Розібратися в DeFi за 7 хвилин: пояснюємо терміни DeFi на Tezos

Розібратися в DeFi за 7 хвилин: пояснюємо терміни DeFi на Tezos

DeFi-проєкти відлякують новачків термінами на кшталт APY і LP. Ми пояснили всі незрозумілі слова, які ви можете зустріти в матеріалах про DeFi в екосистемі Tezos.

Розповідаємо простими словами про різні активи, децентралізовані біржі та фермерство прибутку.

Активи

tez або XTZ — нативний токен блокчейна Tezos. Валідатори отримують в ньому нагороду, а користувачі платять транзакційні комісії.

Фіатні гроші або фіат — звичайні гроші на кшталт доларів, євро, гривень або рублів.

Стейблкоїн — токен, ціна якого прив’язана до фіатної валюти. Приклади — kUSD і uUSD із забезпеченням в tez.

Wrapped Asset або обгорнутий актив — токен, який репрезентує актив на іншому блокчейні. Наприклад, користувач може відправити LINK на спеціальну адресу в мережі Ethereum і отримати на гаманець Tezos токен wLINK з такою ж вартістю. Детальніше — в огляді WRAP.

DAO-токени — токени, які дають право голосу в управлінні DeFi-проєктом.

Market Cap, капіталізація або «капа» — ринкова вартість токенів за формулою «кількість випущених токенів ABC × ціна одного токена ABC».

Децентралізовані біржі

DEX — decentralized exchange або децентралізована біржа. Дозволяє обмінювати токени за допомогою пулів ліквідності та заробляти на наданні ліквідності. Детальніше — в інтерв’ю з розробником DEX Quipuswap.

Swap або своп — обмін токенів на DEX. Приклад свопу USDT на tez — в статті про покупку tez.

Прослизання або slippage — допустиме відхилення курсу при обміні токенів на DEX. Наприклад, при прослизанні 1% користувач може отримати на 1% менше токенів, ніж розраховував.

Ліквідність — кошти, доступні для операцій користувачів. DeFi-проєктам важливо залучити якомога більше ліквідності. Наприклад, якщо у кредитної платформи закінчилися кошти, вона не зможе видавати нові кредити та заробляти.

Пул ліквідності — смарт-контракт децентралізованої біржі, який одночасно зберігає два токени. Наприклад, пул kUSD/XTZ зберігає kUSD і tez. Коли користувач DEX обмінює kUSD на tez, біржа додає kUSD в пул kUSD/tez і повертає користувачеві tez з цього ж пулу. Обмінний курс залежить від пропорції між токенами в пулі. Чим менше в ньому залишилося tez, тим більше kUSD доведеться заплатити за обмін і навпаки.

Провайдери ліквідності — користувачі, які вносять кошти в пули ліквідності. Проєкти регулярно виплачують провайдерам частину комісій сервісу або видають керівницькі токени.

TVL — total value locked або загальна вартість заблокованих коштів. Показує, скільки грошей користувачі внесли в окремий смарт-конракт, пул або проєкт.

LP-токени — репрезентація частки коштів в пулі ліквідності. Наприклад, користувач вніс ліквідність в пул kUSD/XTZ і отримав за це LP-kUSD-XTZ. Потім він може повернути LP-токени в пул і забрати звідти внесені кошти. Детально про LP-токени — в огляді бейкінга ліквідності на Tezos.

Стейкінг і фермерство прибутку

Стейкінг — блокування токенів в спеціальному смарт-контракті для регулярного отримання винагороди. DeFi-проєкти використовують стейкінг, щоб утримати провайдерів ліквідності від виведення коштів з пулів. Наприклад, користувач вносить PLENTY і tez в пул PLENTY/XTZ і отримує за це LP-токени. Проєкт Plenty DeFi пропонує йому внести LP-токени в стейкінг під 200% річних з нагородою в PLENTY. Користувач погоджується та отримує додатковий дохід, а пул PLENTY/XTZ зберігає ліквідність.

Yield Farming, фармінг або фермерство прибутку — стратегії внесення коштів в пули ліквідності, стейкінга і реінвестування прибутку для максимізації доходу. Є окремі проєкти, які автоматично вкладають кошти користувачів за найвигіднішими стратегіями. Детальніше — в статті про фармінг WRAP.

Farm або ферма — смарт-контракт чи проєкт для фермерства прибутку.

APR — annual percentage rate або річна відсоткова ставка. Показує, скільки відсотків набігає на рік. Наприклад, стейкінг з APR 100% означає, що через рік інвестор отримає 100% від вкладених коштів.

APY — annual percentage yield або річна відсоткова прибутковість. Показує річну прибутковість з урахуванням регулярного реінвестування прибутку. Наприклад, інвестор вкладає кошти в стейкінг з APR 100% і кожен день реінвестує прибуток. За рік він отримає 171% від вкладених коштів, тобто APY складе 171%.

Розрахунок APR і APY

APR і APY показують винагороду в токенах, а не в фіатних валютах. Якщо користувач вносить в стейкінг токен ABC, то в ньому ж отримає прибуток. Потрібно враховувати, що за рік ціна ABC може впасти, і фактичний прибуток буде нижче заявленого.

Значення APR і APY часто залежать від TVL — кількості заблокованих коштів. Припустимо, стейкінг-контракт кожну хвилину нараховує 50 токенів. Аліса перша вклала в стейкінг токени вартістю $100 і отримує по 50 токенів у хвилину. Якщо Боб теж вкладе $ 100, то він і Аліса отримуватимуть по 25 токенів у хвилину. Чим більше TVL стейкінг-контракту, тим більше інвесторів поділяють спільну нагороду. Відповідно, з ростом TVL значення APR і APY зменшуються.

Підписуйтесь на соцмережі Tezos Ukraine, щоб нічого не пропустити:

  1. Telegram-канал.
  2. Facebook.
  3. Twitter українською та російською мовами.
  4. Twitter англійською мовою.
  5. YouTube-канал.
  6. Instagram.
  7. LinkedIn.
  8. hub на ForkLog.

наступний

Найнадійніший DeFi: рахуємо прибутковість бейкінгу ліквідності на Tezos

Читайте схожі пости

Де зараз найвигідніший фармінг на Tezos?

Де зараз найвигідніший фармінг на Tezos?

Ф’ючерси на Tezos: тестуємо децентралізовану платформу деривативів Zenith

Ф’ючерси на Tezos: тестуємо децентралізовану платформу деривативів Zenith

Як купити Porsche за tez: огляд Smartlink Marketplace

Як купити Porsche за tez: огляд Smartlink Marketplace

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота