Deku — перший сайдчейн Tezos уже на Jakartanet

Deku — перший сайдчейн Tezos уже на Jakartanet

5 липня Marigold анонсувала запуску сайдчейну Deku — L2 рішення для Tezos, — і розгорнула альфанет-версію в Jakartanet. Команда розмістила короткий опис Deku на своєму сайті та розповіла про це у двогодинному стримі #BlockchainEvolved.

Цей пост — підсумки стріму з розробниками Marigold Едуардо Рафаелем, Денієлом Хайнсом та Джейсоном Ріджуеєм-Тейлором. Наприкінці статті ми додали таймкоди за темами та посилання на документацію. Розберемося в принципах роботи Deku, сценаріях використання L2-рішень та їх ролі у подальшому розвитку Tezos.

Навіщо Tezos потрібен сайдчейн

Характеристики блокчейну — це компроміс між безпекою, децентралізацією та пропускною спроможністю, тобто транзакціями за секунду (TPS). TPS можна форсувати через підвищення вимог до обладнання. При цьому зменшиться кількість валідаторів, які можуть дозволити собі запустити вузол, що призведе до централізації мережі.

TPS Tezos постійно покращувався протягом останніх двох років, особливо з впровадженням Tenderbake в Ithaca. Однак багатьом додаткам, все ще потрібно на порядки більше, ніж забезпечують сучасні L1. TORUs і SCORUs не зроблять Tezos набагато швидше, оскільки швидкість введення інформації через роллапи прив’язана до блокчейну Tezos.

Сайдчейни — це блокчейни, пов’язані з основним чейном, що дозволяє користувачам переміщувати свої активи в обох напрямках. При цьому характеристики сайдчейна можуть відрізнятися від основної мережі: він може бути швидшим, анонімнішим або навіть використовувати іншу віртуальну машину.

За допомогою сайдчейнів користувачі можуть вирішити, який рівень децентралізації вони хочуть для своїх транзакцій. При цьому вони отримають набагато більший TPS і заплатять меншу комісію за транзакції, які не потребують максимальної безпеки L1. Сайдчейни також пропонують спосіб експериментувати з різними архітектурами блокчейну з L1 як підстрахування для користувачів.

Що таке Deku

Слово «Deku» — натяка на мангу My Hero Academia.

Deku це повноцінний блокчейн з вузлами, які виробляють і перевіряють блоки незалежно від Tezos. Але все ж таки це сайдчейн: у нього є легкий клієнт для свого консенсусу в смарт-контракті на Tezos. Періодично він оновлює у цьому контракті хеш стану свого консенсусу. Також він утворює міст, за допомогою якого користувачі переміщують активи між двома чейнами, та забезпечує додатковий рівень безпеки консенсусу Deku.

Deku використовує алгоритм консенсусу Proof of Authority замість Proof of Stake, тобто власники вузлів вручну приймають нових валідаторів мережі. У поточному альфанеті вузли є тільки у Marigold, але незабаром до нього зможуть приєднатися інші core-розробники Tezos в якості валідатори.

Контракт Deku на Tezos містить такі дані:

 • root_hash — хеш стану Deku, який періодично оновлюють валідатори;
 • current_validators — ідентифікатори валідаторів;
 • сховище — тікети, які внесли користувачі.

Тести Marigold показали, що поточна пропускна здатність Deku досягає 5000 TPS. Команда заявляє, що незабаром збільшить швидкість до 20 000 TPS, а до кінця року — до 50 000 TPS.

Що таке Deku-P та Deku-C?

Deku існує у двох варіантах:

 • Deku-C або Deku Canonical — поточна реалізація Deku в альфанеті. Він підтримує смарт-контракти WASM та взаємодіє з тікетами Tezos.
 • Deku-P або Deku Parametric — це фреймворк для створення приватних блокчейнів. Deku-C — окремий випадок Deku-P.

На відміну від інших рішень для створення приватних блокчейнів, при використанні Deku потрібно лише розробити стейт-машину для обробки транзакцій. Deku-P надає примітиви на кшталт консенсусу щодо транзакцій та повну взаємодію з Tezos через тікети. Це дозволяє розробникам зосередитись на специфіці свого блокчейн-додатку.

Що можна робити з Deku у поточній версії

У поточному контракті Deku є три точки входу: update hash — тільки для валідаторів; депозит та виведення квитків — для всіх користувачів.

Депозит працює як звичайний міст: користувач надсилає квитки на контракт зберігання Deku та вказує, на яку адресу в блокчейні Deku вони будуть отримані. Вузли Deku спостерігають за сховищем на Tezos, тобто діють як кворум для мосту. Сховище-контракт заморожує тікети на депозиті, а користувач отримує їхню репрезентацію на свою адресу в Deku.

Виведення тікетів зі сховища відбувається складніше: користувач повинен надати контракту на L1 підтвердження, що він спалив тікет на Deku.

Користувачі також можуть розгортати контракти-програми для віртуальної машини WASM в Deku, які можуть викликати за допомогою транзакцій. У репозиторії Deku на GitHub є кілька шаблонів таких програм.

Розробники використали машину WASM лише тому, що це було простіше, ніж портувати Michelson. Крім того, сторонні команди можуть розгорнути мережу Deku з WASM або іншими віртуальними машинами. Це дозволяє використовувати сайдчейни, які виходять за рамки поточних примітивів блокчейну та виконують будь-який код. Технічно, Michelson можна реалізувати в Deku, щоб команди Tezos могли масштабувати свої продукти на L2.

Чому Deku використовує тікети

Передбачалося, що тікети стануть стандартом взаємодії між рівнями L1 і L2. Хоча зараз вони не набули широкого поширення, у Marigold є ще один проєкт з поліпшення досвіду користувача: графічний інтерфейс для обгортання токенів Tezos в тікети і передачі їх в Deku та інші L2. Таким чином, Deku може сприяти просуванню квитків серед розробників додатків та користувачів Tezos та прискорити розробку стандартів для них. У крайньому разі:

«Потрібно замкнути всіх учасників конференції в Парижі в кімнаті і нікого не випускати, допоки вони не почнуть працювати над тікетами».

Посилання

Deku на GitHub.

Коротка документація Deku на GitHub.

Трансляція в Твіттері. Таймкоди:

 • 13:00 — про Deku;
 • 32:00 — Deku-P та Deku-C;
 • 42:00 — поточні можливості Deku;
 • 46:00 — WASM у Deku;
 • 53:00 — пропускна спроможність Deku;
 • 1:14:00 — квитки в Deku і Tezos;
 • 1:33:00 — про розробку роліпів та сайдчейнів;
 • 1:37:00 — про розвиток блокчейну та розробників.

Підписуйтесь на соціальні мережі Tezos Ukraine, щоб нічого не пропустити:

 1. Telegram-канал
 2. Facebook
 3. Twitter російською та українською
 4. Twitter англійською
 5. YouTube-канал
 6. Instagram
 7. LinkedIn
 8. hub на ForkLog

наступний

23 тисячі tez за NFT: найдорожчі колекції fxhash

Читайте схожі пости

Як працює IPFS і де насправді зберігаються ваші NFT

Як працює IPFS і де насправді зберігаються ваші NFT

Економіка Tezos у вересні: де сховатися від ведмедів?

Економіка Tezos у вересні: де сховатися від ведмедів?

InstaDEX — надавайте ліквідність без ризику непостійних збитків

InstaDEX — надавайте ліквідність без ризику непостійних збитків

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота