«Живу і дихаю Tezos»: інтерв’ю з розробником Crunchy Джошуа Дешантом

«Живу і дихаю Tezos»: інтерв’ю з розробником Crunchy Джошуа Дешантом

Раніше ми писали про DeFi-продукти екосистеми Tezos: протокол WRAP для створення синтетичних активів, стейблкоїни Kolibri та Stably, а також про інструмент для запуску DAO — Homebase. Сьогодні розповімо про Crunchy.network — платформу, яка буде надавати DeFi-сервіси іншим проєктам на Tezos.

Ми поспілкувалися з розробником Crucnhy.network Джошуа Дешантом. Він розповів про токенсейл CRUNCH, концепцію «DeFi-як-послуга» і сервіси Crunchy.

Привіт, Джошуа! Розкажіть про себе. Як ви зайнялися блокчейн-розробкою?

Я майже 20 років працюю програмним інженером, але лише кілька років тому включився в блокчейн-розробку. Спочатку я допомагав створювати логічну блокчейн-гру і разом з її розробниками брав участь в хакатонах. У 2019 на хакатоні Future of Blockchain 2 бракувало команд в категорії «Tezos». Організатори зв’язалися з нами та запропонували написати щось для блокчейну Tezos.

У той час мейннет Tezos працював на оновленні Babylon. Ще не було ні гаманця Temple, ні Beacon для взаємодії гаманців з Dapp. Зате вже були бібліотека Taquito і мова програмування LIGO. Ми погодилися взяти участь в Future of Blockchain 2 і зробили пазл-оракул з доказом нульового розголошення даних, який ліг в основу гри Project Uanon.

Після хакатону я познайомився зі співробітниками організації TQ Tezos. Вони шукали розробників і порадили мені відправити резюме. Мені сподобалися ідеї протоколу Tezos, так що я скористався порадою.

Тепер я — senior engineer, живу і дихаю Tezos. Також співпрацюю з організацією Chain of Insight, яка підтримує Project Uanon, і розробляю Crunchy.network.

Що таке Crunchy.network?

Crunchy.network або просто Crunchy — це платформа DeFi-as-a-Service. Вона надає розробникам DeFi-примітиви на кшталт контрактів для блокування коштів або фармінгу токенів. Завдяки Crunchy проєкти Tezos можуть пропустити етап «винаходу велосипеда» або розширити функціональність.

Можете пояснити що таке DeFi-as-a-Service?

Уявіть, що ви розробляєте вебдодаток з базою даних. Ви можете запустити сервер, встановити на нього двигун бази даних, налаштувати її, стежити за обладнанням і щодня займатися рутинним адмініструванням. Або ж захостити базу даних у провайдера хмарних послуг і зосередитися на додатку. Це ілюстрація DataBase-as-a-Sevice.

DeFi-as-a-Service схожий на приклад з базою даних. Розробники будуть використовувати у своїх проєктах DeFi-продукти та сервіси Crunchy, а не витрачати час на рутинні завдання. Crunchy надасть їм смарт-контракти, користувацький інтерфейс, технічну підтримку та оновлення.

Які проблеми Tezos вирішить Crunchy?

Продукти Crunchy поліпшать безпеку екосистеми Tezos і піднімуть довіру користувачів до нових проєктів.

DeFi-екосистема Tezos ще молода. Її зльоту з нетерпінням чекає велика кількість людей. Можливо, хтось не витримає напруги та вкладе гроші в розрекламований скам. Таке може статися в усіх DeFi-екосистемах, не тільки в Tezos.

Тут і криється проблема: у користувачів немає критеріїв для оцінки проєктів, а розробники не можуть отримати довіру інвесторів «технічними» способами.

Одне з головних завдань Crunchy — запропонувати послуги, за допомогою яких нові проєкти зможуть довести свою чесність. Наприклад, проєкт заблокує в нашому Meat Locker токени ліквідності на шість місяців. Користувачі Crunchy знатимуть, що ці розробники не в змозі продати монети та обвалити ринок.

Я насторожено ставлюся до команд, які не заблокували свої токени в вестинг-контракті, на Crunchy або іншим способом. Інвесторам варто задуматися, чому розробники залишили собі можливість зникнути з грошима

Також Crunchy розв’яже проблему нестачі ресурсів для розробки базового функціонала. Наприклад, DeFi-проєкту потрібно зробити фармінг-контракт, але у розробників не вистачає часу і грошей. Вони можуть прийти на Crunchy, приєднати наше рішення для фармінгу і продовжити роботу над проєктом.

Які DeFi-сервіси будуть на Crunchy?

В нашу дорожню карту входять:

 1. Farms. Створення прибуткового фермерства з токеном для винагород, кастомними часом запуску і завершення, бонусними періодами та іншими налаштуваннями.
 2. Meat Lockers. Сервіс для блокування LP-токенів на заданий проміжок часу. З ним проєкт отримають довіру користувачів і захистять LP-пули від нестачі ліквідності.
 3. Slow Cookers. Вестінг-контракти для посилання XTZ за графіком.
 4. Pie Slicer. Сервіс для «нарізки» NFT на взаємозамінні токени.
 5. Blender. Послуга для комбінування декількох активів для створення нового токена.

10 травня Crunchy провела токенсейл CRUNCH. Ви задоволені результатами?

Я був вражений. ICO CRUNCH мало б іти два тижні, а користувачі розкупили токени за два з половиною години.

Можете розповісти, для чого потрібен CRUNCH?

Головна функція CRUNCH — оплата комісії Crunchy. Вона складається з фіксованої кількості CRUNCH і відсотка від обсягу операції. Користувачі можуть внести токени при підключенні продуктів Crunchy, щоб зменшити відсоток комісії.

За допомогою CRUNCH також можна фармити токени crDAO. Кілька сторонніх проєктів планують використовувати CRUNCH як платіжний засіб.

А яка функція у токена crDAO?

crDAO — це токени Crunchy DAO. Їхні власники будуть керувати розвитком Crunchy за допомогою системи голосувань. Члени DAO зможуть змінити розмір комісій, розпорядитися зібраними коштами, випустити додаткові crDAO і вплинути на проєкт іншими способами.

На сайті Crunchy згадуються Egg Timers: нативні лімітні ордери для децентралізованої біржі. Можете розповісти про них?

Ми поки не впевнені, чи можливо реалізувати Egg Timer. Його ідея в тому, щоб зробити на DEX книгу ордерів, де боти будуть виконувати заявки користувачів за вказаними цінами.

Які проєкти ви хочете розробити, коли закінчите Crunchy?

Поки не знаю. У мене багато роботи в TQ Tezos, Project Uanon і Crunchy. Найближчим часом я буду зайнятий. Але як тільки придумаю хорошу ідею проєкту на Tezos, відразу вам повідомлю.

Підпишіться на соціальні мережі Tezos Ukraine, щоб не пропустити новини екосистеми Tezos:

 1. Telegram-канал.
 2. Facebook.
 3. Twitter українською та російською мовами.
 4. Twitter англійською мовою.
 5. YouTube-канал.
 6. Instagram.
 7. LinkedIn.
 8. hub на ForkLog.

наступний

Креативна токеноміка NFT-маркетплейсів на Tezos

Читайте схожі пости

Де зараз найвигідніший фармінг на Tezos?

Де зараз найвигідніший фармінг на Tezos?

Ф’ючерси на Tezos: тестуємо децентралізовану платформу деривативів Zenith

Ф’ючерси на Tezos: тестуємо децентралізовану платформу деривативів Zenith

Як купити Porsche за tez: огляд Smartlink Marketplace

Як купити Porsche за tez: огляд Smartlink Marketplace

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота