CBDC — чи потрібен їм блокчейн?

CBDC — чи потрібен їм блокчейн?

Цифрові гроші цікавлять 80% великих банків. Два роки тому центральний банк Франції експериментував із приватним форком Tezos для випуску та тестування цифрового євро.

Що таке цифрові валюти центральних банків (CBDC), які у них переваги перед іншими формами грошей, чим вони відрізняються від стейблкоїнів і чи потрібен для їхньої роботи блокчейн? Пояснюємо все це простими словами.

Навіщо потрібні CBDC?

CBDC, Central Bank Digital Currency або цифрова валюта центрального банку — це цифровий аналог паперових грошей.

Ось головні переваги цифрових валют:

  • ЦБ зможе конкурувати з комерційними банками, теоретично — пропонувати кредити з нижчими ставками;
  • фінансова інклюзивність — для використання CBDC не потрібно відкривати банківський рахунок, цифрові платежі будуть доступні для більшої кількості людей;
  • економія національного бюджету — на операційні витрати для роботи з готівкою країни витрачають 1,7% від ВВП;
  • контрольованість регуляторами завдяки програмованості та прозорості CBDC;
  • доступність 24/7 до ліквідності банків.

CBDC на вигляд не відрізняються від безготівкових грошей на банківських рахунках, але це два різних типи валют.

Безготівкові кошти емітує конкретний банк, і можливість скористатися цими грошима залежить від нього. Банк закрився — карта не працює, гроші не зняти.

CBDC ж працюють як готівка, але в цифрі. Люди та юридичні особи можуть переводити їх без посередництва банків та платіжних провайдерів.

Також CBDC не можна вважати стейблкоїнами, тому що цифрові гроші забезпечені безпосередньо центральним банком. Грубо кажучи, це не монетки, які ЦБ випустив під заставу паперових грошей, а повноцінна частина грошової маси. Цифрова валюта не репрезентує гроші, вона є грошима.

CBDC використовують блокчейн?

Для роботи CBDC потрібен цифровий реєстр із надійним зберіганням даних, резервним копіюванням та захистом від зміни попередніх записів. Блокчейн-протоколи підходять під цей опис, якщо не звертати увагу на кілька деталей.

По-перше, в основі CBDC важко уявити публічний та прозорий блокчейн. Інакше вийде, що знаючи адресу гаманця конкретної людини, інші люди зможуть стежити за її фінансовим життям.

По-друге, центробанк повинен зберігати монополію та повний контроль над цифровою валютою. Децентралізація не вписується у це завдання.

По-третє, пропускної спроможності надійних блокчейнів може не вистачити обслуговування мільйонів користувачів.

Однак це не означає, що CBDC не використовуватимуть напрацювання блокчейн-протоколів на кшталт розподіленого реєстру, евристичного аналізу для відстеження руху коштів та смарт-контрактів для автоматизації фінансових завдань. Саме для цього французький Societe Generale — Forge та Нацбанк України експериментували з Tezos як платформою для CBDC.

CBDC замінять криптовалюти?

Ні, тому що вони мають різні завдання. Завдання цифрових грошей — бути цифровими грошима, тобто універсальним обмінним товаром та законним платіжним засобом. Криптовалюти в поточному стані — це і засіб для інвестицій, і інфраструктурне рішення для запуску фінансових проєктів, і картинні галереї, але не загальноприйняті кошти для платежів.

Все ж таки CBDC у теорії зможе трохи спростити роботу з криптовалютами. Наприклад, при легалізації криптовалют Нацбанк може запустити звичайнісінький міст для перенесення цифрових євро або гривень на блокчейн.

В яких країнах вже є CBDC і що кажуть користувачі?

На сайті Atlantic Council є інтерактивна карта країн, на якій відзначено прогрес у розробці та впровадженні цифрових грошей.

Поки що найактивніша країна щодо цифрових грошей — Китай з цифровим юанем e.CNY. Про технічну сторону e.CNY відомо мало, а в його Whitepaper описані лише розв’язувані завдання та вплив на фінансову систему.

ЦБ Китаю тестує цифровий юань у чотирьох великих провінціях. Журналісти технологічних видань час від часу проводять інтерв’ю з жителями та підприємцями, щоб дізнатися про їхню думку про нову форму грошей. Поки всі сходяться на тому, що цифровий юань вигідніший за безготівковий: ЦБ не бере комісію за перекази та еквайринг e.CNY, і власники магазинів буквально агітують покупців платити саме в ньому.

ЦБ Китаю оригінально розв‘язав проблему анонімності платежів. Директор відділу цифрових грошей Му Чанчун заявив, що банк відстежуватиме лише великі платежі, а дрібні «побутові» операції залишаться анонімними.

Висновки

Незважаючи на регульованість та централізованість CBDC — це все одно шлях впровадження цифрових валют у маси. З цієї точки зору національні цифрові валюти можуть призвести до популяризації криптовалюту серед населення країни завдяки спрощенню конвертації фіату в крипту і назад.

Публічні блокчейни на зразок Tezos насправді не потрібні для досягнення цілей створення CBDC, але творці цифрових валют переймають їхній досвід та технологічні досягнення.

наступний

Огляд ArtDEX: AMM для NFT

Читайте схожі пости

Starlords: новий ступінь генеративних NFT із зовнішніх світів

Starlords: новий ступінь генеративних NFT із зовнішніх світів

Розробка після акселератора: як податись на грант для запуску проєкту

Розробка після акселератора: як податись на грант для запуску проєкту

Приватність на Tezos: zk-SNARKS вже є чи ні?

Приватність на Tezos: zk-SNARKS вже є чи ні?

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота