Оновлення Edo прийнято і ось його головні фічі

Оновлення Edo прийнято і ось його головні фічі

14 лютого 2021 року в мережі Tezos відбулась чергова історична подія.

Завершився четвертий етап голосування бейкерів за поправки до протоколу, в результаті чого оновлення Edo остаточно прийнято мережею!

Історія оновлень Tezos

Edo — це п’яте оновлення протоколу Tezos, хоча допитливі користувачі експлорера TzKT від Baking Bad можуть виявити, що технічно в історії протоколу виділяється не п’ять, а десять етапів.

Першим оновленням Tezos вважається Athens. Це оновлення знизило розмір ролу з 10 000 XTZ до 8 000 XTZ, підвищило ліміт газу на операцію і на блок, а також змінило мінімальну комісію за операції та порядок реактивації делегатів.

Головними пунктами оновлення Babylon стали поліпшення протоколу консенсусу Emmy і мови смарт-контрактів Michelson. Крім цього, для пропозицій щодо зміни протоколу був встановлений кворум в розмірі 5% якщо пропозицію не підтримає мінімум 5% загального стейку мережі, то воно не проходить в наступний період голосування.

2020 рік був багатий на оновлення Tezos. Бейкер прийняли пропозиції Carthage і Delphi, почали голосувати за Edo.

У Carthage були прийняті кілька поліпшень мови Michelson, модифікована формула розрахунку винагород за бейкінг і ендорсінг, щоб зробити її більш стійкою до деяких типів атак, а також ліміт газу на блок і операцію зріс на 30%.

У Delphi ліміт газу залишився незмінним, але кількість обчислень на одиницю газу була значно збільшена, а плата за зберігання даних знижена в чотири рази з 1 XTZ до 0.25 XTZ. Це зробило Tezos ще більш привабливою платформою для DeFi.

Хронологія перших чотирьох оновлень Tezos має наступний вигляд:

 • Athens (блоки 458 753 – 655360).Тривалість 196 625 блоків.
 • Babylon (блоки 655 361 – 851968).Тривалість 196 607 блоків.
 • Carthage (блоки 851 969 посилання – 1 212416).Тривалість 360 447 блоків.
 • Delphi (блоки 1 212 417 посилання – 1 343488).Тривалість 131 071 блок.

І ось, на блоці 1 343 489, прийшов час Edo.

Головні фічі Edo

В якості головної новизни Edo можна виділити три пункти:

 • Протокол Sapling, який робить можливими приватні транзакції.
 • Тікети, які полегшують розробникам написання безпечних і компонованих контрактів.
 • П’ятий період процедури голосування, який забезпечує більш плавне оновлення протоколу.

Нижче ми коротко схарактеризуємо кожен з цих пунктів.

Sapling

Протокол Sapling дозволяє здійснювати приватні транзакції у взаємозамінних токенах. Сума такої захищеної (shielded) транзакції, а також її відправник і одержувач, приховані для всіх, крім відправника та одержувача, у яких є спеціальні ключі для перегляду цих даних (viewing keys). Ці переглядові ключі дозволяють користувачам давати обраним третім особам, наприклад, представникам державних органів, доступ до інформації про свої транзакції.

Спочатку цей протокол був розроблений компанією Electric Coin для анонімної криптовалюти Zcash. Тепер Sapling інтегрований як інструкція в мову смарт-контрактів Michelson. Це дозволяє заводити монети в анонімний пул і виводити їх з нього прямо всередині смарт-контракту.

Sapling може бути використаний в пріоритетних напрямках індустріального впровадження Tezos, визначених Tezos Foundation: цифрові цінні папери, платежі, цифрові валюти центральних банків і децентралізовані фінанси. Наприклад, Sapling робить можливими конфіденційні STO.

Тікети

Тікети це загальний і компонований механізм для аутентифікації даних зі смарт-контрактів, управління дозволами і репрезентації активів. Простіше кажучи, тікети дозволяють створювати доступні для передачі дозволи і емітувати токени.

Тікети відрізняються від існуючих на Tezos токенів стандарту FA1.2 і FA2, оскільки їх передача не вимагає звернення до смарт-контракту, як у випадку з традиційними токенами. Різниця між тікетами і звичайними токенами подібна різниці між готівкою і грошима на банківському рахунку: перші можна передавати p2p, а в передачі других бере участь посередник, функцію якого в випадку токенів виконує централізований смарт-контракт.

Тікет можна скопіювати і перевірити його унікальність, тому це рішення можна використовувати для створення NFT. Подивіться, наприклад, як можна провести голландський аукціон NFT за допомогою тікетів. У тікетів багато юзкейсов: заміна мультісіга, менеджмент доступу до функцій смарт-контрактів, геймінг, голосування.

До речі про голосування, час переходити до третього пункту новизни Edo.

Голосування

Головна особливість механізму управління Tezos це можливість змінювати протокол без необхідності хардфорков. Edo вносить поправки в сам механізм внесення поправок до протоколу.

Раніше процес внесення поправок до протоколу складався з чотирьох послідовних періодів: пропозиція, дослідження, тестування і просування. Кожен етап тривав вісім циклів або близько 23 днів.

Edo додає до цього процесу п’ятий період, який називається «впровадження». Пропозиція додати цей період обумовлено тим, що негайна імплементація поправок після завершення періоду просування породжує додаткові ризики і витрати для розробників, бейкерів та інших стейкхолдерів. Додавання періоду впровадження дозволяє зробити процес переходу на оновлення більш плавним.

Разом з цим, Edo скорочує тривалість кожного періоду голосування з 8 до 5 циклів, тобто з ~23 днів до ~14 днів. Це робиться для того, щоб, незважаючи на додання п’ятого періоду, скоротити загальний час прийняття поправок в Tezos з ~92 днів до ~71 дня.

На цьому ми завершуємо короткий екскурс в Edo. Хочете продовжити знайомство з Edo в компанії Артура Брейтмана та інших розробників Tezos? Подивіться випуск Tezos Town Hall і не забувайте про наш курс, воркшоп і хакатон.

Ще більше цікавої та корисної інформації в соціальних мережах Tezos Ukraine, приєднуйтесь:

 1. Telegram-канал
 2. Facebook.
 3. Twitter російською та українською мовами
 4. Twitter англійською мовою
 5. YouTube-канал
 6. Instagram
 7. LinkedIn
 8. hub на ForkLog

наступний

Tezos за місяць: технологія, економіка і спільнота в січні

Читайте схожі пости

Ліквідність для DeFi на рівні протоколу: мережа Tezos активувала оновлення Granada

Ліквідність для DeFi на рівні протоколу: мережа Tezos активувала оновлення Granada

Мережа Tezos активувала шосте оновлення протоколу Florence

Мережа Tezos активувала шосте оновлення протоколу Florence

Запущено четверте он-чейн оновлення Tezos — Delphi

Запущено четверте он-чейн оновлення Tezos — Delphi

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота