Огляд ArtDEX: AMM для NFT

Огляд ArtDEX: AMM для NFT

Ми звикли, що NFT-маркетплейси працюють як дошки оголошень. Продавці постять пропозиції, покупці погоджуються чи пропонують свої ціни. А ArtDEX натомість пропонує торгувати NFT через пули ліквідності.

Розбираємося, як працює ArtDEX, чим вона краща за звичайні маркетплейси і які функції спростять життя художникам, колекціонерам і фліпперам.

Як працює ArtDEX

ArtDEX — це DEX для обміну NFT на токени з використанням кривих. Як SpicySwap, QuipuSwap чи Plenty, але для NFT.

Розробники Genius Contracts надихалися схожим протоколом SudoSwap на Ethereum. Він досить популярний: середній обсяг операцій за добу становить 500 000 доларів.

SudoSwap обмінює NFT в пулах ліквідності з використанням налаштовуваних кривих зв’язування — bonding curves. Загалом, як і звичайному АММ, лише замість формули K = X × Y використовується експонента.

При покупці NFT у такому пулі ціна токена зростає на Х% (дельта) від поточної ціни. Х% — фіксоване значення. Припустимо, провайдер ліквідності створив пул із 10 tez і поставив дельту 20% (1,2). Якщо Аліса та Боб куплять по одному токену, ціна спочатку підніметься до 12 tez (10×1,2), а потім до 14.4 tez (12×1.2).

Перевага торгівлі NFT в пулах — у постійній ліквідності. На звичайному маркетплейсі користувач змушений шукати контрагента для виконання угоди, по суті — шукати ліквідність як на P2P-ринку. А на ArtDEX ліквідність NFT та токенів постійна, завжди можна щось купити чи продати в пулі.

Як користуватись ArtDEX

Торгівля NFT на ArtDEX починається зі створення пулу. Їх три види:

 • NFT за токени — користувач вносить тільки токени, щоб інші люди продавали до нього NFT вибраної колекції;
 • токени за NFT — користувач вносить тільки NFT, щоб інші їх купували;
 • одночасно NFT і токени — користувач вносить обидва види активів, щоб інші торгували в пулі та генерували творцю торгові комісії.

Пули приймають токени лише вибраної колекції. Це зручно для поточного ринку NFT з популярними генеративними колекціями із сотень та тисяч токенів.

Виходить так, що користувач може купити або продати NFT у будь-якому з пулів для потрібної колекції. Якщо у пулі багато NFT, він вибирає, який саме хоче отримати за поточну ціну.

Пули теоретично можна використовувати як пропозиції на звичайних маркетплейсах. Якщо користувач має рідкісний і дійсно цінний токен, він може створити пул конкретно для його продажу і виставити свою ціну.

Відповідно, ціни на NFT однієї колекції дуже відрізняються, якщо для неї створено кілька пулів.

ArtDEX випустила 3 ​​тестові колекції для тестування: TestTaco, TestBox та TestCard. Також для кожної колекції є мінімум три різних пули, щоб користувачі могли випробувати функціонал чи створити свій пул.

Ще з цікавого про комісії — при створенні торгових пулів користувачі зможуть встановлювати власні комісійні за пул. Крім цього, вони отримуватимуть дохід щоразу, коли угода виконується у їх власному торговому пулі. Комісії розділені порівну: половина піде власникам нативного токена GC, а половина — власникам sDAO через стейкінг ArtDEX.

До речі завершиться бета бонусним івентом, присвяченим запуску ArtDEX. Під час цього заходу частина комісійних зборів ArtDEX від GC буде надіслана власникам SalsaDAO NFT.

Плани SalsaDAO на NFT та соуси

Genius Contracts планує додати на ArtDEX три функції для підвищення зручності роботи:

 • Collection Offers & Sweeps: моментальний пошук найдешевших NFT та пропозиція для всієї колекції в один клік.
 • Pool Management: внесення активів, зняття заблокованих токенів та кастомне налаштування параметрів ціноутворення.
 • Omni-Search: пошук у всій екосистемі на будь-якому ринку Tezos.

Також команда планує перед релізом ArtDEX у мейннеті випустити три власні колекції: NFTTrees, Timepieces та Red and Green Salsa. Вони будуть динамічними: дерева виростуть, принесуть плоди та виглядатимуть по-різному залежно від пори року у реальному житті. Годинник показуватиме реальний час. А лейбли ознаменують перший крок щодо пропозиції фізичних товарів SalsaDAO. Платформа навіть анонсувала плани щодо організації доставки фірмових соусів!

Усі зібрані кошти від NFT-колекцій підуть на проведення аудиту смарт-контрактів проєкту.

Висновки

ArtDEX — цікава ідея для NFT-екосистеми Tezos. Майданчик повинен сподобатися колекціонерам, адже на ньому вони зможуть купити токен за фіксованою ціною або ж продати його без тривалого пошуку покупця. Автори NFT також будуть у виграші: на продажах токенів вони зможуть заробити ліквідність для запуску торгового пулу, а потім отримувати торгові комісії замість роялті.

Теоретично, на ArtDEX навіть можна буде арбітражити NFT проти пропозицій на звичайних маркетплейсах. Це сподобається фліпперам.

Якщо ви хочете допомогти Genius Contracts розвивати та покращувати ArtDEX — заходьте у додаток, тестуйте його та залишайте фідбек у Discord спільноти.

Підписуйтесь на соціальні мережі Tezos Ukraine, щоб нічого не пропустити:

 1. Telegram-канал
 2. Facebook
 3. Twitter українською мовою
 4. Twitter російською мовою
 5. Twitter англійською мовою
 6. YouTube-канал
 7. Instagram
 8. LinkedIn
 9. hub ForkLog

наступний

Як працює IPFS і де насправді зберігаються ваші NFT

Читайте схожі пости

Starlords: новий ступінь генеративних NFT із зовнішніх світів

Starlords: новий ступінь генеративних NFT із зовнішніх світів

Коротка історія генеративного мистецтва та як його робити

Коротка історія генеративного мистецтва та як його робити

Унікальні за стилем, виконанням та задумом NFT-колекції Tezos

Унікальні за стилем, виконанням та задумом NFT-колекції Tezos

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота