Заводимо та виводимо XTZ з сайдчейна Deku

Заводимо та виводимо XTZ з сайдчейна Deku

Недавно ми розповідали про Deku — сайдчейн-рішення для Tezos від команди Marigold. Сьогодні розберемося, як ним користуватися.

Marigold опублікувала коротку інструкцію про те, як внести та вивести кошти з Deku за допомогою TzPortal. Виконаємо всі кроки і пояснимо деякі моменти.

Коротко про Deku

Deku — сайдчейн Tezos. У нього є свої вузли, свої блоки та алгоритм консенсусу, але для безпеки даних він опирається на блокчейн Tezos.

Головна фіча сайдчейнів у тому, що вони можуть відрізнятись від основного блокчейну. Наприклад, Deku використовує віртуальну машину WASM, а його пропускна спроможність досягає 50 000 транзакцій на секунду.

Робота з Deku виглядає так: Аліса заводить кошти з Tezos до Deku, відправляє майже миттєві транзакції та користується там додатками, а коли потрібно — виводить кошти назад до Tezos. Для цього й потрібні сайдчейни.

Як перенести XTZ в Deku

У Deku є особливість: токени в ньому існують у вигляді тікетів — токенів, які зберігаються у вашому гаманці, а не в смарт-контракті емітента. Поки що ви не зможете керувати коштами на Deku за допомогою звичайних гаманців, доведеться користуватися терміналом або TzPortal.

Перед початком роботи з Deku потрібно підготуватися:

 • створити аккаунт у тестнеті Jakartanet і отримати на нього тестові XTZ. У Temple Wallet для цього потрібно натиснути кнопку вибору мережі, вибрати Jakartanet, а потім отримати токени у Telegram-бота Tezos Faucet Bot;
 • встановити пакетний менеджер Nix для роботи клієнта Deku. Хоча Nix працює на Windows, Linux та macOS, для роботи Deku підійде лише комп’ютер із Linux або macOS з архітектурою процесора x86 або ARM (M1, M2);
 • клонувати репозиторій Deku з GitHub;
 • встановити Dune для збирання проєктів на OCaml.

Можна починати. Спочатку — згенерувати ключі для адреси на Deku. Для цього потрібно відкрити термінал, перейти в папку з репозиторієм Deku та виконати команди:

echo ‘experimental-features = nix-command flakes’ >> /etc/nix/nix.conf

nix develop -c $SHELL

nix run .#deku-cli create-wallet

При першому запуску Nix буде кілька хвилин компілювати вихідний код. Результат виконання операції — файл гаманця Deku у форматі tz1…tzsidewallet.

Тепер потрібно перейти на сайт TzPortal — графічний інтерфейс для роботи з Deku. Там приєднати обліковий запис з Jakartanet і завантажити файл гаманця Deku, щоб з’явилося вікно депозиту.

При депозиті ви відправите токени на смарт-контракт Deku із зазначенням адреси, на яку їх потрібно зарахувати. Контракт заблокує кошти і випустить відповідні тікети на адресу в Deku.

Зараз тікети можна відправити на іншу адресу всередині Deku за кнопкою L2 Transfer або вивести на L1, тобто на свою адресу Jakartanet.

Щоб вивести тікети, потрібно спочатку відправити транзакцію з виведенням контракту Deku на L2, а потім надати доказ транзакції на L1.

Для цього натиснути кнопку Withdraw на верхній панелі, вказати кількість тікетів для виведення, натиснути на помаранчеву кнопку Withdraw. Внизу з’явиться повідомлення з хешем доказу — цей хеш треба скопіювати.

Далі потрібно на верхній панелі натиснути кнопку L1 Claim, вставити доказ та натиснути помаранчеву кнопку Claim. Через деякий час контракт поверне тестові XTZ на ваш гаманець у Jakartanet.

Як може виглядати робота з Deku в майбутньому?

З точки зору користувача, потрібно вирішити проблему UX. Швидше за все, при зростанні популярності Deku та сайдчейнів на його базі популярні гаманці Tezos реалізують функцію для додавання додаткових чейнів за прикладом Metamask. Далі робота з Deku не відрізнятиметься від перенесення активів за допомогою кроссчейн-мостів.

Також популяризація L2 може призвести до популяризації тікетів на L1. Знову ж таки, потрібно буде покращити користувальницький досвід і додати інтерфейс та функції для роботи з тікетами у звичні нам гаманці.

Підписуйтесь на соціальні мережі Tezos Ukraine, щоб нічого не пропустити:

 1. Telegram-канал
 2. Facebook.
 3. Twitter російською та українською мовами
 4. Twitter англійською мовою
 5. YouTube-канал
 6. Instagram
 7. LinkedIn
 8. hub на ForkLog

наступний

Інструменти з XTZ на централізованих біржах того не варті

Читайте схожі пости

Як розробити додаток на Tezos? Tezos для новачків

Як розробити додаток на Tezos? Tezos для новачків

Розробка та запуск власного проєкту: підсумки акселератора Tezos

Розробка та запуск власного проєкту: підсумки акселератора Tezos

Що таке блокчейн, гаманці та токени простими словами? Tezos для новачків

Що таке блокчейн, гаманці та токени простими словами? Tezos для новачків

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота