Сьогодення та майбутнє DEX на Tezos

Сьогодення та майбутнє DEX на Tezos

Ми підготували огляд DEX на Tezos. Дивимося на сьогодення і думаємо про майбутнє.

DEX на Tezos з’явилися відносно недавно, але дані, які у нас є, вже дозволяють робити висновки. Ми порівняли функціонал перших двох DEX на Tezos — Dexter і Quipuswap.

Dexter і Quipuswap — це DEX, які використовують стандартну механіку AMM: провайдери ліквідності надають свої токени AMM-пулам, а трейдери користуються ними для обміну. Проте ці DEX сильно відрізняються одне від одного.

FA1.2. vs FA2

Ключова відмінність між Dexter і Quipuswap — в підтримуваних стандартах токенів. Dexter працює тільки з токенами стандарту FA1.2, а Quipuswap — з FA1.2 та FA2. Зараз Tezos здебільшого використовує FA2, і через це користувачі не зможуть створити пул ліквідності на Dexter для нових токенів цього стандарту.

Майбутнім DEX на Tezos варто орієнтуватися на стандарт FA2 і стежити за подальшими розробками в цій галузі. Наприклад, за тікетами — способом репрезентації та трансферу активів, а також керування дозволами. Наприклад, тікет може дозволити користувачеві здійснювати транзакції без комісій.

Створення пулів ліквідності

Quipuswap дозволяє користувачам створювати пули ліквідності, а Dexter — ні. Користувач може лише внести ліквідність в готові пули, які створили розробники Dexter.

Безумовно, можливість вільно створювати пули ліквідності для будь-яких токенов — це необхідна штука. Однак створення пулів відкриває дорогу шахраям, які можуть запускати пули з токенами-клонами. Варіант розв’язання цієї проблеми вже є. DEX додає у свій інтерфейс можливість використання білих списків токенів, розроблених членами спільноти. Користувачеві не потрібно перевіряти кожен токен окремо, йому досить довіряти автору білого списку токенів, який він використовує.

Ліквідність

Навесні 2021 року загальна сума активів в пулах ліквідності Dexter досягала $1,9 млн, але з 14 травня вона різко впала. В той самий час сума активів в пулах ліквідності Quipuswap досягала $9 млн, а 12-13 травня ліквідність значно виросла.

Станом на 31 травня, загальна ліквідність і добовий оборот Quipuswap перевищували аналогічні показники Dexter більш ніж в 40 разів: ~$6,639 млн ліквідності проти ~$0,151 млн, і ~$0,775 млн добового обороту проти ~$0,016 млн.

Загальна сума активів в пулах ліквідності та добовий оборот AMM-DEX на Tezos залишаються відносно невеликими, хоча нас вражає динаміка їх зросту. В майбутньому вони продовжать зростати завдяки запуску нових проєктів на Tezos і рішеннях на кшталт Wrap Protocol. Проте tez в пулах ліквідності уже достатньо, щоб бейкери почали конкурувати за цей стейк.

Бейкінг

У DeFi на Tezos є важлива відмінність від DeFi на PoW-блокчейнах: депоновані в DeFi-додатках tez можна внести у стейкінг. У випадку з DEX мова йде про tez, що знаходяться в пулах ліквідності. Власник tez може делегувати їх бейкеру, щоб отримувати додатковий прибуток у вигляді частки емісії tez.

У провайдерів ліквідності на Dexter немає можливості самостійно вибрати бейкера для делегування tez зі свого пулу, оскільки це робить команда розробників. У Quipuswap провайдери ліквідності кожного пулу голосують за бейкерів, яким будуть делеговані tez цього пулу.

У міру того як буде рости сума tez в пулах ліквідності, боротьба бейкерів за ці пули буде посилюватися. Вже зараз у нас є кейс пулу CRUNCH. Він став найбільшим пулом ліквідності на Quipuswap після того, як команда проєкту Crunchy відправила в нього 100% зібраних на пресейлі CRUNCH коштів.

Команда Crunchy заблокувала свої кошти в пулі ліквідності, але при цьому не проголосувала за бейкера пулу. Це дало можливість провайдерам ліквідності з невеликою часткою в пулі CRUNCH вирішувати, кому делегувати цю значну суму tez. Немає нічого дивного в тому, що бейкер захоче стати провайдером ліквідності цього пулу, щоб проголосувати за делегування tez собі та використати право вето, щоб не допустити до цих tez інших бейкерів.

Токен керування

Ні у Dexter, ні у Quipuswap немає токенів керування. Чи будуть вони запущені? Скоріше так, ніж ні. По-перше, токени керування дозволяють передати управління DeFi-додатком з рук розробників в руки ДАО і зробити користувачів цього додатка його власниками. По-друге, розподіл токенів керування DEX серед провайдерів ліквідності створює додатковий стимул для надання ліквідності та цим може підвищити ліквідність DEX.

За межами базового AMM

DEX бувають двох типів: з пулами ліквідності (AММ) та книгами ордерів. DEX з книгами ордерів з’явилися до АММ, але нині вони менш популярні. На Tezos таких проєктів немає. Проте DEX з книгами ордерів виграють в AMM по торговому функціоналу. Наприклад, у них є стоп-ордери та маржинальна торгівля.

Торгівля безстроковими контрактами з плечем раніше була доступна тільки на ордерних біржах. Хоча її можна реалізувати в форматі AMM, таких проєктів на Tezos теж поки немає.

Зараз на Tezos є тільки базові AMM-DEX, але еволюція DEX на цьому не завершилася. Історія DEX на Tezos тільки починається, і попереду ще багато цікавого. Підписуйтесь на нас, щоб нічого не проґавити:

  1. Telegram-канал.
  2. Facebook.
  3. Twitter українською та російською мовами.
  4. Twitter англійською мовою.
  5. YouTube-канал.
  6. Instagram.
  7. LinkedIn.
  8. hub на ForkLog.

наступний

«Живу і дихаю Tezos»: інтерв’ю з розробником Crunchy Джошуа Дешантом

Читайте схожі пости

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота