Нова криптогавань для проєктів на Tezos: розбираємо закон України «Про віртуальні активи»

Нова криптогавань для проєктів на Tezos: розбираємо закон України «Про віртуальні активи»

8 вересня Верховна Рада України прийняла закон «Про віртуальні активи». Ми його проаналізували та переклали найважливіші моменти з юридичної мови на людську.

Закон дозволяє українським та іноземним компаніям працювати з криптовалютою: отримувати депозити, зберігати ключі клієнтів та відкривати спеціальні банківські рахунки. DEX, ферми, NFT-маркетплейси і інші DeFi-проєкти теж можуть отримати ліцензію і працювати легально. Завдяки цьому Україна може стати криптогаванню для DeFi на Tezos та інших блокчейнах.

Що таке криптовалюта з точки зору нового закону

Головне: криптовалюту можна купляти та продавати, але не можна використовувати для оплати товарів і послуг. Власником криптовалюти вважається власник ключа до гаманця.

У законі «Про віртуальні активи» жодного разу не зустрічається слово «криптовалюта». Замість нього використовується поняття віртуального активу — нематеріального блага, яке є об’єктом цивільних прав, має вартість і виражається сукупністю даних.

Під визначення віртуального активу підпадають криптовалюти та токени, можливо — внутрішньоігрові предмети на зразок скінів в CS: GO.

Закон ділить віртуальні активи на два види:

Незабезпечені активи — токени, власник яких не може вимагати від емітента обмін на майно. До них відносяться криптовалюти типу tez або біткоїна, а також NFT.

Забезпечені активи — токени, за якими власник активу може вимагати від емітента обмін на інші об’єкти цивільного права. До них відносяться класичні стейблкоїни із забезпеченням у фіаті, алгоритмічні стейблкоїни та LP-токени.

Власником віртуального активу вважається особа, у якої є ключ до гаманця з віртуальним активом. Для передачі криптовалюти не потрібно йти до юриста — закон дозволяє фіксувати зміну власника активу в системі забезпечення обороту віртуальних активів. Запису в блокчейні та наявності ключа достатньо, щоб довести право власності на криптовалюту.

Громадяни України зможуть обмінювати криптовалюту на інші криптовалюти, гривню, а також на валюти та цінності, які схвалить Нацбанк. Також вони зможуть відкривати окремі банківські рахунки для операцій з криптовалютою. Можливо, українські банки випустять біткоїн-карти для автоматичної конвертації криптовалюти в фіат.

Українці зможуть легально проводити ICO або інші публічні пропозиції токенів. Для цього вони повинні опублікувати інформацію про власника ICO, загальний опис токена, умови покупки та інформацію про потенційні ризики.

Як легально працювати з криптовалютою в Україні

Головне: для операцій з криптовалютою компанія повинна отримати ліцензію і проводити KYC/AML клієнтів. За роботу без ліцензії та інші порушення передбачені штрафи.

Для надання послуг по роботі з віртуальними активами або зберігання приватних ключів компанія повинна отримати ліцензію Нацбанку. Вартість ліцензії варіюється від 68 тисяч до 680 тисяч гривень (від $2500 до $25 тисяч) в залежності від виду послуг і країни резиденції.

Для отримання ліцензії компанія повинна надати докази законного походження коштів, інформацію про кінцевих бенефіціарів компанії, власників більш ніж 10% від статутного капіталу, директора та засновників компанії.

Статутний капітал для обміну і проведення інших операцій з криптовалютою становить 595 тисяч гривень для компанії-резидента і 2,98 млн гривень для нерезидента ($22 тисячі та $110 тисяч відповідно).

Статутний капітал для зберігання та управління віртуальними активами або ключами становить 1,19 млн гривень для резидентів і 5,95 млн гривень для нерезидентів ($48 тисяч і $220 тисяч відповідно). Швидше за все, під цей пункт підпадуть централізовані біржі та кастодіальні гаманці.

Незрозуміло, чи потрібно буде ліцензувати некастодіальні гаманці, DEX, ферми та NFT-маркетплейси. Блокчейн-додатки самостійно допомагають користувачам укладати угоди, а їх власники технічно не надають послуг з операцій з віртуальними активами.

Швидше за все, Мінцифри випустить додаткове роз’яснення закону «Про віртуальні активи» з розбором типових ситуацій і відповідями на запитання на кшталт «Чи потрібно ліцензувати DEX».

Підписуйтесь на соцмережі Tezos Ukraine, щоб нічого не пропустити:

  1. Telegram-канал.
  2. Facebook.
  3. Twitter українською та російською мовами.
  4. Twitter англійською мовою.
  5. YouTube-канал.
  6. Instagram.
  7. LinkedIn.
  8. hub на ForkLog.

наступний

Стартап-інкубатор Tezos Ukraine: учасники приступають до практики

Читайте схожі пости

Deku — перший сайдчейн Tezos уже на Jakartanet

Deku — перший сайдчейн Tezos уже на Jakartanet

У найближчі місяці на Tezos з’явиться стейблкоїн USDC

У найближчі місяці на Tezos з’явиться стейблкоїн USDC

NFT-платформа Hic et nunc проведе Hicathon

NFT-платформа Hic et nunc проведе Hicathon

Читайте блог і не пропускайте новини про TezosЧитати блог

Спільнота