу впливає на значення дрифта (drift) — темп зміни цільової ціни (target):

 • ctez в АММ коштує менше цільової ціни. Дрифт збільшується, і якщо він вищий за нуль, цільова ціна зростає швидше або падає все повільніше.
 • ctez коштує більше цільової ціни. Дрифт зменшується, цільова ціна заповільнює ріст або навіть падає.

Значення дрифту перераховується під час кожного виклику АММ. Він змінюється повільно, не швидше 1% річного на день. Таке рішення захищає ctez від махінацій через маніпуляції з контрактом-оракулом.

Цільова ціна — вартість ctez в XTZ — потрібна для розрахунку відсотка забезпечення печей та умов їх ліквідації. Піч може потрапити під ліквідацію, якщо вартість випущених ctez перевищить 93,33% від депозиту в XTZ.

В результаті кожна покупка чи продажа ctez запускає ланцюжок подій, який впливає на пропозицію ctez.

Припустимо, при цільовій ціні 1,0 Аліса внесла до пічки 100 XTZ і випустила 90 ctez. Відсоток забезпечення складає 90%. Якщо цільова ціна підніметься до 1,05, то відсоток забезпечення становитиме 94,5% — і пічку можна ліквідувати. Боб внесе до неї ctez і забере XTZ.

У результаті за допомогою АММ, дрифту та цільової ціни ctez регулює попит та пропозицію. Розглянемо приклади:

 • Користувачі вважають за краще випускати ctez — надмірна пропозиція. Курс на АММ падає нижче за цільову ціну, дрифт зростає, а за ним збільшується цільова ціна. Якщо значення дрифту перевищує винагороду з бейкінгу, користувачі викуповують ctez для погашення або ліквідації печей — курс підвищується до цільової ціни, пропозиція зменшується.
 • Користувачі вважають за краще купувати ctez — надмірний попит. Курс на АММ зростає вище за цільову ціну, дрифт зменшується, за ним зменшується цільова ціна. Стає вигідно скористатися петлею mint-sell-mint: випустити ctez, продати їх за XTZ, випустити ще ctez, продати їх, і так кілька разів. Курс зменшується до цільової ціни, пропозиція збільшується.
 • Користувачі знайшли баланс між покупкою та випуском ctez — еквілібріум. Значення дрифту дорівнює прибутку з делегування, вартість ctez репрезентує XTZ і накопичені винагороди за бейкінгу.

Короткі підсумки: ctez не може і не повинен утримувати жорстку прив’язку XTZ. Його вартість плавно змінюється за допомогою дрифту, змін цільової ціни та ліквідацій.

Як заробити на ctez

Перейдіть на ctez.app і подивіться на значення дрифту.

Якщо воно вище 6% — варто купити та утримувати ctez. Його ціна зростатиме: власникам печей доведеться купувати та погашати ctez, щоб уникнути ліквідації.

Якщо значення дрифту нижче за прибутковість з делегування, можете спробувати створити пічку і заробити на mint-sell-mint. Для цього натисніть кнопку Create Oven у меню зліва.

Введіть адресу бейкера, якій пічка делегує XTZ, та вкажіть, скільки XTZ хочете внести. Натисніть кнопку Whitelist, якщо хочете, щоб тільки вказані адреси могли внести додаткові XTZ до вашої печі. Потім натисніть Create Oven і підтвердіть транзакцію у гаманці.

Зачекайте хвилину до потрапляння транзакції в блок і натисніть кнопку My Ovens у меню зліва.

Натисніть на потрібну пічку. Відкриється сторінка з її даними: рівнем забезпечення, кількістю XTZ на депозиті та випущених ctez.

Натисніть Mint, щоб випустити ctez. Введіть кількість, підтвердіть транзакцію у гаманці. Через кілька хвилин перевірте гаманець — на ньому має з’явитися ctez.

Якщо не з’явилися — додайте токен вручну за адресою контракту ctez (KT1SjXiUX63QvdNMcM2m492f7kuf8JxXRLp4).

Все, тепер ви можете користуватися ctez, поки ви отримуєте нагороди за бейкінг. Внесіть їх у ферму Plenty або обміняйте на інший актив на Quipuswap.

Щоб повернути закладені XTZ, купіть потрібну кількість ctez та погасіть їх в інтерфейсі своєї ферми.

Підписуйтесь на соціальні мережі Tezos Ukraine, щоб нічого не пропустити:

 1. Telegram-канал
 2. Facebook.
 3. Twitter російською та українською мовами
 4. Twitter англійською мовою
 5. YouTube-канал
 6. Instagram
 7. LinkedIn
 8. hub на ForkLog

наступний

Flat Curve Market Maker на youves: більше вигоди, менше непостійних збитків

Читайте схожі пости

988%, 110%, 47%, 40% річних — найвигідніші ферми на Tezos у 2023 році

988%, 110%, 47%, 40% річних — найвигідніші ферми на Tezos у 2023 році

Plenty.network: пояснюємо що робити з PLY та veNFT та як на них заробляти

Plenty.network: пояснюємо що робити з PLY та veNFT та як на них заробляти

Що таке мультисіг і навіщо він потрібний? Пояснюємо простими словами

Що таке мультисіг і навіщо він потрібний? Пояснюємо простими словами

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота