Креативна токеноміка NFT-маркетплейсів на Tezos

Креативна токеноміка NFT-маркетплейсів на Tezos

На блокчейні Tezos є кілька NFT-маркетплейсов з власним токеном. Ми розібралися, для чого потрібні ці токени та як вони працюють.

Рік тому почалося літо DeFi. Каталізатором цього буму стало фермерство або фармінг, коли користувачі DeFi-додатків отримували в нагороду токени керування і перетворювались в його власників. NFT-маркетплейси також експериментують з цієї механікою і на Tezos вже з’явилися майданчики з власним токеном.

Введення

Торгівля NFT на Tezos почалася ще до появи повноцінних NFT-маркетплейсов. Все починалося з NFT-проєктів, які продавали свої колекції NFT і надавали майданчик для їх вторинного ринку. Першим таким проєктом був tzcolors без свого нативного токена. Зате він з’явився у TezosTacoShop — RSAL.

Потім зародились інші NFT-маркетплейси з власними токенами: Hic et nunc з керуючим токеном hDAO і Kalamint з KALA. Ми пояснили токеноміку цих двох проєктів у вигляді відповідей на три питання. Як розподіляється токен? У чому користь токена? Як працює ДАО?

Hic et nunc

Hic et nunc став першим майданчиком для випуску і торгівлі NFT на блокчейні Tezos. Засновником Hic et nunc є Рафаель Ліма, а одним з головних амбассадорів виступає художник Маріо Клінгеманн, який і повідомив про запуск маркетплейсу 24 лютого 2021 року. За перший місяць роботи на цьому майданчику було створено понад 25 000 NFT, а її добовий оборот склав ~20 000 XTZ. Токен Hic et nunc — hDAO — народився 1 березня 2021.

Як розподіляється токен?

Маркетплейс розподіляв токени серед користувачів Hic et nunc в перші 45 днів роботи проєкту. При кожній угоді покупець і продавець NFT безкоштовно отримували по 0,5 hDAO. У підсумку проєкт випустив 651 000 hDAO і на цьому емісія припинилася.

На момент написання статті баланс адреси з найбільшою сумою hDAO становив 16 248,88 hDAO або ~2,5% від загальної пропозиції токену. На п’яти адресах з найбільшим балансом hDAO знаходилося ~9,4% від його загальної пропозиції.

У чому користь токена?

На цей час hDAO використовується для кураторства. По-перше, якщо у вас на балансі є hDAO, то ваші Hit en nunc відображатиме ваші NFT в стрічці на головній сторінці. По-друге, ви можете використовувати свої hDAO для просування NFT. На Hic et nunc є окрема вкладка «стрічка hDAO», і чим більше hDAO проголосувало за NFT, тим вище він буде в цій стрічці.

У майбутньому автор NFT зможе використовувати hDAO, якими користувачі проголосували за його роботу, щоб голосувати за токени інших користувачів. Крім цього, розробники проєкту планують використовувати hDAO для отримання «потенційних дивідендів» та управління ДАО.

Як працює ДАО?

Зараз Hic et nunc не функціонує в режимі ДАО. У hDAO нема функціонала токену керування.

Kalamint

Розробники планували запустити Kalamint в січні 2021 року, потім перенесли запуск на 18 лютого 2021 року, і запустили його 23 березня, тому він не став першим NFT-маркетплейсом на Tezos. Kalamint ще до запуску отримав підтримку від венчурних капіталістів: фонду Draper Goren Holm та інших. Для розміщення NFT на цьому маркетплейсі потрібно подати заявку та пройти відбір, який здійснюють члени Kalamint Guild.

Спочатку токен платформи з’явився під ім’ям KALA, але 25 травня, через два місяці після запуску, команда проєкту оголосила про лістинг токену KALAM на Quipiswap. При цьому розробники видалили пост з описом токеноміки KALA був видалений, але не опублікували токеноміку KALAM. Тому ми розглянули токеноміку KALA.

Як розподіляється токен?

Планована дистрибуція має наступний вигляд:

 • 1 650 000 KALA для посівних інвесторів та приватного раунду продаж;
 • 500 000 KALA для радників проєкту;
 • 1 750 000 KALA для засновників і команди проєкту;
 • 1 000 000 KALA для фонду розвитку проєкту;
 • 4 800 000 KALA для фонду винагороди спільноти (протягом трьох років серед користувачів платформи щотижня розподілятимуться 33 333,33 KALA);
 • 120 000 KALA будуть розподілені серед 24 членів Kalamint Guild;
 • 300 000 KALA для надання ліквідності.

У пості про токеноміку KALA повідомляється, що загальна пропозиція KALA обмежена 10 000 000 токенів, але сума перерахованих вище пунктів дає 10 120 000 KALA.

У чому користь токена?

Користувач може внести KALA в стейкінг і отримувати частку комісій Kalamint, оплачувати комісії та брати участь в керуванні платформою.

Як працює ДАО?

На цей момент Kalamint не функціонує в режимі ДАО. У KALA нема функціонала токена керування.

Висновок

Ми порівняли нативні токени Hic et nunc і Kalamint. Вони відрізняються як за моделлю дистрибуції, так і по своїй корисності. Токени об’єднує те, що за планом вони повинні стати токенами керування відповідних ДАО, але зараз цього функціонала немає.

Це не єдині NFT-маркетплейси на Tezos, які розробляють свою токеноміку. Свій токен уже випустив Bazaar, а команда NFT Button також працює над токеномікою проєкту. Ми будемо стежити за розвитком цієї теми в нашому блозі. Підписуйтесь на наші соцмережі, щоб нічого не пропустити:

 1. Telegram-канал
 2. Facebook.
 3. Twitter російською та українською мовами
 4. Twitter англійською мовою
 5. YouTube-канал
 6. Instagram
 7. LinkedIn
 8. hub на ForkLog

наступний

Tezos Ukraine завершив збір заявок на участь у програмі-інкубаторі для новачків в блокчейн-розробці

Читайте схожі пости

$3000 за грьобаного ящера: розповідаємо про NFT-колекцію Tezzardz на Tezos

$3000 за грьобаного ящера: розповідаємо про NFT-колекцію Tezzardz на Tezos

П’ять NFT на Tezos в серпні, які варто побачити

П’ять NFT на Tezos в серпні, які варто побачити

Що вам потрібно знати про маркетплейс NFT Button

Що вам потрібно знати про маркетплейс NFT Button

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота