fbpx
01.02.2021

DeFi на Tezos: перший погляд

На сьогодні децентралізовані фінансові додатки — це головний юзкейс смарт-контрактів на публічних блокчейнах. Подивимось, який ландшафт децентралізованих фінансів уже встиг сформуватись на блокчейні Tezos.

Почнемо з того, чому Tezos — це відмінна платформа для децентралізованих фінансів.

Tezos VS Ethereum

Ethereum став першою платформою смарт-контрактів, на якій виросла екосистема децентралізованих фінансів. Але бути першим не означає бути кращим. Хоча у Ethereum є перевага першого ходу, у Tezos є інші переваги.

Швидкість транзакцій на Tezos більша, ніж на Ethereum — 40 tx/sec проти 15 tx/sec. Також на Tezos дешевший газ: оновлення Delphi знизило вартість газу на 75% і тепер комісії в мережі Tezos в сотні раз нижче, ніж в мережі Ethereum.

Фінансовим додаткам потрібні не тільки швидкі та дешеві транзакції, але й надійність. На відміну від смарт-контрактів на Ethereum код смарт-контрактів на Tezos формально верифікується. Це зменшує ризики того, що в DeFi-додатку після запуску знайдеться баг, який спричинить збитки користувачам та інвесторам проєкту. Крім того, ончейн-керування оновленнями Tezos забезпечує мережу від фрагментації в результаті хардфорків.

Токенізація

У фінансовій системі рухаються активи, тому перше, що потрібно екосистемі DeFi на Tezos — наповнити її різноманітними криптоактивами.

По-перше, це токени, емітовані безпосередньо на блокчейні Tezos: від токенізованих традиційних активів, таких як нерухомість чи цінні папери, до токенів різноманітних ДАО.

По-друге, це токени інших блокчейнів, наприклад, перенесені на блокчейн Tezos біткоїни. Для цього розробляються протоколи, такі як WRAP. Не варто забувати та про токенізовані стейки XTZ, такі як wXTZ, що дозволяють використовувати застейкані XTZ в екосистемі DeFi.

NFT

Невзаємозамінні токени (NFT) з’явились відносно недавно, але вже перетворились в самостійний сегмент криптовалютної екосистеми, який також знаходить точки перетину з DeFi.

Приклад використання NFT — фантастична спортивна гра CricTez. В ній можна збирати токенізованих ігрових персонажів в команди й брати участь в змаганнях, а також торгувати цими персонажами на внутрішньому маркетплейсі. Kalamint — це перший керований спільнотою NFT-маркетплейс на Tezos, де можна створювати NFT, торгувати ними, збирати колекції та отримувати нагороди в нативному токені KALA.

Стейблкоїни

Щоб купляти та продавати токени, якщо це не бартер, потрібні гроші. Функції грошей в екосистемі DeFi виконують стейблкоїни, забезпечені національними валютами або криптоактивами.

На блокчейні Tezos є стейблкоїни обох типів. До першого типу відноситься USDS — токенізовані долари США від проєкту Stably. Нещодавно CEO проєкту розповів нам, чому проєкт переїхав з Ethereum на Tezos. Другий тип стейблкоїнів поки представлений лише проєктом Kolibri з його стейблкоїном kUSD, забезпеченим XTZ. Kolibri поки знаходиться в тестовій мережі та не пройшов аудитів, але згідно з планом команда проєкту отримає результати першого аудиту 17 лютого 2021 року.

Оракули

Для роботи стейблкоїнів схожих на Kolibri, децентралізованих кредитних додатків і ряду інших DeFi-додатків потрібні дані про поточну ціну задатків. Ці дані в смарт-контракти постачають оракули.

У Tezos є нативний проєкт Harbinger, який має мету збудувати самопідтримуючі цінові оракули, робота яких оплачується XTZ, отриманих у вигляді винагороди за бейкінг. Крім того, команди SmartPy і Cryptonomics продовжують роботу по інтеграції в екосистему Tezos оракулів Chainlink, які вже успішно використовуються в DeFi на Ethereum.

DEX

Коли фінансова система наповнюється всілякими активами, на арену виходять децентралізовані біржі.

Dexter — це перша децентралізована біржа на Tezos, що працює на AMM-пулах. На ній торгуються чотири пари на XTZ: XTZ/wXTZ, XTZ/tzBTC, XTZ/ETHtz та XTZ/USDtz. В тестнеті знаходиться Quipuswap — ще одна DEX на AMM-пулах від Madfish Solutions.

Atomex розвивають інший напрямок обміну криптоактивів: вони запустили гібридну біржу з кросчейновими атомарними свопами між Tezos, Bitcoin, Ethereum і Litecoin.

Команда Smart Contract Labs повідомила про розробку біржі синтетичних активів, яка буде використовувати такі DeFi-примітиви Tezos, як оракул Harbringer та стейблкоїн Kolibri. Це означає, що цеглинки фінансового Lego на Tezos починають складатись.

Це тільки початок

Ми згадали лише про базові категорії DeFi і приклади проектів на Tezos з цих категорій. На Tezos будують токенізовані фонди, кредити під заставу токенізованих активів, ринки передбачень, страхові продукти і багато іншого.

В екосистемі Tezos є проекти, які поки складно вписати в якусь категорію. Наприклад, Stakepool, де ви можете спробувати передбачити ціну XTZ на кінець наступного стейкінгового періоду. Якщо ваш прогноз виявиться точнішим за інші, ви отримаєте всю винагороду пулу за цей період.

TzButton — це вже більше азартний соціальний експеримент, ніж DeFi. На сайті TzButton є кнопка — натиснути на неї коштує 0,2 XTZ. Отримані таким чином XTZ стейкаються. В кінці кожного циклу експерименту тривалістю до 24 годин, всі застейкані XTZ отримує учасник, який натиснув кнопку останнім в циклі. Прибуток від стейкінгу XTZ іде на підтримку програмного забезпечення з відкритим вихідним кодом.

Це тільки початок. 2021 рік обіцяє стати роком DeFi на Tezos, тому ми продовжимо заглиблюватись в цю тему і присвятимо пости окремим категоріям DeFi-додатків. Залишайтесь на зв’язку з Tezos Ukraine:

  1. Telegram-канал
  2. Facebook.
  3. Twitter українською та російською
  4. Twitter англійською
  5. YouTube-канал
  6. Instagram
  7. LinkedIn
  8. hub на ForkLog

Готовий працювати з Tezos Ukraine?

Контакти