fbpx
news,Q&A - 18.08.2020

Q&A з системним архітектором BMW Group Карло ван Дріестеном

Цього тижня Tezos Foundation зустрілися з системним архітектором BMW Group Карло ван Дріестеном. Ми підготували переклад їхньої бесіди.

Раніше цього року робоча група екосистеми ENVITED  цифрового відстеження і доказів віртуальної валідації функцій автономного водіння. Цього тижня ми зустрілися з членом робочої групи і системним архітектором BMW Group Карло ван Дріестеном, щоб обговорити діяльність робочої групи, роль блокчейн-технології для автономного водіння і участь робочої групи в екосистемі Tezos.

Розкажіть, що таке ENVITED?

«» — це проект, ініційований BMW і керований некомерційною організацією Automotive Solution Center for Simulation, до якої входять понад 30 членів, в тому числі BMW, Daimler, Audi і Porsche, а також Французький дослідний інститут SystemX. Це довгостроковий проект, оформлений у вигляді дослідницької групи для вивчення «віртуального підтвердження валідації», що дозволяє учасникам обмінюватися технічними умовами і загальними дослідними технологіями для досягнення поліпшення процесу омологації. Зрештою, виробник оригінального обладнання повинен бути впевнений в тому, що кожен програмний модуль і дані, використовувані для моделювання, перевірені, пройшли процес контролю якості, і мають відповідні сертифікати. В рамках ENVITED партнери спільно працюють над визначенням даних процесів якості, а також розробкою загальної архітектури програмної системи, включаючи рекомендації з відповідних технологій. Важливо відзначити, що цю діяльність інтегровано у великі дослідницькі проекти, що фінансуються урядом Німеччини і Європейським союзом, такі як SetLevel 4to5 від Pegasus Family або майбутній європейський проект UPSIM.

Що таке віртуальне підтвердження валідації автономного водіння? Навіщо це потрібно?

Високоавтоматизовані функції водіння потребують прийняття і схвалення з боку споживачів, що досягається за рахунок жорстких і обширних методів тестування, а також налагоджених процесів контролю якості за участю незалежних аудиторів. Навіть найвища функціональність не має жодної цінності, якщо споживач не вірить у безпеку автономних транспортних засобів. Крім того, складність нових функцій призводить до необхідності використання віртуальних методів, оскільки мільйони кілометрів фізично неможливо подолати дорогою. Сам процес аудиту повинен бути максимально безпроблемним і стійким до збоїв. Загальне розуміння між усіма залученими сторонами є ключовим фактором взаємодії. Воно досягається за допомогою встановлення загальних стандартів, процесів і допоміжних інструментів.

Наприклад, на відміну від авіації, в автомобільному секторі омологація проводиться шляхом «самосертифікації» шляхом швидших циклів розробки автомобілів. Якщо OEM-виробник сертифікує автомобіль самостійно, зростає потреба в «додаткових сертифікатах», що підтверджують безпеку окремо взятих деталей автомобіля. Всі ці докази можуть зберігатися на загальному рівні укладення угод, перевірятися незалежно кожним виробником з віртуальним підтвердженням валідації.

Чим може бути корисною блокчейн-технологія?

В даному випадку ключовою для мене є характеристика «відкличності», оскільки для самої сертифікації блокчейн не обов’язковий. Однак, коли ми додаємо необхідність відкликати сертифікат третьою стороною і роздати різні ролі і дозволи учасникам екосистеми, блокчейн-технологія є надзвичайно доречною. Самі докази повинні витримувати потенційні відмови централізованих систем, і мати можливість переносити їх окремо від усіх інших програмних компонентів, що використовуються в загальному ланцюжку інструментів. Крім того, програмні компоненти та дані моделювання мають власну цінність, а цифрові компоненти можна однозначно ідентифікувати за допомогою хеша контенту. Дещо пізніше процес сертифікації створить ринок даних моделювання, керований через загальний довірений рівень укладання угод, в якому братиме участь кожен. Ще одним надзвичайно важливим аспектом, який обслуговується блокчейн-технологією, є чітке і недвозначне відстеження даних і процесів для забезпечення якості в межах ланцюжка поставок, а також вирішення питань відповідальності в разі збоїв системи.

Чому ви обрали саме Tezos? Чим вас привернула платформа?

Tezos є одним з потенційних кандидатів поряд з Hyperledger, але досить цікавим, з огляду на те, що він є публічним блокчейном. На мою думку, жвавий інтерес до блокчейн-технології змушує людей вірити в те, що ринок швидких рішень вже готовий — гадаю, ми знаходимося на його дуже ранній стадії і що основи та принципи важливіші за самі додатки. Це початок марафону, і ми, в свою чергу, працюємо над конструкціями, які супроводжуватимуть його в довгостроковій перспективі. Ми намагаємося об’єднати різні світи інженерів з безпеки з підприємцями, що займаються блокчейном, щоб вчитися один у одного і супроводжувати розробку нової технології, чітко визначаючи вимоги автомобільної промисловості. Таким чином, найбільш важливою особливістю Tezos є вбудований «Процес управління змінами», що працює за допомогою внутрішньої ратифікації пропозицій щодо поправок до протоколів. Як деякі могли помітити, робоча група вже почала роботу з формалізації запитів функцій в , який, як ми запропонували, повинен стати частиною пропозиції 007. Робоча група ENVITED повинна бути частиною спільноти, а компанії — розуміти, що з технологією, заснованою на консенсусі, вплив на розробку також здійснюється за допомогою соціального консенсусу, а чесна взаємодія зі спільнотою є обов’язковою. Обґрунтування цього полягає в тому, що не слід недооцінювати довгострокові витрати на підтримку технології, а компенсація на основі інфляції за розробку протоколу — цікавий спосіб подолання дилеми вкладу в проєкти з відкритим вихідним кодом.

Три речі, які ви найбільше чекаєте на Tezos?

За інтеграцією конфіденційності з доказами з нульовим розголошенням, або так званими zk-snarks, стежать з великим інтересом, оскільки перші ознаки було виявлено ще в четвертому кварталі 2018 року. Докази з нульовим розголошенням дозволяють вибірково забезпечувати конфіденційність бізнес-транзакцій, розкривати їх аудиторам і захищати від конкурентів — це наріжний камінь використання загальнодоступних блокчейнів в бізнес-контексті. Надзвичайно важливою для галузі стане оболонка Rust, що знаходиться в стадії розробки, оскільки багато клієнтів підвищують стійкість до помилок. Крім того, досить складно знайти підтримку розробки ПО OCaml серед відомих підрядників, а Rust є найбільш поширеним варіантом. Нарешті, я особисто захоплююся дисципліною коду і структурованою розробкою проєкту Tezos — іноді я використовую його в якості шаблону для інших проєктів або позитивного прикладу, але в цілому мені подобається відстежувати активність Gitlab.

Інші новини екосистеми

Ми згадували про це раніше, проте наша команда продовжує фіксувати випадки шахрайства в екосистемі Tezos. Якщо Ви зафіксуєте шахрайство або шахрайський домен, негайно повідомте про це за адресою [email protected]

 1. AirGap  своїх улюблених бейкерів з оглядача блоків tezblock.
 2. Baking Bad  про передові методи роботи з API Tezos Explorer.
 3. Blockwatch (команда, що стоїть за TzStats за протоколом Tezos, що охоплює управління рахунками бейкерів, докази з нульовим розголошенням і розширення системи управління.
 4. Madfish Solutions  з поясненням того, як використовувати Quipuswap в тестовій мережі Carthagenet.
 5. Співзасновник Tezos Артур Брейтман  на Global DeFi Summit.
 6. Tezos Commons  гаманця Kukai з виправленнями помилок і поліпшеннями на основі відгуків після випуску версії 1.8.
 7. Tezos Commons запросили  з Elevated Returns взяти участь у своєму останньому випуску TezTalks Live.
 8. Цього тижня до TQuorum приєдналися  (вчений-засновник Zcash) і Дж. Айо Акініеле (співзасновник і генеральний директор Bolt Labs) щоб обговорити функції Tezos, що забезпечують збереження конфіденційності.

Підпишіться на соціальні мережі Tezos Ukraine, щоб не пропустити новини екосистеми Tezos:

 1. Telegram-канал.
 2. Facebook.
 3. Twitter українською та російською мовами.
 4. Twitter англійською мовою.
 5. YouTube-канал.
 6. Instagram.
 7. LinkedIn.
 8. hub на ForkLog.

Готовий працювати з Tezos Ukraine?

Контакти